ROZHOVOR MĚSÍCE: ANNA K. – „Vždycky mě lákalo hrát pro sedící publikum“

Vynikající zpěvačka, přátelská a vždy pozitivně naladěná krásná žena. Taková je Anna K. Na podiu z ní září čirá radost a vřelý vztah ke svým fanouškům. S publikem komunikuje, baví ho a hlavně – dává mu skvělou hudební show plnou velkých hitů. A že jich není málo. Na kontě má 5 ocenění Anděl a v anketě Žebřík časopisu Report byla třikrát zvolena Zpěvačkou roku. V roce 2010 úspěšně podstoupila léčbu rakoviny prsu a poté se zapojila do dvou vlastních kampaní nabádajících ženy k včasnému vyšetření a pravidelným kontrolám. Její zkušenosti s bojem proti této nemoci se odrazily i v nahrávce Relativní čas. Annu K. nyní můžete zažít na jedinečném akustickém koncertě, který 29. srpna uzavře desátý ročník Sedmihorského léta. Co pro Annu K. znamená hudba a na co se můžete do Sedmihorek těšit?

Jste jednou z nejvýraznějších zpěvaček u nás, stále usměvavá, plná elánu a ke svým fanouškům pokorná a velmi milá. Jak se tohle všechno dá vlastně skloubit?
Myslím, že úplně v pohodě. Musíte milovat to, co děláte a pak to jde samo:-))

Není někdy těch lidí kolem moc…?
Někdy samozřejmě ano, ale to je spíš dobře, a když potřebuju vypnout, jsem se psem sama v lese a nabíjím se. Musí se to prostě kompenzovat, pak jde zvládnout vše….

Co pro vás znamená hudba?
Můj život, moje radost, moje starost, lék na všechny strasti světa…. Myslím teď tu hudbu živou, když stojíte na pódiu a lidi vám dávají najevo, že vás mají rádi, zpívají vaše písně, usmívají se, tleskají s rukama nad hlavou, a vy si prostě jen berete od nich tu krásnou odměnu za vaši práci a vynaloženou energii.

A jak vlastně hudbu a texty skládáte?
Až na výjimky, jako jsou třeba pánové Svěrák a Uhlíř nebo Robert Kodym, pracuji na veškerém hudebním materiálu se svým přítelem Tomášem Varteckým. Za tu dobu mě zná a dokáže mi napsat hudbu i text na tělo. Nápady pak společně rozvíjíme. Je to velmi kreativní proces.

Předpokládám, že mnohá témata na písně sbíráte z vlastního života, který často není vůbec jednoduchý…Tomáš je velmi citlivý textař, který dokáže umělecky pojmenovat jak to, co prožíváme, tak i abstraktní věci okolo. Někdy to není jednoduché a text neustále přepisujeme. Ale to všechno je tvůrčí proces.

Jaký máte vztah s fanoušky? Možná je to zvláštní otázka, ale u každého interpreta je vztah vůči publiku citelně jiný, u vás mám pocit, že milujete lidi…
Když zpívám, zpívám pro lidi, bez nich bych nemohla existovat… Je to vlastně vzájemná velká láska, teda myslím.  Dokážu být někdy úplně sama a bez nich, ale to samozřejmě i oni dokáží být beze mne. Ale nikdy to není na moc dlouho. Potřebujeme se.

Na Sedmihorské léto přijíždíte poprvé, takže se o to více těšíme. Na co se můžeme těšit? Program

bude odlišný od toho, co hrajeme celé léto na festivalech. Budeme hrát největší hity v akustických aranžích.

Jak to bude vypadat?  Přestože bude vystoupení pro sedící publikum, nemusejí se posluchači obávat, že se budou nudit. Vždycky mě lákalo hrát pro sedící publikum, stejně jako zkusit zakomponovat do mojí muziky více akustických nástrojů a aranže očesat až na dřeň. Na druhou stranu přiznávám, že miluju i zvuk elektrické kytary, které jsem se nedokázala úplně zříct. Mám tak v plánu nakonec zvednout lidi v Sedmihorkách ze židlí, jako zatím na každém akustickém koncertě, který jsme v životě odehráli.

To bude skvělé! Kdo akustické verze vašich hitů aranžoval? Velkou část přearanžoval americký producent Steve Walsh. S podobnou prací má velké zkušenosti. Například v minulosti už podobným způsobem upravil největší hity anglické kapely Erasure pro jejich akustické album Union Street a následné turné. Druhou polovinu repertoáru jsme předělali na zkouškách společně s kapelou. Do skladeb jsme přidali i nástroje, které kapela běžně nepoužívá.

Odskočím od hudby a musím se zeptat také na psy. Vy jste milovnice psů… Od loňska mám nového psa plemena Cane Corso, který mi dělá velkou radost. Dostal od chovatelky jméno York a ode mne ještě Gaston, podle slavného lachtana z pražské ZOO. Gastonek je pašák, je hrozně šikovný a přátelský.

Jaké máte plány – nové album, projekty? Začala jsem nahrávat nové album. V těchto dnech nám dorazil z Ameriky mix první písničky. Máme z něj velkou radost. Věřím, že album bude bomba a už se nemůžu dočkat, až ho začneme hrát živě

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
Foto: Archiv Anna K.

ANNA K. akusticky vystoupí v rámci Sedmihorského léta ve čtvrtek 29. srpna. Více informací a vstupenky na www.sedmihorskeleto.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: