Jak projít bez nachlazení nejnáročnějším obdobím roku?
Podle ájurvédy je přechod léta do podzimu nejnáročnějším obdobím pro naše tělo. A není to jen teorie, spousta z nás právě teď řeší bolesti v krku, hlavy, chřipku, nachlazení nebo angíny. Jde o reálný odraz toho, jak je na tom naše imunita a jak tělo zvládne nápor větru, plískanic a snížení teplot. A právě nyní se zúročí naše jarní a letní sbírání bylinek a přípravy „lektvarů“ na zimu. Základním pilířem (celoročně) je správné stravování (viz naše pravidelná rubrika Cesty ke zdraví), které může tělo podpořit, posílit a dodat mu to, co v daném období potřebuje. A další ověřené tipy?
- Smíchejte čerstvou citronovou nebo pomerančovou šťávu s medem (od místního včelaře!), rozmíchejte a jezte po lžičkách. Vitamín C se naváže na med, který je efektivním „dopravcem“, kam je v těle potřeba.
• Pijte čaje z šípku (tip, jak uvařit nejlepší šípkový čaj najdete na našem webu), černého bezu, lípy, listu černého rybízu a zázvoru. Ideální je přidat tymián, saturejku, mateřídoušku, jitrocel a nasušené jablečné slupky. Vše nejlépe z vašich zásob a zahrady!
• Pokud jste si vyrobili bezinkový sirup se skořicí, hřebíčkem a badyánem, dávejte si ho jako medicínu po lžičkách.
• V případě rýmy si vložte ruce do horkého lavoru (babičky doporučovaly vodu co nejteplejší –jak sami sneseme), ve kterém můžete mít mateřídoušku (a rovnou inhalovat), heřmánek či lípu. Pokud zvolíte nohy do horké vody, pak přidejte sůl a smrkový éterický olej.
• Zkuste pít majoránkovo–cibulový čaj. Na menší kousky nakrájenou cibuli vložte do vlažné vody (ideálně do varné skleněné konvice) a pomalu zahřívejte na mírném ohni. Nechte přejít varem a odstavte na cca 10 minut. Poté vmíchejte majoránku a opět nechte 10 minut odstát. Jakmile čaj není teplejší, než 40 stupňů, můžete přidat med a citron.
• Často souvisí nachlazení také se stresem, který jsme si celý rok „užívali“ a nyní se pohár naplnil. Proto můžete zkusit také meduňkovou terapii. Meduňka lékařská stabilizuje nervové buňky a nastoluje rovnováhu. Protože působí velmi silně na přivolání spánku, dejte si po dobu jednoho týdne každý večer hodinu před spaním silný meduňkový čaj (opět ideálně ze své zahrádky! Pokud tam meduňku nemáte, neváhejte si ji dát na seznam pro příští sezónu. Je to trvalka a roste si „sama“. Na vás je pouze sklizení a sušení jejích lahodných listů).
Ukažte tento článek i vašim přátelům: