RADY DO ZAHRADY – Pohled na půdu
V lednu není příliš mnoho práce venku na zahradě a tak je čas plánovat nové záhonky a plodiny, připravit si na papíře a v hlavě novou sezónu. S tím souvisí i to nejdůležitější, kde a v čem naši úrodu budeme pěstovat. Půda, zemina, hlína, substrát… Půda je černé zlato. Tohle rčení není nové, ale je pravdivé.
Půda totiž nese život, začíná u toho nejmenšího mikroorganismu v „hlíně“ a končí u nás. Mnoho lidí si není schopna propojenost uvědomit, nebo je možná ani nikdy nenapadlo se nad hnědou hroudou plnou života zamyslet, a proto se k vlastní půdě chová macešsky. S půdou je ale spojena i voda. Má na starost její filtrování, průsak do spodních vod a zásobování Země čistou živou vodou, která ale nakonec končí také u každého z nás. Mnoho z nás miluje práce na zahradě, ponořit se rukama do hlíny a užívat si na konci dne ten pocit – sednou si a sledovat vykonanou práci v plné parádě.
Zahrada je tak živý organismus, že se stačí jen dívat a žasneme. Myslíte ale někdy na to, co taková půda obsahuje a proč na nás tak dobře působí? Říká se, že je to tím, že půda uzemňuje – proto se doporučuje „hrabat se v záhoncích“ a chodit v trávě naboso (snižuje deprese, zlepšuje náladu, zlepšuje zdravotní stav, působí velmi osvěžujícím efektem). Opakem k uzemňování je pak vůně květů, která povznáší a pozvedá. Na zahradě najdeme obojí. A pokud propojíme i vizuálním vnímáním a užíváme si barvy zahrady, máme dokonalý terapeutický koutek.
Pojďme se ale vrátit k půdě. Je více než nutné, aby každý z nás začal na svém kousku země fungovat tak, aby podporoval život v ní. Zkuste se letos zaměřit na to, co všechno půda obsahuje, jak funguje koloběh v přírodě (ostatně mnoha tématům se budeme věnovat i v našich novinách po celý rok) a jak ho přenést do našeho království.
Zkuste NEsáhnout po tom zdánlivě nejjednodušším – po chemii (která ničí život v půdě, zhoršuje stav zeminy, decimuje vodu…). Leden je čas plánování a tak máte možnost hledat nové cesty – jak přírodně zlepšit stav půdy, čím hnojit, čím odpuzovat škůdce, kde vzít substrát bez chemie na pěstování? Vše má svou funkční přírodní alternativu, kterou si navíc můžete v mnoha případech i sami vyrobit. A tedy významně ušetřit. Zároveň získáte mnohem lepší a výživnější prostor pro vaše rostliny.
Protože už na začátku 20. století ikonický Rudolf Steiner upozorňoval, že naše půda ztrácí mnoho prvků a tím pádem i pěstované potraviny ztrácí svou výživovou hodnotu. Jde o velký problém, kdy lidstvo přichází o minerály, vitamíny a stopové prvky právě ve vypěstovaných plodinách. A kde jinde tělo získá vše, co potřebuje? Pouze ze stravy! Ne z doplňků stravy, které přírodu mnohdy vůbec neviděly… je to to, co si vypěstujeme a sníme. Jen to je pro naše tělo komplexní a nejhodnotnější. Ale nezapomeňte, vše začíná právě u půdy.
-red-