ROZHOVOR: MIG 21 „Svoboda není levná věc je přesně ten název, který jsme hledali“

MIG 21: Svoboda není levná věc je přesně ten název, který jsme hledali

Oblíbená kapela MIG 21 se vydává na turné. Jednou ze zastávek bude také Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi – a to v 13. dubna. Na co se můžete těšit? Na to jsme se zeptali kapely…

Proč jste zvolili název nového turné Svoboda není levná věc?
Každoroční hledání názvu turné je na celém tom turné asi ta nejtěžší věc. Adeptů na název bylo letos mnoho, namátkou: Jakostní tour, Šňůra perel sviním, Panďuláci tour, Kdy už tam budem tour, Svaté tour, Cool Tour, atd. Ale náš poslední singl se jmenuje Svoboda není levná věc, takže sami vidíte, že je to přesně ten název, který jsme hledali.

Titulní písnička Svoboda není levná věc je z vaší autorské dílny zatím poslední. Znamená to, že se začínáte vyslovovat ke společensky závažnějším tématům?
Nikoliv, ke společensky závažnějším tématům jsme se vyslovovali vždycky, jenom si toho nikdo nechtěl všimnout. Ale my to chápeme a nikomu to nevyčítáme.

Opravdu? Dejte nějaký příklad?
Ovšem, třeba Malotraktorem – téma hendikepovaného řidiče zemědělského stroje, který marně hledá svou celoživotní partnerku vám snad připadá společensky málo závažné? Nám ne! A pak třeba píseň V dnešním světě kompjůtrů, která se zabývá současnou, tolik palčivou problematikou prorůstání organické hmoty s anorganickou, že. A takto bychom mohli pokračovat směle dál.

Svoboda skutečně není levná věc, ani některé další nejsou – vzpomenete za jakou zkušenost v životě jste nejdráž zaplatili?
Nevíme jestli nejdráž, ale v Boldově jsme okusili místní okurky a stálo nás to málem život, nebo třeba v Žitenicích měli rajčata, která jsme nechali ochutnat našeho prvního řidiče Peťku a od té doby je nezvěstný. Ale možná je to spíš tím, že nám dodnes dluží 40 000, Kč, které jsme mu půjčili na novou dodávku.

ČTĚTE TAKÉ:  Zrekonstruovaný rodný dům Ferdinanda Porscheho je velkým zážitkem

Turné je rozdělené do dvou částí a objede řadu míst – máte nějaké, na které se obzvlášť těšíte?
Nemáme, těšíme se pořád stejně, a to i v případě, že by žádné turné nebylo. Samotné těšení nás prostě baví.

Písničku Karafiát na koncertech věnujete nejstaršímu muži v sále, komu věnujete skladbu Svoboda není levná věc? Domníváme se, že není třeba hned každou novou píseň někomu hystericky věnovat, ale kdyby o to někdo stál, tak ta písnička je právě pro něj.

V rámci minulého turné jste vydali migovský zpěvník, jaký na něj máte ohlas? Lidé si většinou stěžují, že ho nemají. Ale za to my opravdu nemůžeme. Měli si ho pořídit.

Máte informace, zda se na jeho základě změnil repertoár u táborových ohňů nebo v Lidových školách umění? Nevíme, jestli ke změnám došlo působením našeho zpěvníku, ale podle našich informací se celkově odlehčil repertoár Lidových škol a zadumaně chmurná atmosféra táborových ohňů je poslední dobou zářivější.

VSTUPENKY NA KONCERT DO ŠKODA MUZEUA: Rezervace a předprodej na recepci ŠKODA Muzea denně od 9 do 17 hodin a v síti TicketPro.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: