ZELENÝ ZÁKAL MŮŽE OSLEPIT ÚPLNĚ KAŽDÉHO! Udělejte si test a využijte bezplatného vyšetření do konce roku 2017!

ZELENÝ ZÁKAL MŮŽE OSLEPIT ÚPLNĚ KAŽDÉHO!

Nejzákeřnější oční onemocnění

Zelený zákal neboli glaukom je oční onemocnění, u kterého dochází k postupnému a zcela nenápadnému odumírání zrakových nervů, které propojují oči se zrakovým centrem v mozku. Příčina tohoto onemocnění není dosud zcela objasněna. Název onemocnění je poněkud matoucí, protože v postiženém oku není ani nic zeleného, ani zakaleného. Toto onemocnění může postihnout úplně každého, velmi často i úplně zdravé lidi včetně dětí a mladistvých. Nejčastěji se ale objevuje mezi 40. – 60. rokem věku. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá v tom, že nemá vůbec žádné příznaky, nijak se neprojevuje a postižená osoba o něm tedy vůbec neví. Po uplynutí různě dlouhé doby dojde k oslepnutí zeleným zákalem napadeného oka, což teprve přivede postiženou osobu k očnímu lékaři. V tomto stadiu onemocnění však již oko nejde zachránit a zůstává trvale slepé.

Počet nemocných neuvěřitelně prudce roste

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v roce 2014 v České republice postiženo zeleným zákalem 266 000 osob a v roce 2015 již 351 000 osob, což je nárůst o 85 000 osob za rok! Údaje z roku 2016 bohužel ještě nejsou k dispozici, nicméně oční lékaři ohadují, že minimálně ještě jednou tolik lidí touto nemocí trpí také a jenom se na to zatím nepřišlo. Těmto dosud neodhaleným lidem hrozí, že mohou kdykoliv oslepnout, ačkoliv nyní nepociťují vůbec žádné potíže.

Mohu nějak poznat, že mám zelený zákal?

Bohužel, zelený zákal je nejzákeřnější oční onemocnění právě proto, že se až do poslední chvíle před oslepnutím vůbec nijak neprojevuje a postižená osoba nemá žádnou šanci zjistit, že tímto onemocněním trpí. Jedinou možností je odhalit onemocnění při vyšetření očním lékařem, kterých je bohužel nedostatek a čekací doby na oční vyšetření jsou stále delší.

Jak se zelený zákal léčí?

Pokud se nám zelený zákal podaří odhalit včas, tak se nám díky obrovskému pokroku v léčbě daří většinu postižených očí zachránit. Ve většině případů stačí pravidelné podávání léků ve formě očních kapek. Vyjímečně je třeba provést ošetření postiženého oka speciálním laserem anebo zvolit chirurgické řešení.

Proč je zelený zákal nejčastější příčinou slepoty v ČR?

Zelený zákal umíme poměrně snadno léčit, avšak stále jej odhalujeme velmi pozdě, kdy již účinná léčba není možná. Je to dáno stále se zhoršující dostupností lékařské péče, úbytkem očních lékařů a prodlužováním čekací doby na vyšetření, která je v mnohých regionech delší než půl roku. Z tohoto důvodu mnoho obyvatel ČR nechodí k očním lékařům na žádné prohlídky a potřebné brýle si kupují v optice, v drogerii nebo v lékárně. Přitom oční lékař dokáže onemocnění zeleným zákalem odhalit během několikaminutového vyšetření.

ČTĚTE TAKÉ:  JÓGOVÁ PORADNA - MÁTE DOTAZ KE SVÉ JÓGOVÉ PRAXI? ZEPTEJTE SE!

 

TEST RIZIKA, ZDA MOHU ONEMOCNĚT ZELENÝM ZÁKALEM

Odpovězte pravdivě na následujících 16 otázek ANO nebo NE:

Je Vám více jak 40 let?

Užíváte léky na vysoký krevní tlak?

Máte nízký krevní tlak?

Jste krátkozraký (tj. nosíte brýle do dálky s mínusovými dioptriemi)?

Jste dalekozraký (tj. nosíte brýle do dálky s plusovými dioptriemi)?

Má někdo z rodičů, prarodičů nebo sourozenců zelený zákal?

Je Vám často zima na nohy?

Míváte bolesti hlavy?

Máte v životě častý stres?

Zjistili Vám někdy zvýšenou hladinu krevního cukru?

Máte cukrovku (je jedno zda na dietě, na tabletkách nebo na insulinu)?

Máte nějaké onemocnění srdce nebo cév?

Užíváte léky, kterým se říká kortikoidy?

Měli jste kdykoliv v minulosti nějaké poranění oka?

Patříte k černošskému etniku?

Nebyl(a) jsem na vyšetření u očního lékaře déle jak 2 roky.

Pokud jste odpověděli alespoň 1x ANO, pak je u Vás zvýšené riziko, že můžete onemocnět zeleným zákalem a doporučujeme Vám vyšetření u očního lékaře. Čím vícekrát jste odpověděli ANO, tím je riziko vyšší. Pokud jste odpověděli ANO pětkrát nebo více, pak je u Vás extrémně vysoké riziko onemocnění zeleným zákalem.

 

KRÁTKÉ BEZPLATNÉ VYŠETŘENÍ NA ZELENÝ ZÁKAL – pouze do konce roku 2017!

MUDr. Igor Vícha, Ph.D., vítěz ankety o nejlepší ordinaci České republiky

Oční ordinace Frýdštejn 102

Během krátkého několikaminutového vyšetření v naší ordinaci zjistíme, zda trpíte zeleným zákalem. Při nejednoznačném výsledku tohoto rychlého testu se můžeme dohodnout na termínu mnohem podrobnějšího a důkladnějšího vyšetření.

Na toto krátké vyšetření se můžete objednávat následovně (vždy ale uveďte, že potřebujete pouze „krátký test na zelený zákal“):

zavolat na tel. 720 672 919 (objednávky přijímáme v PO, ST, ČT a PÁ mezi 9:00 a 13:00 hod.)

napsat e-mail na adresu ocni-frydstejn@seznam.cz

pomocí objednávkového formuláře na webových stránkách www.ocni-frydstejn.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: