Celoroční pohoda pro potivce, zmrzlíky i alergiky – vše, co potřebujete vědět před koupí přikrývky

Jak jsme již v minulém díle našeho seriálu zmínili, pro zdravý spánek jen samotná matrace nestačí. Tentokrát se tedy budeme věnovat výběru správné přikrývky. Přikrývky, polštáře – a v následujících vydáních i povlečení a prostěradla – představíme nejen z pohledu jejich vlivu na komfort a tepelnou pohodu při spánku (a tedy kvalitu spánku jako takového), ale též s ohledem na jejich kvalitu pro spokojené dlouholeté používání (neboť sami víme, že koupit v dnešní době „něco pořádného, co vydrží“ není jen tak).

Příroda či syntetika?

Vlněné a péřové přikrývky budou při zachování stejných izolačních vlastností vždy lehčí a přizpůsobivější, než ty z dutých vláken. Mají také delší životnost než dutá vlákna, která trpí lámáním a ztrátou izolačních schopností. Vlna a peří dokáží lépe absorbovat vlhkost z potu bez změny svých izolačních vlastností. Duté vlákno (syntetické duté silanizované rouno) však nabízí přívětivější cenu, resp. dobrý poměr „ceny a výkonu“. Alergií se nemusíte při správné údržbě bát u žádné z variant (nebojte, o alergiích se ještě rozepíšeme).

Vlna – velbloudí a ovčí

Vlně z velbloudí srsti se říká „měkké zlato“. Zcela oprávněně. Pravá jemná velbloudí vlna ze srsti z velbloudího bříška je vzácná, a v termoregulaci překonává všechny známé moderní materiály a dokonce i tradiční peří. Přikrývky z velbloudí srsti jsou lehké, přesto mají dokonalé izolační vlastnosti, a pro celoroční použití patří k naprosté špičce. V létě se pod velbloudí přikrývkou nebudete přehřívat a v zimě vám nebude chladno. S jednou přikrývkou tak přečkáte v naprostém pohodlí celý rok, a nemusíte řešit „letní – zimní“. Pokud přičteme ke skvělým vlastnostem velbloudí vlny povrchovou 100% tkaninu Tencel® na bázi přírodní celulózy, máme takřka dokonalý výrobek. Tencel® má dokonce vyšší nasákavost než bavlna a ještě lépe tak odvádí od těla vlhkost. Přikrývky z ovčí vlny je možné dokonce prát (doporučujeme v ruce a při nižší teplotě). Plně však postačí pravidelné větrání.

Ovčí vlnu zná snad každý. A to s jejími přednostmi i mýty, které o ní panují. Ohledně alergií je to podobné jako s vlnou velbloudí (není se v zásadě čeho bát). Nebojte se kousání – rozhodně zde nemluvíme o „surové ovčí dece“, ale o špičkové vlně vysokohorských oveček. Navíc, s náplní z ovčí vlny jsou k dispozici i polštáře. Ovčí vlna spojuje své prvotřídní izolační schopnosti s povrchovou tkaninou ze 100% bavlny s nejvyšší dosažitelnou certifikací GOTS (udržitelné pěstování, bez chemie a pesticidů…). Kdo zná výhody merino vlny z oblečení, tomu netřeba dále představovat. Pro ostatní doplníme, že se jedná o přikrývky s vynikajícími izolačními vlastnostmi (termoregulace), dlouhou životností, samočisticími schopnostmi, jemností a lehkostí. Ať jen nechválíme – praní nedoporučujeme, neboť by se vymýval lanolin, tedy látka, příznivě působící na pokožku. Přikrývky mají samočisticí schopnost a pravidelné větrání postačí. Při větším znečištění doporučujeme donést do čistírny.

Peří – kachní a husí

Peří má několikanásobně lepší schopnost udržení teploty než dutá (syntetická) vlákna. Správně ošetřené peří v moderní přikrývce či polštáři není alergickou hrozbou, pokud se o něho správně staráme (stačí pravidelně větrat, protřepat, a nevystavovat přímému slunci). Při skladování volte vzdušné a suché místo.

Čím větší podíl prachového peří, tím bude přikrývka lehčí, nadýchanější, lépe vás obejme. Ideálním poměrem je zhruba 90 % prachového peří a 10 % peří (větších pírek). Přikrývky jsou vhodné „kazetové“, kdy nedochází k sesýpání náplně. Polštář může být vícekomorový a skvěle tak zajistí jak pevnost, tak nadýchanost. Většinu péřových výrobků lze prát.

Nejčastěji se setkáte s kachním a husím peřím. Dejte si pozor zejména na zapáchající peří – to může být způsobeno pofiderními způsoby ošetření a nejasným původem. U kachního peří je riziko vyšší. Jinak nelze říci, že „husí je lepší než kachní“. Husí peří je dražší, je ho k dispozici méně, a obecně bývá „čistší“, neboť husa nezbaští kde co. Kachní peří je zase „mastnější“, takže v zimě bude lépe fungovat i při zvýšené vlhkosti.

Dutá (syntetická) vlákna

Asi všichni jsme už o nich slyšeli. Jsou všude kolem nás. Jejich výhoda spočívá v atraktivním poměru ceny a užitné hodnoty. U přikrývek se však musíme smířit s tím, že bude nejspíš nutné mít silnější přikrývku na zimu a slabší na léto. Takový „klimatický rozsah“ jako u vlny a peří nečekejte. V přikrývkách se používají dutá silanizovaná rouna, v polštářích pak „kuličky“ – tedy cupované kousky syntetických vláken. Pro vyšší odolnost a menší „sléhavost“ se někdy kombinují s polyuretanovými nebo latexovými tyčinkami. Polštáře doporučujeme v provedení s vnitřním vakem na zip. To znamená, že polštář má zip. Uvnitř polštáře je vak (další polštář), který má také svůj zip pro regulaci nebo obměnu náplně. Tím, že vnitřní a vnější část polštáře snadno oddělíte, si usnadníte údržbu a prodloužíte jeho životnost. Pokud volíte přikrývky a polštáře se syntetickou výplní, doporučujeme, aby povrchová látka (tkanina) byla ideálně ze 100% bavlny nebo Tencelu® či Lyocellu® – tedy přírodní celulózy – která má dokonce vyšší nasákavost (a tím lepší odvod vlhkosti) než bavlna. Vyvarujte se 100% polyesteru nebo ještě hůře mikropolyesteru (mikrovláknu). To je jistotou „koupání se v potu“. Roztoče tak rozmnožíte podstatně rychleji než v démonizované vlně či peří… Pokud chcete zachovat dobrou prodyšnost, termoregulaci a možnost praní na vyšší teplotu, je vhodná i směs bavlny a polyesteru v poměru cca 1 : 1.

ČTĚTE TAKÉ:  Síla, pohyblivost a stabilita – tři pilíře zdravého těla

A jak je to s alergiemi na vlnu a peří?

Dlouhodobá studie Woolmark (odkaz na ni najdete pod článkem) vyvrací zažitý mýtus o tom, že vlna je alergen. Podráždění kůže způsobí spíše vlákno jako takové, je-li příliš hrubé. A to vlákno jakékoliv – i syntetické. Nicméně, jsou-li v přikrývce či polštáři vlákna (vlněná či jakákoli jiná) uvnitř povlaku z bavlny či Tencelu, podráždění prakticky nehrozí, neboť tyto materiály jsou velice šetrné k pokožce. Jsou patrně tím nejlepším parťákem pro vlnu. Nedráždí, jsou nasákavé a skvěle tak odvádějí pot a pomáhají správné termoregulaci. Nebudou vás tedy ani „kousat“. Nadto – není vlna jako vlna. Například pro přikrývky z velbloudí vlny lze použít vlnu pouze ze srsti z břicha velbloudů jednoho určitého plemene velblouda dvouhrbého. Oproti tomu velbloud jednohrbý, který žije v Africe, má vlnu natolik hrubou, že se hodí pouze pro výrobu koberců, a v přikrývkách nemá co dělat. To samé je to s vlnou z ovčí srsti – při použití prvotřídní kvalitní merino vlny, či vlny z vysokohorských oveček je tato velice jemná a nedráždivá. Stejně tak se dlouhodobou studií neprokázala žádná kontaktní alergie na lanolin ve vlně přirozeně obsažený. Naopak – lanolin je skvělý v péči o poškozenou pokožku – má zvláčňující, zvlhčující, vyhlazující a hojivé účinky. Účinně podporuje regeneraci pokožky a jeho alergický potenciál je velmi nízký. Nejpravděpodobnějším zdrojem alergie tak může být chemie, pomocí níž vlněné výrobky ošetřujeme nebo chemické prací prášky, v nichž je pereme. Obdobné je to s alergií na peří. Starodávná „duchna“ po prababičce nebyla patrně nikdy hygienicky ošetřena nebo její péřová náplň sterilizována. Největším problémem tak patrně budou kolonie roztočů a jiných živých organismů v neošetřených či neudržovaných peřinách, než peří jako takové. O tom, co v sobě „uzavře“ propocené polyesterové mikrovlákno ani nemluvě.

Zbavme se předsudků, a vraťme se zdravým rozumem k přírodě. Ke kvalitním vláknům, která lidstvo využívá po tisíce let, a která často překonávají i většinu moderních materiálů – a zcela bez obav z „neznámých budoucích účinků“. O udržitelnosti a vlivu na životní prostředí nemluvě.

Odkaz na studii Woolmark: https://www.medicaljournals.se/acta/content/html/10.2340/00015555-2655

VÍCE INFORMACÍ O PŘIKÝRVCE Z VELBLOUDÍ VLNY

VÍCE INFORMACÍ O PŘIKRÝVCE Z OVČÍ VLNY

 

Investujte s rozvahou – investujete do zdraví.

Vyzkoušejte si na naší prodejně Matrace Haken Všeň přikrývky duté vlákno, ovčí i velbloudí, polštáře, matrace, zdravotní matrace, postele, rošty, povlečení, prostěradla a doplňky. Široká paleta typů a rozměrů skladem.

Dovoz, výnos, montáž, zaměření zdarma. Ceny, popis, katalog ke stažení, foto postelí a realizací na www.matrace-haken.cz nebo osobně na prodejně Matrace Haken Všeň čp. 40 (neděle 9:30 – 13:00 h, telefon 737 605 082).

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: