Jak na úsporu elektrické energie, aniž bychom si zásadně snižovali komfort?

Bez elektrické energie (EE) si lze v dnešní době jen těžko představit moderní život. Kromě běžných spotřebičů, využívá mnoho EE i k vytápění v chladných měsících. Poslední roky se energie velmi zdražují, a pokud nechceme výrazně snižovat svůj životní komfort, energii stále potřebujeme. Pojďme se podívat, jak spotřebu energie snížit a nebát se ji dále využívat pro naše příjemné žití.

Samostatnou kapitolou by bylo zateplování a snížení celkových ztrát – to ovšem nechme na jindy. Používáme-li plyn nebo EE k ohřevu místností, pak dle typu zateplení každý stupeň nad 20 °C znamená zvýšený energetický výdaj o cca 6 %. Například při topení v obýváku o běžné velikosti to znamená vyšší spotřebu o cca 150 kWh, což při ceně 7 Kč za kWh znamená 1050 Kč za rok – a to je pouze jedna místnost. Jaké je řešení?

JAKÝ ZDROJ TEPLA?

Zásadní otázkou je, jaké zvolit topení, aby bylo co nejúčinnější. To znamená, abychom měli co nejvíce tepla za jednu vloženou kWh. Opravdu je velký rozdíl topíte-li elektrickým kotlem nebo akumulačními kamny, které jsou v současné době nejhorší na poměr vložené energie a získaného tepla, a nebo moderními topnými systémy jako jsou infrapanely (IP), které mají až o 60 % menší spotřebu, než uvedené zdroje a jsou v podstatě doživotní.

Za zmínku jistě stojí v současnosti hojně skloňovaná tepelná čerpadla (TČ). Ačkoliv jsou nám TČ nabízena v podstatě na každém kroku, realita přínosu bývá velmi často zcela jinde. Pokud se rozhodujete pro TČ, potencionální dodavatel v 98 % případech váš dům označí za vhodný pro instalaci, a to bez ohledu na stav izolace, dveří nebo oken. Z tohoto pohledu váš dům nemusí být pro TČ vůbec vhodný. Před instalací čerpadla někdy může být potřeba přizpůsobit celý systém. Někdy může být nutná i výměna radiátorů po celém domě.

Pokud budete chtít TČ zároveň v létě chladit, připadá v úvahu zejména podlahové topení či náhrada radiátorů vhodnými konvektory. Dále je obvykle třeba provést řadu přípravných prací (demontáž starého topného systému, stavební úpravy, elektroinstalace, uložení vodovodních trubek a ventilů pro nový systém, nové radiátory, provedení závěrečné revize apod.). Pokud nejsou zahrnuty v konečné nabídce, je třeba počítat s časovými a finančními rezervami na jejich provedení, řádově se jedná o statisíce. Zároveň nezapomínejte, že ne všichni dodavatelé mohou přípravné práce provést nebo nabídnout. Největším otazníkem potom zůstává tzv. „úspora“.  Realita však bývá taková, že aby TČ bylo efektivní, musí „pracovat“ po nějakou minimální dobu – v zimě typicky i 16 až 20 hodin denně, což může znamenat spotřebu 30 až 80 kWh za jeden den. V cenách to znamená opět 210–560 Kč za jeden jediný den provozu.

Dalším typickým velkým žroutem je elektrický ohřev vody – tzv. bojlery. Voda v bojleru se ochlazuje, aniž byste ji spotřebovali a tím pádem neustále dochází k dohřívání na nastavenou teplotu. Dle velikosti bojleru to může být denně i 3 kWh, což za rok činí dalších 1095 kWh, to znamená 7665 Kč. A to jsme si ještě nepustili teplou vodu. Investice cca 60 tisíc Kč do slunečního ohřevu teplé užitkové vody (TUV) se vám vrátí během dvou až čtyř let.

 

INFRAPANELY
Zmiňovali jsme IP, v současné době se jedná o moderní zdroj vytápění, kdy za málo peněz máte hodně muziky. Uděláme-li rychlé srovnání s TČ na stejném vzorovém domě, tak do tohoto našeho domu si můžete pořídit TČ za cca 250 tis. Kč, nebo si za 40 tis Kč koupíte infrapanely a za nevydaných 210 tis Kč můžete mít i 8 kWh FVE. Ta vám může – kromě zmiňovaných IP – napájet veškeré ostatní spotřebiče ve vaší domácnosti, čímž se výrazně méně stanete závislým na veřejné EE. Pro co byste se rozhodli vy? Pro takovou technologii, která vám zvýší výdaje, a nebo pro takovou, se kterou ušetříte a zároveň se stanete méně závislí?
IP fungují podobně jako krbová kamna, kdy cítíme příjemné sálavé teplo. Princip ohřátí je, že neohřívají vzduch, ale přímo nás samé a předměty kolem, proto je nám teplo velmi rychle a beze ztrát. IP jsou vhodné do všech prostor včetně venkovních – do koupelen, ložnic, obýváků, ale třeba i pro kutily do studené dílny. Existuje také menší varianta vhodná do kanceláří instalovaná pod stůl, aby nezábly nohy. A skvěle se hodí i pro vytápění do skleníků, ale také do výrobních prostor, komerčních prostor a obchodů, kde není tolik místa.

ČTĚTE TAKÉ:  Co mít v zahradě: ROSTLINY PRO OPYLOVAČE

IP nedoporučujeme do prostor, kde potřebujeme dodat rychle teplo na krátkou dobu. Tedy tam, kde netopíme a pohybujeme se zde krátkodobě a nárazově. Nejběžnějším místem instalace je zeď (nejčastěji jako fotoobraz z dodaných nebo vybraných fotografií, vlastní malba, ale i čistě bílé). Na strop se nejčastěji používají bílé panely nebo infrasvětla, což je kombinace topení a světla v jednom výrobku. Samozřejmě je možná kombinace obou variant. IP vytlačují rosný bod z domu, tedy vysouší stěny a působí tak i proti plísním. Zároveň při chodu nevíří prach. I z těchto dvou důvodů je to tedy skvělá alternativa topení pro alergiky a nachází využití i ve zdravotnických provozech.

INFRAPANELY A SPOTŘEBA EE
Náklady na provoz vychází v porovnání s ostatními druhy elektrického vytápění velmi vlídně. Proto IP lze použít i jako hlavní zdroj vytápění. Mezi množství výhod patří velmi nízké investiční náklady, nízké provozní náklady, nulová poruchovost – z důvodu absence jakýchkoliv součástek není nic, co by se mohlo porouchat (u IP od firmy SunnyHouse). Kontrastem k tomu mohou být zmiňovaná TČ, která mají velké množství součástek, jejich provoz je komplikovaný a často jejich majitelé musí řešit poruchy a opravy a nezbytné, zárukou podmíněné, placené servisní prohlídky…

U IP odpadají provozní starosti jako revize, pravidelné odvzdušňování radiátorů, péče o zdroje, čištění komínu a mnoho dalších… V případě rekonstrukcí, nebo starých kotlů, které by již neprošly revizí, je to navíc vhodná alternativa, která je levnější a bez starostí. Jedná se o logickou volbu, neboť se velmi jednoduše dají připojit na stále více se rozšiřující domácí fotovoltaické elektrárny.

VELIKOST INFRAPANELŮ A MATERIÁLY
Pro kalkulaci optimálního panelu vycházíme z kubíků. Kdy na jeden m3 počítáme průměrně 24 Wattů.  Například pro místnost o rozměrech 5×4 m, s výškou 2,5 m = asi 50 m3, bychom potřebovali IP o příkonu 1200 Wattů. Abychom dosáhli požadovaného výkonu díky různé velikosti a různým výkonům panelů, můžeme jejich výkon sčítat. Pro lepší představu: máme-li například velký obývák o rozměru 30 m2, výška 2,5 m = asi 75 kubíků, je požadovaný výkon 1800 Wattů. Tento výkon dostaneme osazením třech panelů o výkonech např. 720 W a máme ještě značnou rezervu nebo dvou panelů o výkonu 1000 W, též s rezervou.
Velikosti IP jsou dané, ale v rámci požadavků zákazníka se dá seskládat jakákoliv velikost. Co se týká bezpečnosti, je topení IP je jedna z těch bezpečnějších variant vytápění. Povrchová teplota je v rozmezí od 85 do 100 °C. V rámci toho záleží, jaký je zvolen povrchový materiál. Čím hrubší, tím bezpečnější a účinnější.

PŘIPOJENÍ INFRAPANELŮ NA FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU (FVE)
Dnes máte více možností. Buď si FVE postavíte sami z dostupných dílů, nebo si pořídíte dnes velmi oblíbenou tzv. dotovanou předraženou elektrárnu. Třetí možností je – a tu nabízí  SunnyHouse  – zvolit variantu mikroelektrárny, která je geniálně jednoduchá. Celá mikroelektrárna se zapojí do vaší současné domácí zásuvky, ze které napájíte jakýkoliv elektrospotřebič, například IP. K této variantě nepotřebujete žádný projekt, žádnou dokumentaci, revizi ani technickou zprávu. Nepotřebujete ani dělat žádné zásahy do vaší stávající elektroinstalace. Úplně v pohodě stačí pouze jedno-fázová elektrárna, protože typický celkový instalovaný příkon IP je 3-4 kW na byt/dům.

Pro ilustraci se pojďme podívat na praktický příklad. Rodinný domek částečně zateplený s roční spotřebou 5 MWh, tzn. vaření na elektrice a ohřev teplé vody v bojleru, plus veškeré běžné spotřebiče jako lednice, mrazák, TV apod. FVE pro tento dům by obsahovala například 8 ks panelů (cca 9,2m2) na střeše. Z těchto panelů by vedly dva kabely k mikroměniči a tento mikroměnič je připojen přes standardní zásuvku do vaší sítě. Takto jednoduchá je typická instalace.

Firma Sunny House navíc vyvinula a již nabízí a prodává IP, který se zapojí přímo na solární panel, tzn. na stejnosměrné DC napětí – bez jakékoliv elektroniky.  Stačí jeden solární panel s přímým zapojením na IP a když slunce svítí = topí hodně, svítí méně = topí méně. Máte něco jako perpetum mobile.

 

VÝROBCE INFRAPANELŮ KOUSEK OD VÁS – SunnyHouse Semily

  • Pokud hledáte komplexní ideální řešení, firmu, která vám vyřeší dotaci i instalaci, neváhejte se osobně, telefonicky nebo e-mailem spojit s firmou SunnyHouse, kterou najdete hned u vlakového nádraží v Semilech.
    SunnyHouse • www.sunnyhouse.cz800 100 979 • info@sunnyhouse.cz

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: