Teplo, trávicí oheň a životní síla

S pojmem trávicí oheň se setkáváme stále častěji. Věnují se mu především východní nauky (ájurvéda – ágní, čínská medicína – teplo ledvin), naše medicína mu příliš prostoru nedává. Nicméně pokud vnímáte biologické rytmy a cykly roku, jistě pro vás není problém tuto problematiku rychle pochopit.

Trávicí oheň v našem těle nejen tráví stravu, ale dodává energii. V létě „oheň“ díky počasí bývá vysoký (někdy až moc = přehřívání), proto nám příroda dává ochlazující potraviny (okurky, rajčata…) a v zimě naopak potřebujeme často oheň a teplo dodat, proto využíváme hutnější a zahřívající potraviny (ostré koření, hřebíček, skořice, čili, zázvor, polévky…).

Pokud máme správně „vyladěné“ tělo, na studený podnět reaguje zvýšením tělesného tepla (příkladem je v parném létě studený nápoj, kdy nejprve pocitově ochladí, ale záhy je nám ještě větší horko a navíc tělo dostalo teplotní šok, je proto lepší i v létě pít teplé nápoje).

Pro podporu našeho životního tepla je vhodné popíjet teplou vodu (dle některých studiích se při pravidelném popíjení teplé vody po doušcích i hubne), má pozitivní účinky nejen na naši vnitřní stálost, trávení, ale i na ledviny.

Občas se ale stane, že na studený podnět tělo teplem nezareaguje. To může být v případě, že jsme unavení, máme málo pohybu, jíme jednostrannou stravu či zažíváme stres. V takovém případě jsou dvě významné metody, které mohou pomoci.

První je přehřívací koupel, která začíná na 37 stupních a postupně se připouští teplejší a teplejší voda, dokud je to příjemné. Trvá 20 minut a můžete si ji připravit i doma. Do vody lze přidat i mletý zázvor, který prohřátí podpoří.

Druhou efektivní metodou je saunování. Horký vzduch působí stejně jako koupel, jen má o něco pomalejší nástup. U sauny je navíc zajímavé, že působí u obou pohlaví na produkci noradrenalinu až o 310 % (hodnota u mužů) a prolaktinu až o 510 % (hodnota u žen). Tyto dva hormony mají vliv na naše funkce mozku – paměť, pozornost a soustředění.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY: Užitečné rostliny v zahradě I.

A také se ukazuje, že má přehřátí těla efekt na aktivaci mitochondrií. Ty bývají narušené v mozku v případě depresí, jejich aktivace teplem vede k dobré náladě, snížení depresí a také se jim připisuje zásadní zodpovědnost za procesy stárnutí. Pokud tedy své tělo vystavíte „horké proceduře“ a dodáte si životní teplo, rozhodně se můžete těšit ze samých přínosů pro mysl i fyzickou schránku.

 

TIP: Využijte krásnou privátní saunu na hodinu či celý den na www.apartmanwellness.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: