RECEPTY K JARNÍ OČISTĚ PODLE ÁJURVÉDY

Článek a doporučení k očistě těla si můžete přečíst tady

Šťáva z čerstvých listů smetanky lékařské s citrónem a medem
1 lžička čerstvé citrónové šťávy, 1 lžička medu, 1 lžíce šťávy z listů smetanky, 1 hrnek vlažné vody.

Šťávu já získávám rozmixováním či rozsekáním elektrickým mixérem asi jedné hrsti čerstvých a pokud možno mladých lístků pampelišky- smíchám s ostatními ingrediencemi. Nejúčinnější je tento nápoj na jaře.
Smetanka lékařská velmi dobře pomáhá při potížích s otoky prsou a mléčných žláz, při s otokách lymfatických žláz, tumorů a cyst. Dále čistí játra a detoxikuje je po konzumaci tučných nebo smažených jídel. Pomáhá pročišťovat tělo.

Pohanková polévka s medvědím česnekem
1 hrnek pohanky, ¼ většího pórku (v případě horšího zažívání dejte méně)
1 mrkev, brokolice, kmín, medvědí česnek, ghí, pískavice, Solčanka, sůl, jemné kari.

Na ghí si osmahneme pórek a mrkvičku. Zalijeme vodou a přidáme ostatní ingredience, kromě česneku medvědího (ten dáváme až před koncem). Krátce povaříme.

Pohanka je bohatá na rutin, je přirozeně bezlepková, jemně zahřívá. Pomáhá při žilních chorobách, křečových žílách, hemeroidech. Působí proti krvácení z nosu a dásní. Snižuje krevní tlak.  Medvědí česnek obsahuje vit. C, snižuje parazity v těle, zlepšuje jarní vitalitu.

Pískavice řecké seno působí proti diabetu. Pomáhá ovládat výkyvy hladiny cukru a insulinu v krvi. Působí proti průjmu, vředům, rakovině, může snižovat krevní tlak, snižuje nadýmání.

Na podporu správné činnosti jater zejména v jarním období můžeme použít i olej z ostropeřce maiánského

Výborně se hodí zejména v předjaří, funguje jako výrazná podpora jater, snižuje dopad po těžší zimní stravě a po čase hodování. Zevně je možné ho použít i na zlepšení křečových žil.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

ČTĚTE TAKÉ:  Jóga v Turnově? RECALL CENTRUM - MÍSTO PRO JÓGU, RELAXACI I ZAJÍMAVÉ PŘEDNÁŠKY

Autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda, autorka publikací, semináře a konzultace na www.ivaveda.eu

Ukažte tento článek i vašim přátelům: