Potraviny zdražují, nemovitosti zlevňují.

aneb Otázky ze života realitního makléře Petra Friedricha

Všechno se zdražuje. Jaká je aktuální situace s nemovitostmi? Ceny nemovitostí už delší dobu klesají a půjdou dolů i nadále. Důvody jsou jasné: vysoké úrokové sazby bank, vysoká inflace. Nikdo neví, co bude. Doba je nejistá a lidé se nechtějí zadlužit.

Co tedy radíte? Pokud máte neobydlenou nemovitost, která tak, jako každá neobydlená nemovitost bez pravidelné údržby chátrá, raději ji co nejdříve prodejte. Každým promeškaným měsícem takový dům ztrácí na hodnotě. Není na co čekat. Víc, než kdy jindy, je teď určitě vhodné poradit se u zkušeného makléře. Lepší je nasadit rozumnou cenu, což prodávající pochopitelně neradi slyší. Výhodou ovšem je, že na vstřícnější cenu přijde víc zájemců a na základě zájmu je potom možné spustit aukci. A když se zadaří, tak aukcí můžete získat až překvapivé navýšení prodejní ceny.

Je taková rada drahá? Neustále slyšíme o přemrštěných provizích, ale nakonec jsou klienti vždycky rádi, když pro ně, podotýkám úplně zdarma, zařídíme kompletně všechno, co je k prodeji potřeba. Občas se řeší i různé „lahůdky“ například rozdělení pozemků, exekuce a podobně. A to si pak klienti obzvlášť pochvalují, když jejich rozjetý průšvih dáme s našimi právníky dohromady. Někdy se až divím, že někteří prodávající se, možná z nevědomosti, snaží naprosto nepochopitelně ušetřit peníze na nesprávném místě.

A když prodám, co potom dělat s utrženými penězi? Vždyť nejlépe se doposud jevily investice do nemovitostí? Raději kupte pozemek. Jakákoliv parcela je na údržbu rozhodně méně náročná. Pozemek se snadněji případně opět prodá.

RÁD VÁM POMOHU S PRODEJEM: Petr Friedrich, vedoucí infocentra M&M reality Tel: +420 604 64 84 64 Email: pfriedrich@mmreality.cz Web: pfriedrich.mmreality.cz

ČTĚTE TAKÉ:  Proč chodit k makléříčkovi, když …
Ukažte tento článek i vašim přátelům: