JÓGA SERIÁL V. – Otvíráme hrudník s jógou

JÓGA V. – OTVÍRÁME HRUDNÍK S JÓGOU

Hrudník je část těla, kterou v dnešních dnech všichni rádi opomíjí.  Bereme ji jako běžnou součást našeho těla, která tak tak nějak je, a dokud nás nebolí, taka o ní moc nevíme. Když ale dojde na směrování dechu do žeber nebo pod klíční kosti, pak člověk začíná lehce tápat a hledat, kde to vlastně je nebo, jak to provést. Nejdůležitější je přece vystrčit prsa a zatáhnout břicho J

„Náš hrudník je jako pokladnice, skrývá naše srdce, které tepe život do našeho těla!“ Náš hrudník má obrovský podíl na proudu prány v našem těle. Prána se v podobě kyslíku rozproudí po celém našem těle a záleží jen na nás, jaké množství si uchováme, a kam jej nasměrujeme. Pojďte si vyzkoušet jógovou pozici, která otevře vašemu hrudníku cestu k pohyblivosti…

 Ustrasana – Pozice velblouda

Než se do pozice pustíte, seznamte se s jejími benefity a kontraindikacemi. Nezapomeňte, že pokud trpíte zmíněnou kontraindikací, pozice vám může uškodit, proto se do své praxe nevrhejte bez rozmyšlení.

Benefity:

Tato zázračná asána pomůže s otevřením a pohyblivostí hrudníku, a tak i váš respirační systém zažije skutečnou očistu. Těšte se na to, že protáhnete celá svá záda včetně jednotlivých páteřních obratlů, a tak zvýšíte jejich pružnost. Pokud asánu budete provádět správně, postupně se můžete zbavit bolestí beder! Přebytečný tuk na stehnech začne mizet a vše kyčle budou časem v mnohem menším napětí – hluboce protáhnete flexory kyčelních kloubů. Pozice velblouda pomůže zlepšit zažívací a vylučovací systém a zbavuje i zácpy J Pomůže vám uvolnit i oblast vaječníků – to samozřejmě platí pouze pro ženy J Pozice velblouda v neposlední řadě posiluje klouby nohou – kolena a kotníky a nezapomíná ani na ruce – ramena lokty i zápěstí se při pravidelní praxi stanou odolnějšími a získají mnohem více pohyblivosti!

Kontraindikace:

Pokud máte vysoký krevní tlak, tato asána se nedoporučuje v plné variantě, můžete však praktikovat základní verzi, kterou si popíšeme níže. Při hyperfunkci štítné žlázy,  nebo cévních obtížích se této pozici také vyhněte. Pokud jste utrpěli zranění v jakékoli oblasti zad nebo břicha, nepraktikujte, dokud zcela neukončíte rekonvalescenci. Zároveň v těhotenství opět praktikujte pouze základní variantu, a to jen v případě, že jste jógové pozice cvičila i před otěhotněním.

Jak na to:

Nejprve se zasoustřeďte na svůj dech – s každým pohybem k zemi vydechujte, s každým pohybem vzhůru (např. otvírání hrudníku) se nadechujte. Pozici nikdy nepraktikujte nezahřátí!

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s nakladatelstvím Grada O KNIHU HRDINOVÉ SUCHÝCH ZAHRAD

Výchozí pozicí je Vajrasána neboli sed na patách. Posaďte se ale tak, že mezi koleny bude drobná mezera – vaše kolena by měla zůstat na šířku kyčlí, stejně jako chodidla.

Zdvihněte se potom vzhůru do kleku a prsty u nohou zašlápněte do země. Paty míří vzhůru a později poslouží jako podpora pro ruce.

Srovnejte nyní pozici pánve – kyčelní klouby by měly být přímo nad koleny, a pokud se podíváte k zemi, svá kolena byste neměli vidět. Pokud je vidíte, je to signál toho, že pánev je moc vzadu.

Křížovou kost teď nasměrujte přímo k zemi, jakoby se chtěla prodloužit a dosáhnout místa mezi koleny.

Zbytek páteře vytahujte neustále z pasu vzhůru a nezapomínejte na aktivitu břicha. Vše bederní oblast nikdy nesmí být v přetížení nebo tlaku!

Své dlaně opřete do oblasti beder a lehce oproti bedrům vyvíjejte tlak. Snažte se o to, abyste hlavu stále vytahovali z krku šikmo vzhůru, zachovali šířku svých ramen a lopatky lehce spouštěli po zádech dolů. Tady končí základní verze.

V další fázi opřete o oblast beder pouze jednu dlaň, nezapomeňte na pozici pánve a druhou paži vyšlete šikmo vzhůru – dojdete potom do lehkého záklonu, ale nesmí dojít k utlačení prostoru v bedrech, stále se vytahujte vzhůru, dopřejte si dostatečně prostorný záklon jen do takové hloubky, kterou jste schopni ustát s pánví přímo nad koleny.

Do finální pozice se pouštějte až v momentě, kdy jste si zcela jisti, že dokážete udržet pozici pánve a prostor mezi obratli.

Obě dlaně ve finální fázi pozice velblouda klesají k patám a pevně je objímají. Můžete si vybrat, zda necháte prsty u nohou zašlápnuté v podložce, nebo zda do země odložíte celé své nárty. Hrudník se stále otvírá směrem vzhůru, pánev zůstává v linii nad koleny a páteř se vytahuje do dálky.

! Pozor na krční páteř – mezi krčními obratli stále hledejte dostatek prostoru a v žádném případě hlavu nezalomte a nevyvěste volně z krku!

Nebudu vám prozrazovat, co byste měli v pozici cítit, srovnejte své tělo po fyzické stránce, ohlídejte všechny důležité body, a pak už jen vnímejte účinek. Každý může prožívat zcela rozdílné pocity, proto se soustřeďte a pozorujte ty své, zpracovávejte je a hlavně nezapomeňte dýchat J

Text: M.Klizova

TIP: JÓGA KEMP V ČESKÉM RÁJI 2018 ZNÁ SVŮJ TERMÍN

Lekce jógy? www.recallcentrum.cz

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: