DÝCHÁNÍ pro lepší zdraví i proti stresu

Dýchání se v Restartu věnujeme poměrně často. Protože… náš život o dýchání je. A existuje spousta dechových metod, které mají různé účinky. Pokud bychom to se na dýchání podívali zeširoka, dýcháme nejen proto, abychom žili, ale dýchání se také pojí s čichem, kdy cítíme různé vůně i pachy. Čich je naše další paměť, která dokáže vyvolat mnoho vzpomínek. Dech samotný často neřešíme a bereme ho jako samozřejmost. Jenže – pravdou je, že většina z nás dýchá velmi špatně. Pokud byste změnili způsob dýchání, mohlo by to znamenat mnohem lepší zdravotní stav, snížení stresu a nervozity a také zlepšení spánku. Malé změny dělají velké věci.

Velká většina lidí dýchá mělce, často i zadržuje dech, aniž by o tom věděla (například při práci). Jak poznáte, jestli dýcháte správně? Udělejte si jednoduchý test – zastavte se a zhluboka se nadechněte. Pokud jste zvedli ramena a při výdechu je opět spustili, pak dýcháte pouze vertikálně. Vzduch se dostává pouze do horní části plic a váš organismus není dostatečně okysličován.

Naopak správné dýchání je břišní – horizontální. Při tomto druhu dechu dýcháte pomocí břicha, kdy se efektivně „otevírají“ plíce, břicho jde dopředu. Při výdechu se vrací dovnitř a hrudní koš se stahuje. Při tomto stylu dýchání se prokysličuje celý organismus a netrpí nedostatkem. Pokud se toto dýchání chcete naučit, nejjednodušší je nácvik vleže na zádech. Nohy roztáhněte a nechte volně ležet nebo pokrčte a opřete chodidla o zem, jednu ruku položte na horní část hrudníku a druhou na své břicho. Zavřete oči, soustřeďte svůj dech do míst, kde máte položeny ruce a vnímejte pohyb hrudníku a břišních svalů pod nimi. Dýchejte pomalu, uvolněně a nosem.

Pokud budete pravidelně nacvičovat toto dýchání, tělo si ho osvojí a bude pak automaticky dýchat správně. Díky tomu se zklidní vaše mysl, eliminujete stres a nervozitu, zlepšíte hladinu krevního tlaku, trávení, podpoříte koncentraci a lepší kvalitu spánku. Dech může pomoci i při bolestech a únavě. Nezapomeňte – dýchejte!

ČTĚTE TAKÉ:  Zorganizujte si zítřek už dnes - jeden návyk, který vás zbaví stresu a choasu

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům: