Podle čeho vybrat správný polštář?

Pro výběr polštáře, který by znamenal pohodlnější a zdravější spánek, jsou tři základní kritéria. Velikost, tvar a výplň (a její tvrdost). Pojďme se na ně podívat z blízka.

1) Tvar polštáře

  • Klasický tvar zná asi každý z nás a většinou je to „startovní“ polštář. Obdélník, který se hodí hlavně pro lidi spící na břiše, nebo často měnící polohy. V tomto případě velmi záleží na výplni polštáře.
  • Anatomický (ortopedický) polštář má speciální tvar a poskytuje cílenou oporu při spaní na boku i na zádech. Ortopedické polštáře jsou navrženy s ohledem na krční oblast a efektivní odpočinek. Některým lidem dokonce dokážou kromě bolesti krční páteře a nespavosti zmírnit i chrápání. Ortopedický polštář nemění svou polohu nekontrolovatelně, což je oproti tradičním polštářům výhoda.
  • Speciální polštáře mají různé tvary a využívají se při cestovní, v těhotenství nebo jako další podpůrné pomůcky nejen při spaní – pro podpěru kolen (podkoleník – přináší úlevu kolen při spánku na boku (proti otokům), po operaci i pro těhotné), pro oporu bederní páteře při sezení (bedrník – eliminuje bolesti v kříži, problémy s bederní páteří, ztuhlost šíjových svalů, lze využít nejen při sezení, ale také v noci či pro relaxaci) či sedací polštář a další.

2)  Výplň polštáře

  • Přírodní výplně jsou stále oblíbenější, navíc některé z nich jsou už i hypoalergenních (například s ovčí vlnou), takže je může využívat i citlivější člověk a alergik. Jejich výhodou je pružnost a poddajnost, takže vyhovují všem spánkovým polohám. Většina z nich ale vyžaduje pravidelné čištění, aby se zabránilo přítomnosti roztočů.

• Syntetické výplně mají hypoalergenní vlastnosti a většinu z nich lze prát v pračce. Patří mezi ně polyesterové kuličky či paměťová pěna. Pěna reaguje na teplo těla, automaticky mu svůj tvar přizpůsobuje a vytváří oporu hlavě a krku. Bez zátěže se vrací do své původní polohy. Polštáře z paměťové pěny jsou navíc nabízeny v mnoha různých tvarech, můžete si tak vybrat ten nejlepší pro vás.

ČTĚTE TAKÉ:  Koutek pro rodiče: Vliv světla na zdraví dětí

3) Velikost

Správný polštář by měl podpírat krční páteř tak, aby byla v rovině s celou páteří. Neměl by tedy sahat pod ramena, protože rameno se musí správně zabořit do matrace. Měli byste si tedy vystačit s polštáři malých rozměrů (50×70 cm nebo 40×60 cm). Výšku polštáře si vybírejte podle tvrdosti matrace a šířky ramen. Čím měkčí matrace a širší ramena, tím vyšší polštář a naopak.

Pokud se ztrácíte, jaký polštář si vybrat, abyste spali dobře a nemuseli draze a dlouze zkoušet, doporučujeme navštívit Matrace Haken ve Všeni. Věnovat se vám budou každou neděli dopoledne a velmi ochotně poradí, navíc si můžete na vlastní kůži vše vyzkoušet.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: