Objevujte Český ráj: TŘI KŘÍŽE

Je zvláštní, jak dokáže čas a doba sebrat některým místům jejich význam a vymazat je z mapy. Okolo jednoho takového jsem chodila bez povšimnutí celý svůj dosavadní život, přestože mé kroky vedly po nedaleké cestě několikrát do roka.

Častokrát během roku se procházím po červené turistické cestě mezi Hlavaticí a Hrubicí v Českém ráji a pokaždé mezi Hlavatící a Valdštejnem míjím rozcestník „U Konic“. Vedle něho stojí dřevěný kříž. Nikdy mne u něj nenapadlo zahnout na neznačenou cestičku kamsi do lesa (směrem z Hlavatice je to odbočka doleva za rozcestník). Tentokrát jsem však nešla sama a můj průvodce mi poradil sejít z hlavní cesty, že prý něco uvidím. Brodila jsem se za ním asi 300 metrů ve spadaném listí na sotva znatelné pěšině, když vtom zabočil on i naši psi znovu mírně doleva kamsi vzhůru do stráně.
A ejhle támhle v tom kamenu je nějaká díra! A už z ní na mne vykukuje můj pes. Přicházím blíž a nevěřím svým očím: stojím před malinkým svatostánkem ukrytým ve skále. Ale to už můj průvodce mizí po schodech nad kapličkou nahoru na vršek kopce. Jdu za ním a znovu zírám.

Na hraně skály se vynoří tři nádherné pískovcové kříže a za nimi boží výhled do kraje pod Kozákovem. Takové mystické místo ukryté před lidmi a dobou láká posedět a popřemýšlet… Nikde žádná popiska.
Až později se mi podařilo najít pověst, která praví, že: „Na nedaleký hrad Valdštejn jel na svém koni pán. Když přišla noc, kůň se zastavil a nechtěl dál. Pán slezl z koně a zjistil, že stojí na kraji skály nad propastí. Na důkaz své vděčnosti zde nechal postavit tři kříže. „Kalvárie – neboli Tři kříže, jak se místo též nazývá, byla součástí poutního místa hradu Valdštejna. Nedaleká a do skály vytesaná jeskyňka, jež nese název Boží hrob, skrývá dřevěný oltářík s obrázky svatých. Prý to tu kdysi bývalo poutní místo, ale čemu a kým zasvěcené, to se mi nepodařilo najít.

ČTĚTE TAKÉ:  Tip na výlet: Vyskeř, kaplička a rajský rozhled do kraje

Údajně je to zakončení dnes již neexistující barokní poutní cesty od Pelešan. Pokud chcete zažít energii místa, klid a nádherný výhled, je právě tohle to pravé místo. Jen vás prosím, uchovejme toto místo i pro ostatní, pro další generace, zanechme mu jeho klid a jen si ho užívejme.

autor text + foto: toulavá Sláfka

Ukažte tento článek i vašim přátelům: