POSTŘIKY & ZÁLIVKY

Během našeho zahradničení nás často potrápí nejedna plíseň na rajčatech či okurkách. Proto je fajn, když myslíme dopředu a děláme několik preventivních opatření, aby nedošlo ke zklamání ze ztráty při několikaměsíčním pěstování. Přece jen, stačí, že nám po zahradě leze tlupa nenažraných slimáků. Řešením však není sáhnout po chemii, která nedělá dobře půdě, rostlině ani nám, ale naopak jít na to přírodní cestou. Je to zábavné, objevné a můžete to učit i vaše děti či vnoučata.

První preventivní opatření je výživa rostlin. Je vhodné jim poskytnout živiny (dle toho, co daný druh potřebuje), aby se mohly zdravě vyvíjet a hojně plodit. Důležité je ale myslet na to, že i příliš mnoho živin může být kontraproduktivní a rostliny mohou naopak chřadnout. Nicméně, i jednoduchá přírodní zálivka jde vytvořit doma a přinést spoustu užitku. Druhým doporučením je nechat mezi rostlinami vhodný prostor, aby kolem nich mohl proudit vzduch a v případě zalití či deště neměla plíseň šanci.

ZÁLIVKA NA VÝŽIVU ROSTLIN
Šlupky z 3–5 brambor dáme vařit do 2 litrů vody. Vaříme 20 minut. Poté slijeme a necháme vychladnout. Vodou zaléváme rostliny jednou za 10 až 14 dní. Tato zálivka pomáhá vypěstovat husté a pevné rostliny díky tomu, že jim dodává do půdy minerály.

POSTŘIK PROTI PLÍSNÍM
Pro rajčata, papriky, okurky a další plodiny.
Jedna lžíce mleté skořice se vsype do 1 litru teplé vody. Necháme 2 dny louhovat, poté scedíme a každých 7–14 dní preventivně stříkáme na listy z obou stran do skápnutí.
Druhou variantou tohoto postřiku je mix skořice a rozdrceného hřebíčku ve stejném poměru.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s nakladatelstvím Grada O KNIHU HRDINOVÉ SUCHÝCH ZAHRAD