Síla, pohyblivost a stabilita – tři pilíře zdravého těla

Už se vám někdy stalo, že jste po delší dobu neměli čas, chuť, motivaci a nebo podmínky, abyste pravidelně cvičili a hýbali se? Pak jistě máte zkušenost, že se po několika měsících velmi zhoršuje síla, svaly, stabilita ale i celková pohyblivost.

Protože pohyb je život, pokud se přestaneme hýbat, končí i naše žití. Síla je třeba k prevenci zlomenin, zlepšuje hustotu kostní tkáně a vyrovnává hladinu hormonů. Stabilita je třeba pro to, abychom nepadali, vyrovnávali „neočekávané“ situace (uklouznutí, zvrtnutí, složitější terén) a mobilita neboli pohyblivost je důležitá prostě proto, abychom dosáhli kam potřebujeme, vyšli schody, zavázali si tkaničky, dostali na špičky atd.. 

Jak si tyto tři základní dovednosti posílit a znovu získat? Stačí začít jednoduchými cviky. Pro sílu jsou ideální dřepy, posilování vlastní vahou, mrtvé tahy a kliky.

Pro stabilitu cvičte stoj na jedné noze – na každou nohu 3 minuty denně – efekt zvýšíte, pokud s druhou nohou (která nestojí na zemi) budete různě pohybovat, dělat kroužky, zakopávat, unožovat, přednožovat… A pohyblivost opět trénujte skrze dřepy a postupně se dostávat zadkem co nejníže – až k patám. 

Nezapomeňte, že každodenních 10 minut může být nejen zábava, ale především velký přínos pro vaše tělo. A je jedno, jestli vám je 20 nebo 70.

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  Tipy na lepší a zdravější život