JEDLÁ SODA – LEVNÝ POMOCNÍK V CELÉ DOMÁCNOSTI I KOSMETICE I.

Přemýšleli jste někdy nad jedlou sodou? Běžně ji užíváme proti pálení žáhy nebo při pečení a její další využití vůbec neřešíme. Zbystřete. Za haléřové položky můžete mít opravdu hodně muziky. Jedlá soda má totiž široké možnosti použití. Dokáže velmi účinně čistit, neutralizovat pachy a být vynikajícím všestranným pomocníkem v domácnosti, ale také v kosmetice a dalších oblastech našeho žití. A navíc – ekologicky a levně. Protože tipů je mnoho, budeme se nyní věnovat části z nich. Další část přineseme v červencovém vydání. Než se do toho pustíme, je nutné připomenout, že je i u sody vhodné sledovat jakou kupujete, někteří výrobci totiž prodávají sodu s přísadou hliníku (velmi škodlivým pro naše zdraví) jako protihrudkující látky. Dobrou zprávou však je, že jednoduše lze sehnat i sodu bez tohoto přidaného hliníku. Jak tedy vhodně jedlou sodu využít?

NA PRANÍ: Přidejte půl hrnku sody do prací lázně, pomůže lepšímu rozpuštění nečistot a odstraní pachy. Díky tomu je vhodná také pro praní textilních plen, které ve 2l roztoku s půl hrnkem sody lze i namočit. Soda je dobrá i jako prevence zatuchlé pračky. Stačí do prázdné pračky vsypat trochu sody. Pohltí vlhkost a pachy.

ODSTRANĚNÍ PACHŮ: jako čistič a zároveň pohlcovač pachů skvěle funguje například pro popelníky, stačí je vymýt hadříkem se sodou; pach z čalouněného nábytku a koberce odstraníte poprášením sodou, 15 minut nechte působit a poté vysajte.

VANA, SPRCHA, DŘEZ, KERAMICKÉ POVRCHY: sodu dejte buď na vlhký hadřík a jednoduše čistěte, nebo použijte malé množství octa, který přikápnete na sodu (nelekejte se pěnění) a očistěte povrch.

ODPADY, MYČKA: pokud se potýkáte se zapáchajícím nebo špatně odtékajícím odpadem vany, umyvadla, myčky… stačí vsypat lžičku sody a zalít malým množstvím octa. Nechte působit alespoň 10 minut, poté spláchněte teplou vodou. Funguje tak skvěle, že na všechny ostatní drahé a neekologické přípravky rázem zapomenete!

ČTĚTE TAKÉ:  Pop-Up Yoga v Českém ráji? Už jste o ní slyšeli? Je na čase ji vyzkoušet!

ČIŠTĚNÍ MOPŮ:  znečištěný mop ponořte přes noc do kbelíku s vodou a několika lžícemi sody

ČIŠTĚNÍ AUTA:  vhodná k čištění oken, sedadel, světel, ale i chromových částí. Do 1 litru teplé vody rozpusťte ¼ hrnku sody. Vynikající na čištění skel znečištěných hmyzem.

POPELNICE, ODPADKY: vrstvy odpadu prosypte sodou, zabrání akumulaci a šíření pachů (lze využít i v domácnosti v odpadkovém koši)

ZAHRADNÍ GRIL, PŘIPÁLENÉ NÁDOBÍ:
na obojí je vhodná pasta ze sody s malým množstvím octa. Stačí nanést na houbičku a vydrhnout.

ZNĚČIŠTĚNÉ RUCE: 3 díly sody s 1 dílem vody – vzniklou pastou si vydrhněte ruce a opláchněte

Dále lze na zahradě a v domácnosti využít sodu na mytí plastového zahradního nábytku, dětských bazénků, starých štětců a podobně…využijte všude tam, kde jsou pachy, nebo potřebujete vydrhnout a zároveň nepoškrábat. Na další využití sody se těšte v příštím vydání.

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: