ROZHOVOR MĚSÍCE: JAN POŽICKÝ (RCL): „Snažíme se dělat lidem lepší den, dobrou náladu a přinášet smysluplné informace“

Radio Contact Liberec. Jedno z nejstarších soukromých rádií u nás. V září slaví 28. narozeniny. Jako už jedno z mála rádií je české, rodinné, místní a nezávislé, bez cizího kapitálu. Za dobu svého vysílání si získalo oblibu a velkou rodinu posluchačů v celém libereckém kraji i za jeho hranicemi. Vyzpovídali jsme pro vás programového ředitele Jana Požického, abychom vám ukázali zajímavý pohled do zákulisí programu a dění vůbec v tak zajímavém médiu, jakým právě rádio je.

Prázdniny jsou za námi, léto bylo krásné a teplé… Jak vypadá takové léto v rádiu?
Léto je pro nás období asi největší aktivity. Nejen ve vysílání, ale taky na akcích o regionu.  Rozjíždíme se s produkčním týmem, moderátory a početnými hosteskami po našem kraji. Je to doba plná pilné a obětavé práce našeho týmu, ale taky zážitků, setkání a radosti. Pak samozřejmě, jako v každé jiné firmě, máme období dovolených, zástupů, přesčasů… znáte to… J

Mění se nějak hudba, kterou přes léto hrajete?
Ano. Přes prázdniny hrajeme kromě běžných hitů i písničky s letní náladou. Některé i víc taneční. Hlavně španělské pulzují létem, optimismem a rytmy, při kterých se vlní celé tělo, nebo si aspoň klepete do rytmu, dali byste si zmrzku, nebo i nějaký ten míchaný drink… J

A které písničky u vás na RCL vévodily letošnímu létu?
Tak rozhodně se snažily zahraniční klasiky jako Louis Fonsi, Alvaro Soler nebo Enrique Iglesias. U nás na Radiu Contact ale rozhodně letošnímu létu kralovaly hity Mikolase Josefa Acapela a Davida Deyla Aroha. Byť jsou od českých interpretů, jsou oba hity ve španělštině, mají světový zvuk, jsou našlapané, pozitivní… zkrátka letní. Obě písničky bodují u posluchačů v hitparádě, kde se drží na špici. Dokonce si je přejí posluchači v písničkách na přání…

Říkal jste, že jste vysílali sérii letních soutěží… o co šlo?
Ano. My jsme české rádio, tak naším mottem bylo léto s českými písničkami a léto plné zážitků. Posluchači hledali ve vysílání dvojici českých písniček a vyhrávali za to zážitky, které k létu prostě patří.

Kdybyste byl konkrétnější…
Protože máme slogan Radio Contact – nejvíce hudby a zábavy, tak jsme posluchače posílali na nejlepší hudební festivaly a koncerty – jak v regionu, tak na zahraniční. Třeba na Benátskou, na Slavnosti Svijasnkého piva, Létofest, na Divokýho Billa nebo na Nicka Masona z Pink Floyd.  Dál s námi posluchači trávili letní víkendové pobyty v Krkonoších ať už ve Špindlu nebo v Rokytnici, nebo s námi mohli zajít do pěti lanových center po regionu. Zkrátka všechny věci, které patří k létu a jsou spojené s prima zážitky…

Známé je vaše auto, žluté Tykadlo RCL. Asi přes léto nezůstalo v garáži, viďte?
Tak to jednoznačně. Je to vlastně i naše jasná výhoda oproti celoplošným formátům. Umíme za lidmi přijet přímo na jejich náměstí, tam kde vysíláme, tam kde nás znají a poslouchají. Proto už několikátý rok netrávíme léto jen vysíláním na FM 101,4. Vyjíždíme na městské slavnosti a stali jsme se už pevnou součástí programu. Vozíme za vámi na každou akci 50 výher, kde zase rozdáváme ceny a zážitky, které k létu patří. Lidi se těší na naši balónkovou soutěž. Letos jsme byli třeba v Chrastavě, Frýdlantu, Hejnicích, Doksech, Mimoni, Hrádku, Zákupech a čeká nás v září ještě Liberec, Zákupy nebo Jablonec. Přijďte taky… ;-)

Vím, že tradiční a oblíbená je vaše Roadshow s českými zpěváky. Jak se zrodil nápad?
To je opravdu naše specialita a je velmi oblíbená. Dřív jsme s interprety křtili v liberecké ZOO narozená mláďata. To ale bylo statické a my chtěli nabídnout lidem něco víc. Vozíme jim tedy známé zpěváky a kapely, které znají jen z pódií, koncertů, televize, přímo na jejich náměstí. Tam se s nimi potkají, proběhne autogramiáda, focení, podají si ruce, popovídají si. Posluchači tak zjišťují, že i naše celebrity jsou bezva lidi a můžou si na ně takříkajíc „sáhnout“…

ČTĚTE TAKÉ:  SOUTĚŽ S KŘÍŽOVKOU O KNIHU od nakladatelství Smart Press
Zpěvák David Deyl při rozhovoru v RCL

Je vidět, že s regionem i lidmi docela žijete… Je ještě něco, na co byste rád upozornil?
Nejsme rádio, které jen hezky hraje a čte zprávy z internetových serverů. Máme rádi region, kde žijeme a vysíláme. Jsme patrioti. Náš zpravodajský tým (určitě někteří znáte Věrku s Mílou) se stará prioritně o dění u nás v kraji. Všímáme si hlavně pozitivních věcí, které se tady podaří, protože negací je kolem nás v životě až dost. Snažíme se dávat lidem informace, které mají smysl. Tady nikoho nezajímá, jaký hudební festival mají v Kroměříži, nebo že mezi Brnem a Vyškovem je zácpa a před Plzní uzavírka… Třeba v dopravě jsme maximálně aktuální v tom, co se děje u nás. Dále si myslíme, že důležitá je oblast prevence.  S partnery jsme připravili pro děti zábavné akce „Bezpěčně na kole“. Snažíme se to dělat zábavně, takže jsou u toho i naše soutěže, hudba, skákací hrad apod.

Na konci léta taky pokračujete s projektu Bezpečněji na silnicích…
Ano. To je další věc, která má podle nás smysl. Ročně se při nehodách totiž zraní téměř 28 tisíc lidí. Proto s expertem na dopravu Romanem Buským připravujeme seriály rozhovorů s tématy, které jsou na sezónu pro naše posluchače aktuální a můžou jim pomoct. Seriál deseti rozhovorů jsme vysílali už před prázdninami. Další sérii rozhovorů vysíláme teď na začátku školního roku a na podzim – třeba problematiku přechodů, viditelnosti za tmy, co se srážkou se zvěří, zimní výbava apod.  

V první podzimní den slavíte 28 let od zahájení vysílání. Na co se můžeme těšit?
Tak jednoznačně přímo na naše narozeniny. V pondělí 23. září jedeme letošní poslední a zároveň narozeninovou Roadshow s Pavlem Calltou. Co vím, na sociálních sítích je už tolik reakcí a sdílení, že to bude opravdu velké. Do Liberce, Chrastavy, Hrádku a Frýdlantu přivezeme jak Pavla, tak i naše speciální narozeninové koláčky. Chystáme narozeninovou soutěž s exkluzivními balíčky. Dál od českých zpěváků a skupin máme spoustu milých pozdravů a přání, které našim posluchačům nabídneme. Připravili jsme i netradiční písničky na telefon, ale to nebudu předem prozrazovat. Naše vysílání oživí i speciální narozeninové znělky.

Co vás osobně na rádiu nejvíc baví?
Rádio jako médium mám nejradši. Je totiž s člověkem, je jeho společníkem. Nevyžaduje vaši pozornost, nic od vás nechce. Prostě je s vámi, vy u toho můžete dělat cokoli. Aspoň my v tom našem rádiu se snažíme dělat lidem lepší den, dobrou náladu a přinášet smysluplné informace. Za to bych chtěl celému týmu RCL poděkovat.

Co byste vzkázal našim čtenářům?
Milí čtenáři… Buďte veselí a pozitivní. Užívejte pevného zdraví a taky krás a možností, které náš kraj a region nabízí. Přeji všem nádherné babí léto i barevný podzim. A jestli k tomu přispěje i naše Radio Contact, budu jen rád… Prima dny všem!

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

RCL naladíte: http://www.rcl.cz/

Ukažte tento článek i vašim přátelům: