DOMÁCÍ MĚSÍČKOVÁ MAST

Co potřebujeme:
2 hrsti bylinek (ideálně čerstvých, ale lze použít i sušený) – u měsíčku jde o okvětní lístky, nejlépe z oranžového měsíčku, který má více léčivých látek, než žlutý měsíček (lze ale využít pro všechny bylinky, ze kterých chcete udělat mast – pak volte dle jeho léčivé části – květ, stonek, list, kořen…)
500 g sádla (nesolené)
plátno na přefiltrování

Jak na to?
Bylinky nadrobno posekejte, rozehřejte sádlo v hrnci. Až se bude téměř vařit, nasypte bylinky a promíchejte. Nechte přejít varem a odstavte. Nechte přes noc uležet a louhovat. Druhý den směs pomalu zahřejte (pozor na připálení). Rozehřátou směs pak přefiltrujte přes plátno (nebo husté síto). Uchovejte nejlépe ve skleněné nádobce, uzavřené a  v chladu.

Měsíčkový olej
Stejně si můžete udělat také měsíčkový olej – místo sádla jen použijte olej – olivový, nebo slunečnicový. Použijte půl litru oleje a tři hrsti měsíčkových květů.

A k čemu je dobrý měsíček lékařský?
Zevně na těžce se hojící rány a vředy. Pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů, na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení.  Měsíček lze využít i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Využívá se také na srovnání ženského menstruačního cyklu.

VÍCE RECEPTŮ

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry