ROZHOVOR: OLDŘICH TAMÁŠ –  „Jsme Východočeši, proč bychom měli opomíjet to, co máme doma a dívat se až za moře“

OLDŘICH TAMÁŠ –  „Jsme Východočeši, proč bychom měli opomíjet to, co máme doma a dívat se až za moře“

Velká regionální televize V1 není našim čtenářům neznámá, dlouhou dobu vysílala i v regionu Českého ráje a přinášela informace formou zpravodajství a zajímavých rubrik. V tuto chvíli na běžné anténě vysílání nechytnete, od nového roku se však můžete těšit na návrat „Vé jedničky“ do našeho kraje. O televizi V1, pořadech i životě jsme si povídali s novým ředitelem televize Oldřichem Tamášem. Ostatně jde o osobnost s obrovským záběrem svého působení – rozhlasový a televizní moderátor, produkoval a režíroval filmy a dokumenty se sociální tématikou, dodnes působí jako krajský zpravodaj pro rádio Frekvence 1. V médiích se pohybuje už mnoho let. Když však v roce 2016 převzal televizi V1, byla pro něho manažerská pozice novinkou, kterou však zvládá bravurně.

V minulosti byli čtenáři ČRVA zvyklí, že si vaši televizi mohou naladit. To v současné době neplatí. Nicméně chystáte velké změny…
Pokud vše dobře dopadne – tak jak je to rozjeté a připravené – tak od nového roku, možná i o něco dříve  budeme vysílat pro celé východní Čechy s přesahem do Středních Čech. To znamená, že nás diváci i v sousedních krajích chytí a budeme k vidění.

To tedy znamená, že se například Jičín, Turnov a další místa mohou těšit na vysílání V1?
Ano, to znamená, že se mohou těšit. Já tedy doufám, že se mohou těšit a to například na regionální zprávy , pokud bude zájem a budou s námi spolupracovat jednotlivá města, oblasti a spolky, tak se rádi rozšíříme i z těch přesahujících regionů, které nejsou ryze východočeské.

Pamatuji si například Jičínský zpravodaj. Je v plánu něco podobného?
Ano, je. Už jsme v jednání s jičínskou radnicí, řešíme i smlouvy z minulosti a čekáme právě jen na pokrytí signálu, abychom vše mohli znovu rozběhnout.

Nyní, než se vrátíte zpět na českorajské televizní obrazovky, kde mohou televizi V1 diváci naladit a shlédnout její vysílání?
Ano, jsme na poskytovatelích kabelové televize – nejsilnější hráč je UPS, ale jsou i další kabeloví poskytovatelé. Ale jsme otevřeni i spolupráci s dalšími kabelovými poskytovateli. Doba se samozřejmě vyvíjí, takže nás diváci mohou vidět přes internet kdekoliv na světě. Na našich webových stránkách je vysílání online toho, co právě vysíláme v televizi. A samozřejmě je tam také kompletní archiv. To vše se dá sledovat i na mobilních zařízeních – a to právě i archiv, což do nedávna ještě nebylo možné. Terestricky nás vidí ti, kteří mají anténu směrovanou na Hoděšovice – Hradec Králové, nebo na vysílač v Pardubicích. To je ta současná chvíle. Od nového roku tedy bude možnost naladit nás mnohem širší.

Jaký má televize V1 vysílací koncept?
V tuto chvíli jsme navázali na historii V1, která vysílala především zpravodajství, regionální magazíny a doplnila vysílání historickými dokumenty, edukou a podobně. Tento koncept zatím držíme. Chceme dále pokračovat především regionálně – magazíny, představovat lidi z regionu východních Čech. Jsme v historicky silné oblasti tím, že je spojena z několika krajů. Toho se chceme držet a nechceme vysílání rozdělovat na jednotlivé kraje. Chceme být opravdu východočeská televize. Z této části země vyšlo mnoho úspěšných spisovatelů, herců, redaktorů, moderátorů. Významných tvůrců je tu celá řada a my je chceme připomínat. Ne všichni mají takový prostor, aby se dostali na velké televize, aby jejich díla šla do kina a podobně. Proto také nabíráme směr představování regionálních herců, filmů, dokumentů. Dostali jsme se například k velice starým dokumentům o Velké pardubické, o Zlaté přilbě – což jsou velmi tradiční záležitosti regionu a ne všude mají dokumenty do takové hloubky. Lidé je mají doma, v šuplíku – a je to škoda. Chceme je ukázat. Samozřejmě je v takových případech střet kvality, ale je to takový syrový pohled do historie Východních Čech.

I ta syrovost má ale velké kouzlo.
Tak. A o to i jde. S přechodem do multiplexu 4, kde bude více automatické odbavování, co se týká technických záležitostí, budeme s programem pracovat. Jsme rádi i za zpětnou vazbu od diváků, kteří nám dávají vědět, co se jim líbí, nelíbí, co chtějí vidět a podobně. S tím pracujeme a snažíme se být tvární a přizpůsobit se jak divákovi, tak době. Ale hlavní gró budou samozřejmě zprávy, od kterých se budou odvíjet další magazíny – dopravní, dostihový, představení osobností, které navštívily náš region, budeme si zvát hosty dne, kterým chceme dát ještě větší prostor, aby měli delší stopáž. Když se sejdete se spisovatelem, který mluví o knize, je těžké vměstnat rozhovor do pěti minut. Těch informací by člověk rád slyšel víc. Takže chceme jít ještě trošku dál.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Pokud se ještě vrátíme ke konceptu vysílání V1, je zcela jedno, který den si televizi zapnu, a nebo se každý den dozvím něco nového?
Není to úplně jedno. Naše vysílání jede ve dvouhodinové smyčce, která rotuje 24 hodin. Výhodou je, že si vysílání může pustit opravdu každý – ať jde na ranní či odpolední směnu, pracující v noci – vždy vysílání uvidí. Zprávy mají vždy premiéru v 18 hodin večer a od ní se pak odvíjí další pořady – někdy host dne, někdy pardubický magazín, doprava, 112 – ta má premiéru pouze v pátek a následující dva dny se reprízuje. Takže to není tak, že byste si kterýkoliv den naladila a viděla vždy to samé.

Z vašeho pohledu – proč by se měl tedy divák pravidelně dívat na vysílání V1?
Měl by se dívat pokud chce vědět informace z regionu. Pokud je Východočech, měl by se dívat proto, že je Východočech a podporuje východočeskou televizi. Vysíláme na historických kořenech televizí, které tady vznikaly. U nás začínalo mnoho moderátorů, kteří jsou nyní pojmem jak ve veřejnoprávní televizi, tak ve velkých komerčních televizích. Tady začínala spousta kameramanů, kteří jsou nyní základními pilíři ve velkých televizích, filmech, produkcích. Naši reportéři jsou místní lidé, kteří žijí tady a přináší informace opravdu od svých sousedů. To je ten důvod proč se dívat na V1. Jsme Východočeši, proč bychom měli opomíjet to, co máme doma a dívat se až za moře.

Jaký je Váš nejoblíbenější pořad na V1?
To je složité. Z pozice své funkce musím, ale i chci, sledovat celé vysílání. V kanceláři mi stále běží naše vysílání už proto, abych viděl, zda je vše v pořádku, zda není výpadek a také proto, abych si udělal svůj názor na vysílání. Z mé pozice novináře je mým nejoblíbenějším zpravodajství. Ale nedívám se jen na obsah, ale jak to kdo řekne, jak je reportáž natočena, jaký je reportér a tak dále. Ale dokážu si odpočinout i při válečných dokumentech, které mi rozšiřují rozhled.

Vy sám se také objevujete na televizní obrazovce V1, díváte se na sebe?
Dřív jsem se na své moderování a natáčení nikdy nedíval. Nyní, kdy sleduji celé vysílání televize, nutí mne to podívat se i na sebe. A zároveň mne to učí i dělat některé věci jinak a lépe. Zároveň to mohu přenášet i na další lidi, kteří sem přichází a chtějí pracovat jako moderátor. Viz třeba Veronika Lálová (pozn.redakce – spolu s hercem Zdeňkem Piškulou výherkyně taneční soutěže StarDance 2016), která u nás začala zprávy vysílat. Je to moderátorsky nepolíbený člověk, ale táhne ji obrovská touha chtít a dělat ty věci v televizi – takže se učí a je pro mě radostí sledovat její obrovský postup. To mě baví.
Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová.
Foto: archiv Oldřich Tamáš

Na televizi V1 mrkněte tady: http://vctv.cz/

Ukažte tento článek i vašim přátelům: