KONCENTRACE – vlastnost, která nám ubývá

Člověk by řekl, že koncentrace není nic, co by nás zásadně ovlivňovalo. Opak je ale pravdou.
Právě koncentrace hraje obrovskou roli ve všem – v našem vnímání a zpracovávání informací, ve vztazích i v našem mentálním tréninku. Oslabována je tisícem vjemů, které na nás každý den působí a také tím, že mnohdy děláme několik věcí najednou. A velmi to působí i na děti. U nich je obzvlášť důležité, aby koncentraci zvládaly. Má to totiž vliv na jejich učení i psychický klid.

Zkuste se při každé práci, kterou děláte, soustředit pouze na ni. A to nejen fyzicky, ale i v myšlenkách. Nepovídejte si s někým s mobilem v ruce, neposlouchejte hudbu při práci, nedělejte deset věcí na jednou a nepřeskakujte z jedné do druhé. Poznáváte se?

Zpravidla se koncentrace spojuje se zrakem. Ale to není zcela přesné. Koncentrace je potřeba v podstatě pro všechny smysly. A tak ji i můžeme trénovat. Jak? Jednoduše řečeno, že budete vědomě nakládat s tím, co vidíte, slyšíte či cítíte. Pokud máte pocit, že se koncentrovat nejde, zkuste nejprve cvičení koncentrace na jeden bod. Dejte si limit například pět minut a najděte si jeden – jakýkoliv – bod, na který se budete soustředit. Nesmíte z bodu „odejít“, soustředíte se pouze na něj a na svůj dech, na nic nemyslete. A pokud myšlenky přijdou, pak je nechte jen plynout.  Po časovém limitu na chvíli zavřete oči a nechte doznít. Zpočátku je tato technika složitá, ale postupem času se budete zdokonalovat a čas bez problémů prodlužovat. Pokud budete chtít jít dál, zkuste si podobné cvičení s barvou, zvukem či vůní (k tomu pomůže třeba vonný esenciální olej).

Zkuste se zastavit, chvíli věnovat jen a jen jednomu vjemu a tím se učit vrátit se do klidu a koncentrace. V běžném životě se to hodí každý den.

ČTĚTE TAKÉ:  Na co se zaměřit při výběru postele? aneb rady o profesionální firmy Matrace Haken

Ukažte tento článek i vašim přátelům: