RADY DO ZAHRADY – Život v půdě II.

Tentokrát se budeme věnovat životu v půdě z pohledu řas, hub a půdní mikrofauny. Jde o rozmanitou skupinu s obrovským množstvím druhů. Pokud se řekne řasa, většina z nás si představí vodní řasy v rybnících nebo mořích. Pravdou ale je, že zelené řasy jsou obyvateli i podzemní vody v půdních pórech. Ke svému životu potřebují sluneční světlo a tak je možné je nalézt pouze na povrchu a v prvních málo milimetrech půdy.

Svou přítomností dávají potravu mnoha půdním živočichům. Řasy žijí v symbióze s houbami a vytvářejí tak samostatné organismy, které jsou podobné lišejníkům. Oba pak mají svou nezastupitelnou úlohu (ostatně jako vše v přírodě) – houba rozpouští minerály z podzemí a řasa pomocí fotosyntézy vytváří organické vazby.

Dále v půdě najdeme jednobuněčné organismy jako měňavky, bičíkovce či nálevníky. Tyhle malé potvůrky si snad pamatuje z přírodovědy základní školy každý z nás. Jejich tělo je tvořeno jednou buňkou a zdržují se především ve vodě. Jejich potravou jsou bakterie, řasy či houby.

A i přesto, že jsou tak nesmírně malinkatí, hrají obrovskou roli v našem ekosystému a úrodnosti půdy. Je potřeba si uvědomit, že i živočich, který není okem viditelný, znamená důležitou část řetězce, která když vypadne, rozpadne se celý ekosystém. I proto je třeba dbát, aby se na naší zahradě neobjevovala chemie, ale naopak jsme pečovali s co největší láskou a zodpovědností o kousek půdy, kterou máme k dispozici. Dalším fascinujícím půdním životem jsou houby.

V posledních několika letech bylo na toto téma vydáno několik krásných knih a stále více zahradníků si uvědomuje důležitost vztahu rostlin a hub i pro pěstování a zlepšování úrody. Jde o symbiózu mezi rostlinami a houbami (mykorhiza), která se odehrává pod povrchem mezi kořeny a podhoubími. Není náhoda, že při houbaření hledáte kozáky pod břízami a nebo dubáky pod dubem.

ČTĚTE TAKÉ:  Co mít v zahradě: ROSTLINY PRO OPYLOVAČE

Každému stromu či rostlině totiž vyhovuje trošku jiný druh houby. 90 % suchozemských rostlin má nějaký „vztah“ s houbami. My to však nejsme schopni zachytit, protože nejde ve většině případů o houby nadzemní. Jejich život je pod zemí a jejich vlákna pronikají do kořenů rostlin a zásobují je živinami, minerálními látkami či vodou. Houba zase dostává od rostliny z kořenů cukerné sloučeniny, které potřebují pro svůj růst. Jde o výhodný vztah, který prospívá oběma stranám.

Ukazuje se, že pokud využijete tuto symbiozu při pěstování své zeleniny, budete mít barevnější, voňavější, větší a dokonce zdravější (z pohledu obsahu vitamínů) plody. Rostliny budou odolnější, nebudou potřebovat tolik vody a budou odolnější proti mrazu. Tedy kromě toho, že lze přírodně hnojit, můžete svou úrodu podpořit úžasně ekologicky a přírodně mykorhizou.

Tip: Pokud se chcete dozvědět ještě více o zahradě a dopěstování, soutěžte s námi o krásnou knihu z nakladatelství Grada

Ukažte tento článek i vašim přátelům: