ROZHOVOR: FERDINAND ŠMIKMÁTOR: „Procházíme velkou změnou, kterou můžeme eufemisticky označit jako „konec mejdanu.“

Ferdinand Šmikmátor je spoluautorem bestselleru Ruka noci podaná (s Václavem Cílkem), autorem titulu Potom – praktická příručka pro přežití a celoživotním propagátorem nekonvenčních cest životního stylu. Zabývá se problematikou alternativních postupů týkajících se všedního života, tj. všeho, co je tématem pro běžnou českou rodinu. A se svou přednáškou 20. dubna v Restaurantu Vyskeř nadchne každého, kdo chce žít šťastně a spokojeně i v případě, že se budeme muset uskromnit. V přednášce nám nabídne tipy i praktické ukázky, jak se s budoucími výzvami lépe vyrovnat – jak se přizpůsobit, a přesto si zachovat životní spokojenost a nadhled…

Jak se člověk stane celoživotním propagátorem nekonvenčních cest životního stylu? A to i v době, kdy by si mohl užívat blahobyt a „nic neřešit“?
V mém případě šlo o více ovlivňujících faktorů. Především to bylo poznání, že skokové zvýšení životní úrovně po odchodu do Rakouska mi žádný zvláštní pocit štěstí nepřineslo. Když jsem poté měl možnost navštívit země, jejichž mnozí obyvatelé vlastnili pouze bederní roušku a nic jiného, uvědomil jsem si s velikou pokorou, že nemám právo si jen užívat blahobyt a nic neřešit, ale musím se začít chovat jinak. Na to, aby se měli všichni obyvatelé Země stejně dobře, jako se máme my, není naše matka Gaia stavěna. Pokud bude celosvětová spotřeba pokračovat nynějším tempem, pak by lidstvo zhruba v roce 2035 potřebovalo na udržení aktuálního životního stylu ekvivalent dvou zeměkoulí! Proto cesta vědomé skromnosti nemá alternativu, pokud za ni nepovažujeme drastické snížení počtu obyvatel jakoukoliv formou. Přirozeně, že v situaci, kdy se kdokoliv z nás má daleko lépe než miliardy méně šťastných spoluobčanů z rozvojových zemí, je značnou troufalostí mluvit o skromnosti. O její správné míře si musí v souladu se svým svědomím rozhodnout každý sám. Způsobů, jak planetu méně zatěžovat, je nepřeberně a každý si může najít svou cestu. Obecně řečeno, omezení jakékoliv zbytečné spotřeby je střípkem v mozaice, přinášející veliký užitek pro všechny.

Jste autorem a spoluautorem několika velmi zajímavých knih – bestsellerů…
Nejprve jsem se věnoval několika překladům německé literatury do češtiny. Prvním závažnějším autorským počinem byla Esoterická Vídeň, která vyšla v české a německé verzi, kde jsem se pokusil vyjádřit vděk své nové domovině za to, že mi umožnila solidní život ve společnosti, kde panuje řád, právo je právem, lidé drží slovo a kvalita života je jednou z nejvyšších na světě. Další byla praktická část díla Ruka noci podaná editora Václava Cílka, s nímž mě pojí mnohaleté přátelství a společná jeskyňářská minulost. Důvodem vzniku knihy Potom byla skutečnost, že předchozí Ruka byla kolektivním dílem při omezeném rozsahu, který neumožnil zveřejnit všechny podstatné partie, které jsem editorovi předal. Proto jsem původní materiál kompletně přepracoval a doplnil. Ironií dnešní doby a karikaturou tzv. ruky trhu je fakt, že ač je kniha Potom zájemci požadována, je možné ji pořídit pouze v elektronické formě. Při fungujících tržních mechanismech by došlo již k několika dotiskům, ale v tomto případě není údajně k dispozici papír a cena by byla oproti původnímu vydání podstatně vyšší.

Doba se v posledních letech citelně změnila. Co myslíte, že nás čeká dále?
Být prognostikem ve státě, kde je možné téměř cokoliv, je velmi ošidné. Je jasné, že procházíme velikou změnou, kterou můžeme eufemisticky označit jako „Konec mejdanu“. Žili jsme si nad poměry v mnoha ohledech a dochází k bolestnému vystřízlivění. Tento očistný proces prostě nějak bolet musí a nemá smysl kvůli tomu ztrácet naději. Prakticky to znamená, že se většina z nás bude muset nějakým způsobem omezit. Bohužel, při bližším pohledu na reakce obyvatelstva na nutná nepopulární opatření a změny, je převládající názor, že takto to bolet nesmí, takto také ne a takto už vůbec ne. Proto bude velmi důležité nenaslouchat prodavačům iluzí a laciných a rychlých řešení. To je cesta do pekel. V současnosti se většinou abstrahuje vše ostatní a pozornost se soustřeďuje na válečný konflikt nedaleko od nás. Je nutné si uvědomit, že mnohé, co nyní velmi negativně pociťujeme je marginální ve srovnání s tím, co vše by se mohlo přihodit a co je nezávislé na lidském konání. Stačí jedna větší sluneční bouře a lidstvo se během okamžiku ocitne o několik století zpět.

Lze se na novou dobu připravit?
Do určité míry ano. Nejschůdnější cestou je procvičování pomocí dílčích kroků. Jsme-li sami připraveni a rodina náš záměr akceptuje, můžeme se do toho pustit. Neočekávejme, že vše půjde lehce. Někdy se přirozeně setkáme s odmítáním, protože zakořeněné zvyky nelze změnit ze dne na den. Byla nám však do vínku dána svobodná vůle a je jen naší věcí, jak se zachováme. Důležité je, nevzdávat se a vytrvat. V krátkosti lze říci, že tím nejdůležitějším jsou naše zkušenosti, instinkty, znalosti a dovednosti. I když přijdeme o všechno, jsme vybaveni, abychom mohli improvizovat, potřebné si vyrobit nebo naše znalosti vyměnit za potraviny. Umožní nám to nezmrznout, opatřit si jídlo a vodu a zajistit nám i ostatním možnost přežití. Tento vklad rozhodne nejvyšší měrou, jaké jsou naše šance.

Pokud byste měl dát jednu jedinou radu pro lepší život v budoucnu, která by to byla?
Zabývejte se nějakou obecně prospěšnou činností bez nároku na odměnu. Přínosem pro vás však bude pouze tehdy, nebudete-li ji považovat za kalkulovanou dobročinnost, kterou vám někdo vrátí. Již staří Římané říkali: „Ipsa quidem pretium virtus sibi.“ – Ctnost je sama o sobě odměnou. A je to hluboká pravda. Žít slušně se vyplácí, i když se to tak momentálně nejeví. Budete zdravější, klidnější
a šťastnější.

Určitě máte ale spoustu dalších přínosných rad, zkušeností a také materiálů na ukázku. Na co se mohou těšit diváci na vaší přednášce už 26. ledna?
Nějaké zkušenosti jsem za dlouhá léta skutečně nashromáždil, které by mohly být pro zvládání každodenních úkonů ve ztížených podmínkách užitečné. A nejenom v nich, ale budou přínosné pro všechny hledající, kteří cítí jako svou cestu šetrný přístup z hlediska osobní spotřeby i vzhledem k okolí, životnímu prostředí či hrozícím omezeným zdrojům. Součástí přednášky bude i praktická demonstrace zajímavých předmětů z téměř všech oblastí denní praxe, které si budou moci zájemci zblízka prohlédnout. Garantuji, že každý mezi nimi najde něco zajímavého. Dostatečný prostor bude samozřejmě věnován zodpovězení všech dotazů.

ČTĚTE TAKÉ:  Lednová křížovka o knihy od nakladatelství Portal

Nakonec jedna nadčasová buddhistická moudrost: Všechno utrpení a strádání je, jako všechno
na tomto světě, pomíjivé.

Děkuji za rozhovor a těším se na setkání. Jitka Maděrová

Vstupenky a více informací o velmi přínosné přednášce 20. DUBNA v Penzionu & Restaurantu Vyskeř najdete na www.penzionvysker.com

Ukažte tento článek i vašim přátelům: