Jak ušetřit náklady na energie? Lze změnit návyky, spotřebiče i smlouvu

Způsobů, jak ušetřit za dodávky elektřiny a plynu, existuje více. Vedle omezení spotřeby či nákupu nových spotřebičů může vést ke snížení nákladů i jednání se stávajícím dodavatelem nebo přechod k novému. Na co se při hledání výhodnější ceny zaměřit a na co si dát pozor?

Při úvahách o tom, jak omezit výdaje za elektřinu a plyn, asi každý nejdříve pomýšlí na snížení spotřeby. V domácnosti můžete zavést řadu jednoduchých, ale účinných opatření. „Snížením teploty v bytě o jeden stupeň můžete ušetřit až 6 % tepla. Teplo dále ušetříte odvzdušňováním radiátorů nebo zateplením domu a výměnou oken. Do domácnosti byste měli pořizovat spotřebiče s nižší spotřebou. Například lednice spotřebuje až pětinu energie ze všech spotřebičů. Zvažte tedy nejen její spotřebu, ale i velikost.

„Snížením teploty v bytě o jeden stupeň můžete ušetřit až 6 % tepla. Teplo dále ušetříte odvzdušňováním radiátorů nebo zateplením domu a výměnou oken. Do domácnosti byste měli pořizovat spotřebiče s nižší spotřebou. Například lednice spotřebuje až pětinu energie ze všech spotřebičů

Prázdná lednice spotřebuje více elektřiny než plná, protože je v ní méně potravin, které by chlad udržovaly,“ jmenuje některé tipy na snížení spotřeby Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Další možností je snížit cenu za dodávky elektřiny a plynu. Platba se skládá z regulované a neregulované části. Tu regulovanou pro každý rok stanovuje Energetický regulační úřad, takže ji nemohou dodavatele energií ovlivnit. Neregulovaná část se pak odvíjí od cen na trhu a obchodní strategie dodavatelů. „Ve snaze získat nové zákazníky nabízí dodavatelé někdy výhodné ceny. Stávajícím zákazníkům ale často zůstávají původně sjednané, které jsou vyšší než ceny nabízené novým zákazníkům,“ vysvětluje Zelený. Můžete se tedy obrátit na svého stávajícího dodavatele s žádostí o poskytnutí výhodnější ceny. Lepší podmínky často dostanete v rámci takzvané retenční nabídky, kterou vám dodavatel zašle po tom, co mu dojde výpověď smlouvy.

Přechod k novému dodavateli je další cestou ke snížení ceny. Zda je nabídka cenově výhodná, si můžete ověřit zadáním svého stávajícího produktu do některého z internetových srovnávačů. Zajímat byste se však neměli jen o cenu. Zkontrolujte si i nejrůznější poplatky a smluvní pokuty, které mohou být skryté ve smluvních podmínkách a cenících.

Zvažte i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. U smlouvy na dobu určitou můžete získat lepší cenu, ale na oplátku po vás dodavatel bude chtít, abyste se mu takzvaně upsali na určité období. „Ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo to lze jen se zaplacením tučné smluvní pokuty,“ vysvětluje Zelený a dodává: „Není proto dobré sjednat si smlouvu na dobu určitou na období delší než jeden či dva roky. Pokud se totiž na trhu objeví lepší nabídky, bude vám stávající smlouva bránit je přijmout.“

 

Zdroj: TZ dTest

Ukažte tento článek i vašim přátelům: