RADY DO ZAHRADY: ZALOŽTE SI KVETOUCÍ LOUKU

Jsou místa, kterým vysloveně sluší precizně sestříhaný, sametově zelený pažit. Jiná jsou zase jako stvořená pro ledabyle půvabnou kvetoucí louku. A dobrá zpráva je, že malá soukromá louka se vejde všude. Na rozdíl od našich dnešních, intenzivně sekaných a hnojených monokulturních trávníků jsou tyto louky velmi pestré a v neposlední řadě poskytují domov hmyzu a mnoha živočichům. Pokud si na větší plochu hned netroufáte, vyberte pro začátek třeba některý z méně využívaných koutů. Mělo by na něj ovšem být dobře vidět, v budoucnu se totiž velmi často přistihnete, jak na svou soukromou vonící a bzučící louku mimoděk zasněně zíráte.

Kdy začít

Založení květinové louky je vhodné připravit v dubnu, lepší je však vysévat v pozdním podzimu, zhruba od konce října.

Pomůcky

Osivo, trochu písku, hrábě.

Jak na to

  1. Jak louku připravit?

Začněte v odlehlejším, nicméně dobře viditelném koutě zahrady, kde vám nebude vzrostlá tráva překážet. Plochu je třeba zbavit veškeré stávající vegetace – není totiž možné luční květiny jen tak přisévat například do již existujícího trávníku. Odplevelenou půdu můžete ještě odlehčit přidáním písku: aby luční porost prosperoval, neměla by půda obsahovat příliš živin. Následně plochu uhrabte.

  1. Jak správně vysévat?

Vhodnou směs osiva zvolte na základě vlhkosti a druhu půdy a také podle délky oslunění stanoviště: ve specializovaných prodejnách i přes internet se dají zakoupit kvetoucí směsi vhodné například na vlhké louky, suchá stanoviště nebo podrosty do stínu. Osivo lučních směsí je jemné, není tedy od věci ho promíchat s trochou písku nebo pilin, práce s ním je pak pohodlnější. Na jeden čtvereční metr vystačí zhruba 1,5 až 2 g osiva. Před samotným setím záhon lehce nakypříme, poté se plocha jen lehce přitlačí. Jak říká stará pěstitelská poučka: semínko má ležet na tvrdé posteli a přikrýt se lehkou peřinkou. Větší plochy je lepší při setí rozdělit do více menších částí. Zálivka oseté plochy není potřebná, semena by se mohla vyplavit, a ani následné zalévání se nedoporučuje – luční porost by se měl přizpůsobit a následně růst v závislosti na podmínkách stanoviště.

  1. Jak se o louku postarat první rok?

Tak, máme oseto a teď přichází zkouška ohněm: v prvním roce se na záhonu stále nic neděje, pokud nepočítám fakt, že volnou plochu pokryjí rostliny rychle klíčících a rostoucích plevelů. Tyto rostliny je třeba posekat, nejlépe dřív, než stihnou vykvést a vysemenit se. Nebojte se, drahé osivo nepřišlo nazmar.

  1. Co nás čeká v dalších letech?

Vzcházení rostlin na budoucí kvetoucí louce je pomalé, první luční květiny začnou kvést zhruba v druhém roce od vysetí směsi. Děje se tak postupně, počínaje kopretinami a hvozdíky, jiné druhy se objeví až za několik let. Zhruba od druhého roku se květnatá louka seče jednou až třikrát ročně, nejlépe lištovou sekačkou nebo pěkně postaru, tedy kosou. Možná vám to přijde líto, vidět pod ostřím padat něžné hlavičky kopretin, louce to ale prospěje. Nechcete-li se o tu krásu ze dne na den úplně připravit, sekejte porost po částech. Žádnou další péči toto přirozené společenství rostlin nepotřebuje. Přihnojování se zapovídá, podpořil by se tím růst na dusík náročných rostlin, jakými jsou šťovíky, rdesna nebo kopřivy. Ty jsou tak vitální, že by luční porost brzy zcela vytlačily. A není třeba ani zalévat, rostliny se samy přizpůsobí podmínkám i počasí. Tak co myslíte? Najde se u i vás místo pro kvetoucí louku?

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY – Pohled na půdu

Zajímavost

Květnaté louky tak, jak je známe, vznikly díky lidské činnosti, a pokud nejsou pravidelně spásány nebo koseny, postupně se přirozenou sukcesí přes náletové dřeviny brzy promění zpátky v les.

TIP: Rozkvetlou louku si můžete vysít nebo vysázet i do nádoby.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: