RADY DO ZAHRADY: Užitečné rostliny v zahradě I.

Mnoho rostlin dokáže vyřešit jednoduše některé z našich zahradních „problémů“, aniž bychom museli investovat finance, a nebo složitě řešit a vynaložit svou energii. Které to jsou a k čemu je použít?

1) Rostliny dobré na mulč
Některé rostliny poměrně aktivně produkují lístky, okvětní lístky, kůru či větvičky, které se efektivně mění na kompost. Mulč vytvářejí nejrychleji rostliny s měkkými listy – rebarbora, kostival, kapradí, rákos nebo lichořeřišnice. Dále lze použít na mulč rostliny, které se používají jako zelené hnojení. Rostou rychle a lze s nimi mulčovat i několikrát za sezónu. Patří mezi ně hořčice, oves, pšenice, ječmen. Na živý mulč, který se využívá jako zelený podrost, lze využít řebříček, barvínek, jahodník lesní, rozchodníky nebo jetel plazivý. Obecně mulčujeme rostlinami než dozrají semena, abychom si do záhonů nepřinesli rostliny, které nechceme.

2) Rostliny dobré na živiny
Existují rostliny, které dokážou vytáhnout potřebné živiny (draslík, hořčík, vápník, síru a další) z hloubi země a koncentrovat je ve svých listech. Jsou to pampeliška, heřmánek, čekanka, jitrocel či řebříček. Jakmile jim na podzim listy opadají, dostává z nich živiny půda. V dalším roce má pak prostor další úroveň rostlin, které mají vyšší nároky na živiny. Geniálně vymyšlené! Jen si dejte pozor, rostliny (kakost, kostřava červená, mochna husí, pampeliška…), které jsou schopny kumulovat kovy (zinek, měď), dělají to stejné s olovem – tedy pomáhají očistit půdu na pozemku, ale není vhodné je nechat na svém místě růstu zetlít ani dávat do kompostu nebo konzumovat.

3) Rostliny dobré na dusík
Oblíbená trojice dusík, fosfor a draslík. Dusík podporuje růst zelené hmoty, fosfor růst kořenů a násadu květů a celkové zdraví rostliny, draslík podporuje kvetení, zrání plodů a zvyšuje celkovou odolnost proti chorobám a škůdcům. Rostliny, které poutají dusík, poskytují mezi svými kořeny bydlení bakteriím a houbám, které na oplátku vychytávají vzdušný dusík a proměňují ho na formu, která vyhovuje rostlinám.  Které rostliny (jedná se o rostliny od půdokryvných až po stromy) mohou být zdrojem dusíku pro naši zahradu? Vojtěška setá, vistárie, trnovník akát, olše, lupina, kozinec, jetel, hrachor, hlošina okoličnatá, fazol, bob obecný či akácie.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY – Život v půdě I.

4) Rostliny dobré na odpuzování hmyzu
Existuje mnoho rostlin, které působí jako půdní pesticidy a dokážou odpudit hmyz, který v zahradě nevidíme rádi. Patří mezi ně lichořeřišnice (molice), černý bez, aksamitník (čím méně šlechtěný, tím lépe). Mšice pak odpuzují: cibule, česnek, fenykl, pažitka, z květů aksamitník, měsíček, máta, levandule, slunečnice.

Na pokračování tohoto tématu se těšte v prosincovém vydání.

TIP: JETEL LUČNÍ • Několikrát jsme dnes tuto úžasnou a zároveň opomíjenou rostlinu zmínili. Možná navíc nevíte, že růžový jetel je skvělým zásobníkem živin – minerálů, manganu, selenu, železa, hořčíku, vitamínu A, vitamínů skupiny B a mnoha dalších. Dokonce díky obsahu alkaloidů je velmi dobrým prostředkem na hubnutí. Také pomáhá při vyčerpání a únavě a podporuje odstraňovat z těla toxické těžké kovy a pesticidy. Ideální je proto zkusit pitnou kúru – tři šálky čaje z jetele lučního. Pokud se chcete pročistit, vypijte večer šálek čaje a tělo přes noc s jeho pomocí bude lépe odstraňovat jedy z těla. Neberte ho proto v zahradě jako plevel, naopak si ho hýčkejte. Během kvetení je navíc skvělou potravou pro čmeláky i včely. Jeho pyl je pro ně velmi výživný.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: