OBJEVUJTE ČESKÝ RÁJ: ZA ZIMNÍ KRÁSOU DO PRACHAND

Je pravdou, že většina z nás do skal vyrazí v létě, ale druhou pravdou je, že v zimě toho mnohem víc uvidíte. To, co se obvykle skrývá v letní zeleni, na vás na dávno známých místech v zimě vykoukne jako novinka, navíc dozdobená ojíněním nebo sněhem – vlastně jsou to dva hodně odlišné světy.

Bojíte-li se dlouhého výletu, nabízím vám jako řešení hodinovou procházku – tzv. Malý okruh v Prachovských skalách (po žluté turistické značce). Čeká vás jedno stoupání a za odměnu dvě vyhlídky, pravdou je, že takto uvidíte necelou cca jednu třetinu Prachand (Prachovských skal), ale i tak to stojí za to.

Toto skalní město vzniklo v období druhohor jako usazeniny na okraji moře a od roku 1933 je státní přírodní rezervací. Střed tvoří romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi kterými jsou hluboké a těsné rokle, proto není divu, že mají nejstarší lezeckou historii v Čechách. Malý žlutý okruh začíná u Turistické chaty a vede 1,5 km nádherným prostředím Císařské chodby.

Hned na začátku potěší pozorné turisty malá zajímavost – jen v málo místech se setkáte s turistickým značením, ve kterém jsou obsaženy všechny barvy turistických značek – pak se cesty i barvy rozdělí a rozběhnou se sloužit do skal. Před ústím Císařské chodby se dochází k onomu dělení a vy můžete zvolit jakýkoliv směr, i protisměr. Pokud na náměstíčku uprostřed skal zahnete po žluté vlevo, čeká vás toto pořadí: vyšlápnete si Císařskou chodbou (jak si můžeme všimnout, ne nadarmo dostala Císařská chodba tak honosné jméno) – vysoko nad ní vás očekává vyhlídka Míru (určitě vás při dobré viditelnosti potěší pohled nejen na skály samé, ale i na Trosky, Ještěd a Vyskeř) – když začnete sestupovat tzv. Denisovou cestou, začne vám být možná trochu ouzko, to jak se na vás začnou skály tlačit – Denisova cesta s vyhlídkou pod kalichem vám znovu nabídne pohled na majestátnost Císařké chodby (tento-krát zvenčí) – pak už se jen musíte nadechnout – vydechnout a protáhnout se tzv. myší dírou – Malou Fortnou (tady se mi neodbytně vracel nápad, jakpak odtud dostávají macaté turisty a turistky?) – a jste zpět na náměstíčku, pod skalami.

ČTĚTE TAKÉ:  HARLEJ V BOZKOVĚ ROCKOVĚ ODSTARTUJE ADVENT!

V létě je procházka skalami zpoplatněna, v zimě vyžaduje zvýšenou opatrnost. Prý tu projde až 300 000 lidí ročně, ale v zimě se stává, že se tu kocháte sněhovými oblinami úplně sami.

text a foto: toulavá Sláfka

TIPY NA VÝLETY NAJDETE KAŽDÝ MĚSÍC V NOVINÁCH ČESKÝ RÁJ V AKCI

Ukažte tento článek i vašim přátelům: