Měsíček lékařský – zlato našich zahrad

Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis L., je hojně rozšířená jednoletá léčivá bylinka pocházející z jižní Evropy. Měsíček můžete pěstovat v několika barvách. Nejléčivější je prý ale ta žlutá. Najdeme ho na mnoha zahrádkách, kde svými květy nepodobnými slunci, často dělá radost lidem a přináší pastvu hmyzu. Většina lidí však jeho léčivých účinků nevyužívá. A přitom o jeho pozitivním vlivu na náš organismus věděli už staří Římané, Egypťané i Peršané. Zpracovat se dá na několik způsobů.

Měsíček je nenáročná jednoletá bylina, která se stále častěji se vysazuje jako lem zeleninových záhonů, protože zeleninu chrání před mšicemi, háďátky a sviluškami. Úspěšně jej můžeme využít i pro zelené hnojení. Může dorůst výšky až 50 centimetrů. Jak již bylo zmíněno, celý rod měsíčků zahrnuje několik druhů, proto si dejte pozor, abyste ho při sběru nezaměnili. Z měsíčku lékařského se využívají pouze jeho květy či okvětí, které tvoří plné oranžové úbory. V lidovém léčitelství se měsíček využívá vnitřně i zevně. 

Podle dostupných pramenů se Měsíček lékařský v lidovém léčitelství těší oblibě již od 12. století. Při vnitřním užívání se doporučuje na problémy se žlučníkem, játry a trávící soustavou. Působí na různá onemocnění jater a dokonce i na infekční žloutenku.

Pití měsíčkového čaje čistí krev. Je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva či trávicího ústrojí, při vředech nebo proti vnitřním parazitům. Celkově harmonizuje naše trávení. Ocení ho také ženy (ne nadarmo se měsíček řadí mezi ženské bylinky), které trpí silnou menstruací a menstruačními bolestmi. Působí také proti křečím nebo zlepšuje krevní oběh.

Dokonce dle odborníků může pomoci od vysokého krevního tlaku, což ocení i vaše srdce. Měsíček obecně působí na záněty v těle (také ústní dutiny, očí, uší…) a špatně se hojící rány. Měsíček lékařský je přírodní antibiotikum, které v našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Je prevencí před vznikem nádorů dělohy, prsou nebo právě trávicího ústrojí.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s nakladatelstvím Grada O KNIHU HRDINOVÉ SUCHÝCH ZAHRAD

Měsíček lékařský lze použít i zevně na urychlení hojení pooperačních jizev, omrzlin, spálenin, ekzému či akné, plísní, podlitin, popraskané kůže, řezných ran nebo hemeroidů. Ne nadarmo se přidává také do mastí. Velmi přívětivě působí na poškozenou pokožku. Navíc pleť zjemňuje a zvláčňuje a působí i na celulitidu a strie. Účinnými látkami v měsíčku jsou silice, saponiny, flavonoidy, hořčina, kyselina salicylovou či vitamín C.

Měsíček je na pěstování velmi nenáročný. Má rád slunné či polostinné místo bez rozmáčené půdy. Má rád půdu bohatou na živiny, které ze země čerpá (a i proto je tak skvělou bylinkou). Dle zkušených zahradníků byste měsíček měli vysévat každý rok na jiné místo. Na jaře či v létě se vysévají se semena do sponu 30 x 40 cm po cca 5 kusech. Květy se pak sklízí od jara do podzimu, za suchého a slunného dne. Pokud měsíček seříznete cca 15 cm nad zemí, opět obrazí a vykvete. Suší se ve stínu či v troubě na nízkou teplotu.

Měsíček se nejčastěji používá v podobě čaje (jednu vrchovatou lžičku měsíčku na 250 ml vody, pijete 1 až 2 šálky denně), kloktadla (1 čajová lžička na 150 ml vody se krátce povaří), obkladů (3 čajové lžičky na 150 ml vody), tinktury (louhujeme květy v 1 l pálenky po dobu 14 dnů, na slunci a v teple, občas protřepeme), masti (návod najdete na našem webu)…

-red-
Pozn.: Bylinky a přírodní preparáty je nutno užívat dle vašeho zdravotního stavu, popřípadě jejich užívání konzultovat s vaším lékařem.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: