JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?

  • Při každém převlékání povlečení přetočte matraci tak, aby část, kde jste měli nohy, byla v části, kde je hlava. Pokud je matrace oboustranná, otáčejte ji navíc 1x za půl roku ještě úplně, to znamená, že spodní část se dostane nahoru, kde spíte.
  • Při pořízení matrace si vybírejte takovou, která má potah na matraci snímatelný a pratelný. Doporučuje se pak minimálně 1x za půl roku prát (vždy dle návodu na štítku). Ideální (pokud není určeno jinak) je teplota 60 stupňů, při které dochází k likvidaci roztočů.
  • Až budete prát, zaměřte se také na jádro matrace, které alespoň jednou za rok vysajte – zbavíte se odumřelé kůže, vlasů i roztočů.
  • Matraci alespoň 2x do roka vyvětrejte na čerstvém vzduchu. Rozhodně ale pozor na přímé slunce, které matraci nesvědčí. Některé zdroje uvádí, že je vhodné nechat větrat matraci i několik hodin v zimě v době velkého mrazu. Tím se dokonale zbavíte roztočů.
  • Jako podložku pod matraci je vhodé použí spíše lamelový nebo laťový rošt, které umožňují matraci lépe dýchat a udržovat ji čistou. S tím souvisí i prostor pod postelí, který má být volný, bez šuplíků a věcí.
  • Průměrná životnost matrací se udává kolem sedmi let. Výrazně můžete tuto dobu prodloužit, pokud se o ni budete dobře starat. Nejde ale jen o proležení a snížení správné funkčnosti matrace, ale také o hygienické důvody výměny. Svou velkou úlohu sehrávají také chrániče matrací, které téměř nic nestojí a mohou významně pomoci s oddálením nutnosti koupit nové matrace.
  • Pokud cítíte, že se ráno budíte unavení, rozlámaní a nevyspalí, pak se určitě kriticky zaměřte na svou matraci a zhodnoťte nezávisle její stav. Stále platí, že do spánku se vyplatí investovat.
ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

TIP: pokud chcete poradit s výběrem matrace, ale také přikrývek, polštářů či chráničů, obraťte se na největší profesionály v našem regionu. Matrace Haken najdete ve Všeni.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: