ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA: OD 2. SRPNA ŽIJEME V RÁMCI ZEMĚKOULE NA DLUH

Den nazvaný Earth Overshoot Day, tedy den, kdy lidstvo vyčerpá přírodní zdroje, které Země dokáže za rok doplnit, se letos stanovil na 2.srpna. Od této chvíle už žijeme na dluh.

Začátek ekologického dluhu lidstva ohlásila organizace Global Footprint Network (GFN) se sídlem v kalifornském Oaklandu. Smutné datum letos přišlo nejdříve v historii této statistiky. Loni to bylo o den později. Jeden pozitivní fakt bychom však dokázali najít. pohyb v kalendáři směrem dozadu se v posledních letech zpomaluje. Poprvé mělo lidstvo neudržitelnou spotřebu půdy, vody či čerstvého vzduchu v roce 1971.

Tabulka ukazuje kolik zeměkoulí by bylo třeba, pokud by všichni žili jako obyvatelé daného státu

„Ke druhému srpnu spotřebujeme více, než naše planeta dovede za celý rok obnovit. To znamená, že za sedm měsíců jsme vyprodukovali více oxidu uhličitého, než mohou oceány a lesy pohltit, chytili jsme více ryb, porazili více stromů a zkonzumovali více vody, než Země dokázala za stejnou dobu vyprodukovat,“ uvedla GFN v oficiálním prohlášení. Podle ní by nyní na uspokojení poptávky lidstva při respektování obnovy zdrojů bylo potřeba 1,7 zeměkoulí. Kdyby ale všichni lidé žili jako občané Austrálie či USA, nestačili by ani čtyři modré planety!

GFN také vypočítala Overshoot Day pro jednotlivé státy porovnáním jejich spotřeby s velikostí a přírodním bohatstvím. Česká republika letos svůj potenciál překročila již 28. dubna, o téměř měsíc dříve než Slovensko, avšak o více než dva měsíce později než nejhorší Lucembursko a Katar.
Výpočet data každoročního „dne překročení“ vychází z porovnání globální biokapacity a poptávky. Global Footprint Network k němu využívá údaje OSN z tisícovek oblastí lidské činnosti, včetně rybářství, lesnictví, dopravy a energetiky. Podle organizace na začátku 60. let lidstvo využívalo tři čtvrtiny kapacity zdrojů Země a od 70. let v důsledku ekonomického a populačního růstu začala poptávka překračovat nabídku.
„Naše planeta má své limity, ale potenciál člověka je nemá. Žít podle možností, které nám dává naše planeta je technologicky proveditelné, finančně výhodné a je to naše jediná šance na úspěšnou budoucnost,“ řekl předseda GFN Mathis Wackernagel. Zároveň připomenul, že povzbudivým signálem může být vývoj v USA, kde se mezi lety 2005 a 2013 (aktuálnější údaje nejsou v současné době k dispozici) ekologická stopa jednoho obyvatele snížila o 20 procent, a to i v čase ekonomického růstu. Díky masivnímu rozkvětu zelené energetiky se podle Wackernagela rovněž zlepšuje Čína.

ČTĚTE TAKÉ:  STÁHNĚTE/PŘEČTĚTE SI SVÉ BŘEZNOVÉ VYDÁNÍ V PDF + PŘÍLOHA RESTART

Zdroj: ČTK, GFN; foto: NASA

Ukažte tento článek i vašim přátelům: