ROZHOVOR MĚSÍCE: JIŘÍ TICHOTA (SPIRITUÁL KVINTET) – „Těší nás, že nám lidé děkují, že jsme pro ně byli posilou v časech totality“

ROZHOVOR MĚSÍCE: JIŘÍ TICHOTA (SPIRITUÁL KVINTET)

„Těší nás, že nám lidé děkují, že jsme pro ně byli posilou v časech totality“

Spirituál Kvintet není třeba dlouze představovat. Jeho vedoucím je Jiří Tichota, který stál u vzniku souboru a od roku 1960 v něm aktivně vystupuje a tvoří. V době vzniku ani netušil, že se stali první folkovou kapelou v Čechách. Spirituál Kvintet se vrací do Českého ráje. Koncerty, které toto seskupení nabízí svým posluchačům, jsou vždy přívětivé a mají v sobě úžasný náboj. Proto si jeden z nich navíc podtržený neopakovatelnou atmosférou Sedmihorského léta, nenechte ujít. V Sedmihorkách u Turnova vystoupí ve čtvrtek 19. července.

Pocházíte z muzikantské rodiny. Je pravda, že váš pradědeček Antonín Liehmann byl prvním učitelem hudby Antonína Dvořáka?
Jde o mého prapradědečka a je to pravda. Byl učitelem ve Zlonicích a malého Toníka učil – jak bylo tenkrát zvykem – i „hudební výchovu“. Sám byl také trochu skladatel, psal především užitkovou hudbu, ale zůstala po něm i pěkná Mše, sóla, sbor, orchestr (vyšla i na CD). Toník byl syn zlonického řezníka a tatínek mu chtěl živnost předat. Prapradědeček ho ale přesvědčil, že Toník musí študovat muziku. Liehmann měl dceru Terinku – moji prababičku a to prý byla Dvořákova první láska. Později oba zvěčnil v opeře Jakobín, kde je postava vesnického učitele s dcerou Terinkou.

 Muzikantské kořeny tedy máte hluboko v rodině, jaká byla vaše cesta k hudbě? Docela složitá, otec si nepřál, abych se věnoval hudbě a tak první kytaru z vetešnictví mi pořídila maminka až když tatínka zavřeli komunisti. Po jeho propuštění jsem nejprve šel študovat chemii a až potom jsem si prosadil muzikologii.

Na jaké hudební nástroje hrajete? Na kytaru a loutnu, jsem ale autodidakt.

Napsal jste například kompletní soupis české loutnické literatury… to se o vás málo ví… Myslíte první soupis českých loutnových a kytarových tabulatur. To byla docela perná práce, jezdil jsem autostopem (byli jsme chudá rodina) po Československu a procházel muzea, fary, archivy.

Ve Spirituál Kvintetu jste hlavní osobností – a také jediným ze zakládajících členů. Vzpomenete si jak kapela vznikla a jaké měla v té době vize?
Na podzim roku 1960 jsme se s dalšími třemi kolegy z VUSu (vysokoškolský umělecký soubor) dohodli, že budeme zpívat spirituály – což jsem pak rychle rozšířil i na jiný repertoár. Název Spirituál kvartet vymysleli beze mne. Vím, že kvartet je skladba, mělo by to být „kvarteto“ nebo „kvinteto“, ale nám se líbil mužský rod.

www.sedmihorskeleto.cz

Jste první českou folkovou skupinou. Měli jste nějakého oblíbence, který vás ke vzniku skupiny inspiroval?
Z počátku jsme zahraniční kapely neznali a u nás jsme byli první, později jsme jich obdivovali více, především americké Weavers – a to trvá dodnes.

A nyní? Jakou hudbu rád posloucháte?
Já poslouchám především vážnou hudbu, miluji Bacha, ale i moderní hudbu a samozřejmě loutnovou a kytarovou. Z „lehké“ hudby, kterou poslouchám méně, úplně vynechávám střední proud a komerci.

Spirituál Kvintet má mnoho hitů. Většina z nich zlidověla, hrají se u táboráků… Jak tuto skutečnost vnímáte?
Samozřejmě nás těší, když slyšíme, že naše písničky žijí, stejně jako nás těší, že nám lidé – a to opravdu velmi často – děkují za to, že jsme pro ně byli posilou v časech totality.

Diváci asi vždy vyžadují slyšet i ty staré dobré hity. Jaké to je pro muzikanta hrát stále stejné šlágry dlouhé roky?
Nevím, my to nedělali. Teprve k 55. výročí jsme znovu nacvičili řadu písniček z minulých časů a ty s námi lidé dnes na koncertech zpívají, je to prima.

Během koncertů hrajete písně folkové, spirituální, renesanční, barokní i lidové. Které vás baví nejvíce a proč?
Nemáme takové favority a ani bych nemohl mluvit za ostatní. Písničky, které by nás nebavily bychom prostě nezpívali.

Plánuje Spirituál Kvintet nějaké novinky, nové album?
Alb máme přes dvacet, už se do nahráváni ani netlačíme, vyšla řada reedic, výběrů, sázíme víc na živé hraní. Ale samozřejmě když lidé plánují, Pánbůh se směje!

Letos v létě se chystáte na Sedmihorské léto, kde vystoupíte již potřetí. Na co se mohou diváci těšit? Na náš koncert, neděláme speciální program. Zazpíváme, kdo bude chtít, přidá se.

A závěrem? Spirituál kvintet  zve všechny, kdo si rád poslechne a zazpívá písničky na svůj koncert v rámci Sedmihorského léta.

Děkuji Vám za rozhovor. Jitka Maděrová

Spirituál Kvintet vystoupí na Sedmihorském létě 19. července. VSTUPENKY

www.sedmihorskeleto.cz
Ukažte tento článek i vašim přátelům: