do 15. 10. – JAROSLAV KODEJŠ – ŠPERKY, KRESBY, OBRAZY – Galerie Detesk Železný Brod

Výstava šperků světově proslulého výtvarníka premiérově doplňují také jeho kresby a malby.

Galerie Detesk Železný Brod

Výstava trvá do 15. října 2017

více informací: http://galerie.detesk.cz/cs/umelecka-galerie/#jaroslav-kodejs

 

Jaroslav Kodejš st. patří svou tvorbou k průkopníkům českého autorského šperku a  světově uznávaným klasikům tohoto oboru. První úspěchy zaznamenával již od poloviny 60. let na tuzemských i mezinárodních výstavách a zanedlouho se jeho práce začaly objevovat i ve sbírkách věhlasných českých a zahraničních institucí.
Kodejšovy šperky jsou svým výrazem a  použitým materiálem naprosto jedinečné. Navazuje v nich na tradiční výrobu skleněné bižuterie a využívá techniky tvarování drobných komponentů ze skleněných tyčinek nad kahanem. Vytváří tak kuličky, tyčinky a lístky, které jsou laděny do pastelových tónů transparentních barev nebo kontrastních kombinací barev sytých. Intuitivně tvarované skleněné komponenty volně zavěšuje na drát nebo stříbrnou geometrickou konstrukci a někdy je do jejího rámce přímo zasazuje.
Sklo, které vnímá jako plnohodnotný materiál, prostupuje celou jeho tvorbou. Později zaznamenáváme také celostříbrné šperky, které si pohrávají s geometrizovanými plochami a úhly, často doplněnými zlatem. Tvarosloví jeho šperků se pohybuje od organického až po přísně konstruktivní. Jsou částečně intuitivní, částečně programované, čímž přinášejí klid i přitažlivé napětí. Ztělesňují tak osobnost, která osciluje mezi lyričností a jasným řádem. Množství variací odpovídá autorovu neustálému hledačství té nejlepší formy.
Jaroslav Kodejš st. je ale také výborným malířem a kreslířem. Již od mládí byla v úhlu jeho zájmu především krajina a vztah k ní se odráží také ve špercích.
Některé detaily nebo také barevné ladění volně pojatých krajinářských kompozic přenáší povrchovou strukturou nebo vrstvením a barvením slinovaného skla i do svých broží. Šperky se tak stávají maloformátovým obrazem, jehož účinek a vnímání se mění nejen podle podkladu, ale také světla, které dokáže odkrýt vnitřní život probarvené a strukturované skloviny. V celé škále tvorby Jaroslava Kodejše st. se snoubí autorova preciznost, skrovnost a entusiasmus, které ji tak činí stále aktuálně nadčasovou.

ČTĚTE TAKÉ:  HUDEBNÍ A DIVADELNÍ SEDMIHORSKÉ LÉTO 2021 PŘIPRAVILO 14 SAMOSTATNÝCH AKCÍ. LÉTO PLNÉ KULTURY V ČESKÉM RÁJI ZAČNE 24. ČERVNA
Ukažte tento článek i vašim přátelům: