RADY DO ZAHRADY: BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Bylinky jsou ideálními rostlinami pro malé zahradníky: jejich chuť a vůně dokáže děti opravdu zaujmout. My se zde naučíme vytvořit a osadit zjednodušenou bylinkovou spirálu: tedy kamennou zídku, postavenou do tvaru vyvýšené spirály a vyplněnou zeminou.

Rostliny jsou zde lépe dostupné (budou se dobře sklízet i dětem), vejde se jich více na menší plochu, zejména však jejím vystavěním docílíte vytvoření různorodých prostředí: u paty spirály na severní straně najdou své místo rostliny vlhkomilnější (máta, petržel či pažitka), v nejvyšší úrovni zase suchomilné (mateřídouška, dobromysl nebo tymián).
Nemáte-li dostatek místa nebo se do stavby spirály nechcete pouštět, vysaďte společně aromatické rostliny mezi zeleninu nebo do okrasných záhonů. Ve smíšené kultuře (podívejte se do příslušné kapitoly) plní tyto rostliny mimo jiné funkci odpuzovačů nejrůznějších druhů škůdců či naopak lákají hmyzí opylovače.

Kdy začít

K založení bylinkové zahrádky jsou vhodné jarní měsíce. Nic nezmeškáte, pokud se společně s dětmi pustíte do práce v průběhu dubna. Na bylinkovém záhoně se dají pěstovat rostliny z přímého výsevu i z předpěstovaných sazeniček.

Pomůcky

Semínka a sazenice vybraných druhů rostlin, zemina, kompost, sázecí lopatka, hrábě, zahradní rukavice a konev s vodou, písek, štěrk i větší kameny.

Jak na to

  1. Kde se bude rostlinám dařit?

Obecně je vhodné vyhradit aromatickým a kořeninovým rostlinám dostatečně osluněné, chráněné místo s dobře propustnou zeminou. To ale neznamená, že se majitelé stinných teras musí pěstování bylinek vzdát – je však třeba vybrat ty správné rostlinné druhy.

  1. Výstavba jednoduché verze bylinkové spirály

Postavit tento typ bylinkového záhonku je jednoduché: nejprve je třeba vytyčit kruhovou plochu (tvar můžete s dětmi pozměnit dle vlastní fantazie), kde bude spirála stát. Místo poté zbavíte trávy a zkypříte a na připraveném stanovišti začnete stavět z kamenů spirálu postupně z vnějšku do středu do požadované výšky. Pro lepší dostupnost pro malé zahradníky postačí třeba jeden metr, velké spirály se tyčí do výšky několika metrů. Do obvodu spirály nasypejte kameny a štěrk a poté běžnou zeminu smíchanou s travními drny, nalámanými větvemi, kamínky a úlomky cihel či pískem. Hotová spirála se pak ještě zasype několikacentimetrovou vrstvou úrodné zahradní zeminy smíchané s kompostem a můžete začít sázet.

  1. Jakým rostlinkám se tu bude dařit?

Do bylinkové spirály se hodí většina běžně pěstovaných aromatických rostlin. Mezi rostliny bezpečné i pro malé zahradníky a zároveň jednoduché na pěstování patří nejrůznější druhy bazalky či máty, meduňka lékařská, tymián obecný, mateřídouška obecná, levandule lékařská, šalvěj lékařská, dobromysl obecná, pažitka či listová petrželka (poslední dvě zmíněné do stinnějších partií). Kromě obvyklých kuchyňských bylinek můžete doplnit léčivé rostliny nebo jedlé rostliny, které záhon příjemně oživí: například měsíček lékařský, řebříček obecný, heřmánek pravý, anýz vonný, ale třeba také brutnák lékařský, medvědí česnek (na severní, vlhčí stranu k patě spirály) nebo měsíční jahůdky či dužnatý netřesk střešní.

  1. Semínka, nebo sazeničky?
ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž o knihu BIOZAHRADA od nakladatelství Grada

Rovnou ze semínek výborně rostou třeba brutnák lékařský, měsíček lékařský a kopr vonný. S výsevem podobných rostlin je nejlepší začít v polovině dubna, výjimku tvoří heřmánek pravý, který se vysévá klidně už o měsíc dřív: jeho droboučká semínka jen rozhoďte na povrch a nikterak je už nezasypávejte. Pro lepší manipulaci si je v hrsti můžete nejdřív smíchat s trochou písku.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: