ROZHOVOR KRÁSNÁ LOUKA: Michal Malátný (Chinaski) a Kateřina Čáslavová

KRÁSNÁ LOUKA – MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL POČTVRTÉ. S VELKÝMI HVĚZDAMI I VYŽITÍM

Mladoboleslavská oddechová zóna Krásná louka letos v květnu znovu ožije dvoudenní našlapanou akcí. Čtvrtý ročník stále oblíbenějšího festivalu s příznačným názvem Krásná louka je naplánován na víkend 27. a 28. května. V rámci festivalu na návštěvníky čekají kromě hudby, skvělých kapel a dokonalého vyžití pro celou rodinu v podobě různých zábavních atrakcí i některé novinky. Sobota patří hudebnímu festivalu, neděle pak festivalu pro děti. Jedním z největších taháků letošního ročníku je Michal Malátný v dosud téměř neznámé swingové roli. Proč právě swing a jak se k němu lídr oblíbené skupiny Chinaski vlastně dostal, se dozvíte v rozhovoru s Michalem Malátným níže. A jaká bude letošní Krásná louka, jsme se zeptali Kateřiny Čáslavové z pořádající agentury.

 

ROZHOVOR: MICHAL MALÁTNÝ – Malátný swing story

Michale, jak se rocker a frontman Chinaski dostane ke swingu? 

Ale to jsem tak jednou šel okolo CDčkárny a oni pouštěli Franka Sinatru. Mělo to melodii, atmosféru, pohodu a príma rytmus. Takový ten houpavý……….. no prostě swing. Tak jsem si pár CD koupil a líbilo se mi to čím dál víc. Za pár týdnů na to jsem dostal nabídku zpívat v divadle SEMAFOR. A hádejte co? Swing! 

malatny-swing-krasna-louka-cesky-raj-v-akciTakže náhodou?

Hodně věcí v životě se přihodí náhodou, ale možná mají nějaký smysl. A pak vzniká nějaký příběh – story. Abych ho mohl vyprávět, potřebuju písničky a kapelu. S Kolínským big bandem za zády už přede mnou vystupovali Eva Pilarová, Peter Lipa, Jitka Zelenková, Ondřej Ruml, Dasha, ale taky třeba moji kamarádi Matěj Ruppert nebo David Kraus. Poprvé jsme spolu dělali koncert před dvěma roky. Moje první swingová písnička se jmenovala Chicago,  a byla od stejnojmenné americké rockové kapely. Taky ji zazpívám, ale přidám i nějaké české písničky nebo české verze slavných evergreenů. 

Jak si vybíráš repertoár?

Složitě, začít se musí tím posloucháním. Já sice skládám, ale vymyslet jazzovou skladbu je úplně jiná disciplína. Proto si vybírám coververze klasických swingovek, jak je znáte třeba z amerických filmů.  Buď vybírám takové, které v Čechách nikdo nezpívá, nebo naopak chci tu určitou krásnou a slavnou písničku připomenout.  

Překvapilo Tě něco?

Spousta věcí. Zjistil jsem, že velké kapely hrají z not a že dirigent se hodí i zpěvákovi…. 😊  Než jsem se odvážil zpívat s big bandem, tak jsem si položil několik otázek, třeba:  Zpívá ještě dneska někdo swing? Budou pořadatelé mít zájem o Michala Malátného bez Chinaski? Přijdou lidi na koncert?  A velmi překvapující bylo, že odpověď byla ano, ano, ano. Tak a letos v létě se dozvím odpověď na otázku Nevypískají mne na festivalu? 

Tak to se Ti nemůže u nás stát.

Taky tomu věřím. Už jsem si to s KBB párkrát zkusil, bavilo mne to a publikum taky. Dokázali jsme přenést tu pohodu na obecenstvo. Taky jsem si úžasně odpočinul, protože ta zodpovědnost je rozdělená mezi mne a orchestr. Ten má mimochodem fantastické zpěváky a sólisty. Např. Eliška Tesařová. Na rozdíl ode mne zpěv vystudovala.  Dáme spolu duet It don´t mean a thing, if it ain´t got that swing/ Když to neswinguje, není to ono.  

ČTĚTE TAKÉ:  Blíží se pálení čarodějnic - na co si dát pozor a co ukládá zákon?

Budeš zpívat i nějaké písničky své domovské kapely? 

Určitě nejméně jednu, ale nechte se překvapit. Nechci ani prozrazovat další skladby playlistu. Ale vždycky to bude krásná muzika a příběh, kde nechám vyniknout i kapelu. Zaslouží si to. 

Na závěr koncertu nabídnu jeden pěkný rokenrol. Protože od swingu je k rokenrolu blízko. Hrát rokenrol je svoboda a zábava zároveň.

Rozhovor: Kateřina Čáslavová

KATEŘINA ČÁSLAVOVÁ
Krasná louka fest

Čtvrtý ročník Krásné louky čekají velké novinky. Jaké to budou?
Letos poprvé na Louce postavíme dvě plnohotnotné stage Pivovaru Klaster a Radia Kiss vedle sebe, které zaberou přes 40 metrů šíře. Mezi nimi bude velká led obrazovka. Mezi koncerty jednotlivých kapel budou minimální pauzy, takže se diváci mohou těšit na 12 kapel a 12 hodin muziky

Kdo odstartuje festival Krásná Louka?
Letos jsme poprvé s rádiem Delta vybrali kapelu, která se přihlásila do soutěže a festival ve 12 hodin odstartuje. Bude následovat kapela Slza, po koncertě budou mít kluci autogramiádu.

Jak je to se vstupem do areálu a jaké jsou další plány v rámci festivalu? Oproti minulým ročníkům otvíráme areál dřív – už v 11 hod. Děti do 130 cm mají na festival vstup zdarma. Festival tradičně zakončíme ohňostrojem a v neděli pak bude následovat dětský den s programem, kde je pro všechny vstupné zdarma.

Co tedy chystáte pro potěšení dětí, ale vlastně i dospělých?
V rámci obou dní opět přijede na louku více než 20 atrakcí pro děti i dospělé. Každoročně je to největší lunapark na mladoboleslavsku. Na neděli jsme připravili novinku v podobě YOU TUBE show…

Rozhovor: Jitka Maděrová
Foto: archiv Michal Malátný

VÍCE INFORMACÍ: https://www.facebook.com/FestivalKrasnaLouka

krasna-louka-2017-program-cesky-raj-v-akci

 krasna-louka-detsky-den-cesky-raj-v-akci.j

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: