Firma Ontex Turnov slaví 20 let. Při dni otevřených dveří odhalí celou výrobu

Od otevření závodu na Vesecku uplynulo neuvěřitelných 20 let. Firma Ontex – přední mezinárodní výrobce hygienických potřeb je v regionu jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů a od doby svého vzniku stále svou výrobu rozšiřuje. Jediný závod v České republice je v Turnově a řadí se mezi téměř dvě desítky výrobních závodů, které jsou rozesety doslova po celém světě. Celosvětově firma Ontex zaměstnává 12 000 lidí, v Turnově je to pak téměř tisíc z nich. Na rozvoj turnovského závodu, úspěchy, zaměstnanecké výhody, ale i připravovaný Den otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 9. září, jsme se zeptali ředitele závodu pana Martina Hyšky, který v Ontexu Turnov působil ve vedoucích funkcích deset let a od 1. 1. 2016 zastává funkci nejvyšší.

Pane řediteli, jak se turnovský Ontex změnil v průběhu posledních let z pohledu inovací, rozsahu služeb nebo i rozšíření areálu?

Pokud se podívám 10 let nazpět, došlo k rozšíření areálu Distribučního centra pro hotové výrobky a k výstavbě nové administrativní budovy s hlavním cílem nové jídelny pro zaměstnance. To nejdůležitější se ovšem odehrává ve stávajících prostorech. Zde se neustále rozšiřujeme z pohledu výrobních kapacit. Hlavní část našeho zaměření je na dětské jednorázové plenky. Jednak investicí do nových výrobních linek, ale i do modernizací stávajících. Od roku 2012 zde máme i novou linku na výrobu jednorázových plenek pro dospělé. Samozřejmě velkou část výroby tvoří výrobky pro dámskou hygienu, kde modernizujeme linky, abychom i na této výrobní kategorii rozšířili kapacitu. Toto je zásluha našich techniků, kteří jsou sami schopni připravit výrobní prostory pro nové výrobní technologie, ale i starší výrobní linku přestavět na moderní systémy. V tomto trendu budeme pokračovat s větším zaměřením na automatické řízení výrobního procesu a sběru dat z výrobních linek.

Jaký sortiment nabízí firma Ontex svým zákazníkům?

Ontex Group je dodavatelem celé řady výrobků hygienických jednorázových potřeb. Za náš závod  v Turnově jak jsem již zmínil hlavním zaměřením je na výrobu dětských jednorázových plenek v celém spektru velikostí. Od  základního provedení ,až po „Prémiovou“ řadu nejvyšší kvality na trhu. Dále výrobky dámské hygieny a také výroba jednorázových plenek pro dospělé.

Vyvážíte své výrobky také do zahraničí?
Ano, více než 90% naší produkce se vyváží do zahraničí. Na všechny světové kontinenty. Našimi hlavními zákazníky jsou maloobchodní řetězce, pro které vyrábíme pod jejich obchodními značkami.

Ontex jde cestou automatizace, můžete nám tuto problematiku blíže specifikovat?

V první řadě musím říci, že charakter naší výroby je a bude založen na znalostech a zkušenostech lidí, kteří jsou u výrobních linek. Cestou automatizace jsme se vydali hlavně v oblasti paletizace pomocí robotů na výrobních linkách pro dětské i dospělé plenky. Do budoucna budeme pokračovat v tomto trendu i na ostatní výrobní linky. V letošním roce se bude instalovat automatické balení do kartonů.  To je směr, do kterého bude firma Ontex investovat i nadále.

 Jaké jsou vize firmy Ontex do budoucna?

My máme jasný cíl do budoucna, být preferovanou firmou pro naše zákazníky, koncové spotřebitele, zaměstnance a samozřejmě investory.

ČTĚTE TAKÉ:  LISTOPADOVÉ VYDÁNÍ VE SCHRÁNKÁCH OD PONDĚLÍ 19. 11. + ke stažení v PDF

Jak se firma Ontex staví k otázce odpadů?
Ekologii samozřejmě řešíme, jsme certifikovaní normami ISO 14001, což je orientace na životní prostředí, a ISO 50001, která se soustředí na spotřebu energií. Jako firma se snažíme chovat zodpovědně k přírodnímu prostředí, zabýváme se snižováním energie, odpadů a jejich tříděním a k tomu také vedeme všechny naše zaměstnance.

Jste významným zaměstnavatelem v regionu, pro letošní rok chystáte například rozšíření dopravy pro své zaměstnance… Již dlouhou dobu spolupracujeme s ostatními firmami v okolí na dopravě zaměstnanců z okolí Lomnice nad Popelkou, Semil, Železného Brodu a nově jsme rozšířili svoz z okolí Košťálova a Libštátu.

Kolik v současné době zaměstnáváte lidí?
V tuto chvíli zaměstnáváme 760 kmenových a přes sto agenturních zaměstnanců. Na Turnovsku se řadíme mezi přední zaměstnavatele.

Jaké další benefity – kromě zmiňované dopravy – mohou v rámci zaměstnaneckého poměru vaši zaměstnanci čerpat?

Nabízíme zaměstnancům celou řadu benefitů, k dnešnímu dni jich máme 34. Zmínil bych 13. a 14. plat; dovolená 26 dní; příspěvek na penzijní připojištění, masáže a rehabilitace přímo v závodě a řadu rodinných permanentek. Co já vnímám jako velký bendit, je stabilní zaměstnání bez ohledu na okolní vlivy ostatních odvětví průmyslu; nadále postupný růst firmy, stabilita na trhu a prostor pro rozvoj našich zaměstnanců.

V sobotu 9. září proběhnou oslavy 20 let Ontexu v Turnově, v jejich rámci také den otevřených dveří. Komu je určen a na co se mohou návštěvníci těšit?

Z velké části jde o poděkování všem našim zaměstnancům za jejich skvěle odváděnou práci. Budou mít možnost ukázat své rodině, přátelům a známým práci kterou zde vykonávají. Den je však určen i široké veřejnosti. Návštěvníci se budou moci podívat do výrobních a skladových prostor, na automatizaci a technická zařízení, vyzkoušet si kvalitu našich výrobků na různých laboratorních testech. Venkovní prostor pak bude určen pro zábavu dětí i dospělých. Ti se mohou těšit na atrakce podle jednotlivých kontinentů, kde Ontex působí, s workshopem a vždy sportovně zábavní atrakcí. Za všechny mohu jmenovat za africký kontinent například obrovské bludiště. Pro návštěvníky máme připravenou výrobu ledové tříště, výrobu hamburgerů nebo ručního papíru. Chybět nebudou ukázky hasičů, měření tuku a informační stánek VZP a mnoho dalšího. Samozřejmostí je také občerstvení. Všechny zájemce, kteří se chtějí podívat na netradiční způsob výroby a zároveň se pobavit, srdečně zveme.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
Real time web analytics, Wordpress visitor counter, Wordpress visitor tracking