BLESKOVÝ ROZHOVOR: MIRA NOSEK: „Na Český ráj nedám dopustit“

Český herec a nyní i režisér Mira Nosek (* 1978) se narodil v Jilemnici a studoval a žil v Semilech.  Jeho divadelní kariéra začala už v dobách studia na semilském gymnáziu, po jeho absolvování vystudoval brněnskou JAMU. Tam se poprvé ocitl před televizní kamerou v miniroli kuchaře v televizní pohádce O bojácném Floriánovi, zároveň hostoval v Národním divadle v Brně. Po skončení studia získal v roce 2000 angažmá v Moravském divadle v Olomouci a natočil svůj první film – písničkový retrofilm Rebelové. Další role už pak přicházely jedna za druhou, znát ho můžete například ze seriálu Vyprávěj, z filmů Účastníci zájezdu, Milenci a vrazi, Román pro ženy, Ženy v běhu a mnoha dalších. Zanedlouho tohoto skvělého herce můžete zažít naživo na pódiu, kdy v rámci Sedmihorského léta 2021 vystoupí v představení Benátky pod sněhem.

Diváci vás začali vnímat hned s vaším prvním filmem – Rebelové. To bylo v roce 2001, jak na to vzpomínáte?
Krásná doba. Nemůže se stát nic lepšího než když první prázdniny po skončení školy začnete natáčet celovečerní film. Bylo léto, byli jsme mladí a všichni byli úžasní.

  To už je ale hodně dlouho, mezitím jste ušel dlouhou cestu a vytvořil jste spoustu dalších rolí. Je nějaká, na kterou vzpomínáte výjimečně rád?
Rád vzpomínám na Vyprávěj, na roli Antonína Sovy, která mi byla charakterově velmi blízká. Také se mi líbilo, že seriál byl dobře napsaný a byl točen filmovou technikou.

Co děláte raději divadlo, film či seriál?
Divadlo i natáčení mají různá specifika. U natáčení máte spoustu klapek, než vznikne výsledný obraz, se kterým pak už nelze hnout. Zatímco u divadla máte aktuálně vždy pouze jeden pokus, ale můžete se svou rolí hýbat během každé další reprízy. Mám rád samozřejmě oboje, i když pravda – natáčení je rentabilnější a něco po vás zbyde.(směje se) Teď mám ještě další zkušenost, a to sice režii, což je celkem hardcore.

Nedávno jste natočil thriller Daria, ve kterém máte svou první hlavní roli
Ano. A zároveň první zkušenost s thrillerem.

Pojďme si říci něco víc o divadelním představení Benátky pod sněhem, na které se mohou diváci těšit 1. července v rámci Sedmihorského léta…
Na Benátkách se mi líbí, že to není jen standardní „dveřová” komedie. Kromě toho, že je svižná
a má humor, obsahuje i tragikomický odstín. Tím myslím, že je tam i přesah, kdy by se měl člověk zamyslet. Více už ale na jevišti.

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: MUDr.MIROSLAV HOLUB • „Pomocí biorytmů v našem životě si dokážeme vysvětlit mnoho souvislostí“ (celý rozhovor)

Určitě se nemohu nezeptat – rozhovor děláme pro noviny Český ráj v akci – tedy pro čtenáře z vašeho rodného kraje. Vracíte se sem někdy?
Častokrát při cestě z Prahy domů do Semil u Mladé Boleslavi odbočím do Českého ráje a jen tak si ho projíždím. Nedám na něj dopustit.

Máte nějaké oblíbené sto v Českém ráji?
Trosky, Kost a Nebákov, kde jsem jako dítě základní školy trávil na táborech každé léto. Nepohrdnu ovšem ani Hrubou Skálou a Valdštejnem, kam jsem jako dítě často chodil s rodiči na výlet.

Jak nejraději trávíte svůj volný čas?
Děkuji za optání, ale přestože je doba, kdy se nehraje, tak skoro žádný volný čas nemám. Ale když už ho mám, nejraději se starám o nemalou faunu a floru v mém bytě – mořské akvárium, Malawi akvárium, krevetárium, čivaví fenka, dva papoušci Kakariki, ježek bělobřichý, mikromraveniště, žížaly v kompostéru a 111 květin.

Tak to je téměř ZOO… Vy ale i rád a hodně  cestujete…
Ano, nejvíce se mi líbilo v Indonésii, kde jsem byl šestkrát, ale samozřejmě bych chtěl procestovat ještě hodně destinací. Bohužel se teď moc nemůže.

Na co byste pozval diváky v rámci představení Benátky pod sněhem v Sedmihorkách? Na 120 minut humoru.

Rozhovor: Jitka Maděrová
Foto: Archiv Jaromír Nosek

Vstupenky na představení Benátky pod sněhem a více info na www.sedmihorskeleto.cz

1. 7. • BENÁTKY POD SNĚHEM – divadelní představení (A)

Brilantní situační komedie o pozvání na večeři a zmatení jazyků.

Jedni mají před svatbou, druzí možná před rozchodem. Společné setkání může ale všechno převrátit. Jedno malé nedorozumění vede až k absurdním situacím…

Hrají:

Patricie: Veronika Arichteva
Christophe: Mira Nosek
Nathalie: Lucie Štěpánková
Jean-Luc: Filip Cíl

KOUPIT VSTUPENKY

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: