RADY DO ZAHRADY: UŽITEČNÉ ROSTLINY V ZAHRADĚ II.
Mnoho rostlin dokáže vyřešit jednoduše některé z našich zahradních problémů, s některými zásadně pomoci a některým dokonce předcházet. Prvním čtyřem druhům jsme se věnovali v minulém článku. Nyní v tomto tématu pokračujeme.
- Rostliny vábící užitečný hmyz
Do této skupiny patří velké množství rostlin. V podstatě každá rostlina, která kvete a tedy produkuje pyl, přiláká užitečný hmyz. Hmyzu chceme mít na zahradě co možná nejvíce a ideálně rozmanité druhy. I proto je dobré mít rozmanitou nabídku kvetoucích rostlin – ideálně zařadit i takové, které kvetou po celou sezónu a nebo opakovaně, abychom hmyz nalákali a udrželi na našem pozemku. Mezi užitečný hmyz řadíme opylovače a tzv. predátory. První „se starají“ o to, aby naše zahrada plodila. Druzí požírají škůdce, kteří se živí naší úrodou. Vhodné rostliny jsou: levandule, řebříček, jetel, meduňka (tu milují i sýkorky, které ji využívají v hnízdech jako odpuzovače parazitů), slunečnice, máta, kopr, brutnák a mnoho dalších.
- Rostliny, které zabraňují plevelu
Pokud nechcete mít zahradu plnou svlačce, plevele či dalších rostlin rostoucích nevídaně rychle, pak zvolte takové rostliny, které jsou ve vaší zahradě vítané a zároveň bujně rostou a mají hustý kořenový systém. Mezi ně patří topinambur (navíc je jedlý), citronová tráva či kostival.
- Rostliny, které „zryjí“ vaši zahradu
Pokud máte na zahradě příliš „utemovanou“ nebo jílovitou půdu, mohou vám pomoci takové rostliny, které mají silné dlouhé kořeny. Kypří půdu, dělají ji vzdušnější, dostanou se do velkých hloubek a vaší půdě tak přináší samé plusy. Tyto rostliny se dají využít jako prostředek pro přípravu na výsadbu (je ale třeba počkat rok až dva) a nebo je vysadit/vysít pod stromy, kde budou stále kypřit a rozrušovat půdu a obohacovat ji o organické prvky. Patří mezi ně kostival, hořčice, řepka, vojtěška…
- Rostliny, které vytvoří život
Zahrada je zahradou pouze pokud v ní můžete potkat volně žijící zvířata. Pokud jim dáte možnost, prostor a šanci na kousek Země na vašem pozemku, bez chemie, zabíjení a vyhánění. Naopak. Radostí je, když přiletí vzácný motýl, objeví se ježek nebo užovka. Pořiďte do zahrady třeba plané třešně, dříny, černý bez (ten stejně nesmí chybět v žádné české zahradě!) borůvky, agónie či hloh.
- Rostliny, které tvoří soukromí i komfort
Existuje mnoho rostlin, které dokážou zmírnit vítr, zabránit nechtěným pohledům či vytvořit nepostupitelný plot. Jako větrolamy lze použít v podstatě jakýkoliv strom (od keřů po ovocné stromy) – pravidlem je, že větrolam by měl propustit 40 až 70 % větru. V případě, že byste měli větrolam hustší, vznikají na závětrné straně nechtěné víry. Pro tuto funkci můžete vybrat jalovce, akát, hlohy či bambus a mnoho dalších. Nezapomeňte, že takový strom či vyšší keř může plnit i mnohem více funkcí (skrýše pro zvířata, stín, ovoce či jiné plody, efekt a design…).