PAVEL ŠPORCL – Život bez snů si neumím představit
Jednou z nejvýraznějších českých osobností klasické hudby je bezesporu houslista Pavel Šporcl. Na hudební špičce se drží již mnoho let nejen v Čechách, ale po celém světě. Je znám svým osobitým a jemným přístupem k hudbě a k podání klasických i moderních skladeb. Tento nadaný virtuos píše své vlastní aranže a skladby, často svým vlídným podáním posluchačům přibližuje svět klasické hudby. V současné době slaví obrovské úspěchy spojení Pavla Šporcla s cikánskou kapelou Gipsy Way Ensemble v projektu Gipsy Fire. Jde o hudební počin, který si získal oblíbenost, který vyprodává sály. Na úchvatný koncert projektu Gipsy Fire vás zveme v rámci Sedmihorského léta 2015. Podium mu bude patřit ve čtvrtek 16. července. Jak Pavel Šporcl žije, jaký je jeho běžný den a jak se na koncert do Sedmihorek těší?
Představuji si, že jako houslový virtuos musíte pravidelně a tvrdě cvičit. Jak vypadá Váš běžný den?
„Ve všední den ráno vstávám s dětmi, které vypravujeme do školy a školky. Po té cvičím na housle, každý den 3 až 4 hodiny. V průběhu dne pak vyřizuji záležitosti související s mojí profesí: vyřizuji e-maily, telefony, schůzky či rozhovory. Když jsem odpoledne doma, pravidelně cvičím se starší dcerou Violetkou na housle a mladší Sophinkou na zobcovou flétnu.“
Je o Vás známo, že jste jako dítě byl svými rodiči „držen“ u hodin houslí a každodenního cvičení, přestože byste raději běhal venku s kamarády. Dokážete si nyní představit, že se živíte něčím jiným, než hudbou? Co by to bylo?
„Myslím, že snahou rodiče je vést a všemožně podporovat talent nebo předpoklady dítěte. A k tomu patří i důslednost a vytrvalost, ke které je v určitých okamžicích třeba dítě přimět. Jako dítě jsem tuto skutečnost přijímal vlastně docela přirozeně s vědomím, že až docvičím, půjdu za kamarády ven. Obecně nevěřím na: kdyby. Čili nepřemýšlím tímto směrem. Žiji teď a hraji na housle. Jsem velmi šťastný a vděčný i svým rodičům za to, že je tomu právě tak.“
Co Vám hudba dává? Když ji posloucháte…a když ji hrajete?
„Radost a uspokojení. Při hraní se cítím volně a svobodně, zkrátka ve svém živlu. Do hry dávám kus sebe: své prožitky, myšlenky a emoce především.“
Když si chcete odpočinout a poslechnout hudbu..posloucháte klasiku, nebo se pouštíte i do moderních věcí? Například jako rockera nebo fanouška metalu si Vás moc představit neumím…
„Na příliš tvrdou hudbu si nepotrpím. Velmi rád mám například Stinga. Ale věřte, že mě potěší i chvilka absolutního ticha.“
Kromě Vašeho uměleckého talentu k Vám neodmyslitelně patří také modré housle a šátek na hlavě. Jaký máte k těmto dvěma věcem vztah? Co kdyby najednou nebyly?
„Zase kdyby (úsměv). Opravdu netuším, nepřemýšlím o tom. Žiji dneškem. Těší mě, že šátek coby pokrývka hlavy a netradiční modré housle přispívají k mé snaze propagovat a zpřístupnit klasickou hudbu.“
V polovině července vystoupíte v rámci Sedmihorského léta 2015 společně s kapelou Gipsy Way Ensemble. Jak tento veleúspěšný projekt vznikl?
„Program se jmenuje Gipsy Fire. Navazuje na mé v pořadí již druhé album s cikánskou tématikou. Od roku 2008, kdy tuhle hudbu hraji, jsem již odehrál přes 250 koncertů v nejrůznějších koutech světa včetně Číny. Vystoupili jsme na mnoha významných hudebních festivalech u nás i ve světě. Záznam z koncertu ze Smetanovy Litomyšle z roku 2009 sledovalo u obrazovek na čtvrt milionu diváků a dočkal se neméně úspěšné reprízy.“
Co od něho posluchači, kteří ještě žádné vystoupení tohoto projektu neviděli, mohou očekávat?
„Zážitek, radost z hudby a muzicírování, které vás zvedne ze židlí.“
Jaký je repertoár písní, který s Gipsy Way Ensemble hrajete?
„Přivezeme skladby různých autorů: cikánské písně a kusy s cikánskou tématikou, filmové melodie i moji vlastní titulní skladbu alba, která dala název desce i celému projektu: Gipsy Fire.“
Kde berete inspiraci pro skládání hudby a vlastní aranže?
„Těžko říct. Asi v každém prožitém dni, ze kterého si vždy uchovám nějaký radostný okamžik. Popadne mě chuť skládat a tak se do toho pustím. Skladby bylo třeba upravit nejen pro naše obsazení, ale i proto, aby zněly nově, jinak… Snad se mi to podařilo.“
Sedmihorské léto má svůj areál venku, zastřešen obrovskou pergolou, vždy s úžasnou atmosférou. Když hrajete venku, přizpůsobujete nějak své hraní, celé vystoupení? Nebo mohou diváci očekávat stejné vystoupení jako v koncertním sále?
„Program se pokaždé drží určité osy. Ale ani v sále není každý večer stejný – záleží na reakcích publika, na emocích, které se v ten daný okamžik vytvoří mezi námi muzikanty a publikem. Myslím, že naštěstí dokáži poměrně rychle reagovat na cokoli, co se jen tak šustne…Open air koncerty mají krásnou atmosféru, jsou plné napětí a překvapení.“
V jakém prostoru tedy nejraději hrajete? Open-air, komorní prostory, velké sály?
„Každá z těchto možností má něco do sebe. Komorní koncerty jsou například překrásné v tom, že se mohu lidem dívat do očí, jsme si blízko. V ten moment je prožitek nejhlubší.“
Kromě ČR máte obrovské úspěchy také v zahraničí, kam často jezdíte. Pokud byste měl srovnávat reakce a prožívání hudby publikem u nás a za hranicemi, jsou v něm velké rozdíly? Vaše oblíbené publikum?
„Řekl bych, že u nás jsou rozdíly v přijímání a otevřenosti posluchačů poměrně znatelné. Na Moravě bývají v hledištích vřelejší než v Čechách. Často jezdím do Francie a každoročně také do Japonska. Zahrajete-li dobře, s citem a nasazením, jsou reakce vždy milé. A samozřejmě jsou tou nejdůležitější odezvou do každé další práce, povzbuzením do dalšího nasazení.“
Máte oblíbenou zemi, kam se rád vracíte, kde rád vystupujete? Proč?
„Všude na světě je krásně. Rád jezdím například do Japonska. Lidé jsou tam k sobě velmi laskaví a uctiví. A miluji sushi. Jsem však hrdý Čech a pokaždé se těším zpátky domů.“
Působíte velmi svěže a optimisticky, máte nějaký „zaručený recept“?
„Pozitivní přístup k životu a všem okolnostem, které přináší. Na to horší rychle zapomínám, soustředím se na přítomnost a budoucnost.“
Máte nějaký sen, který byste si chtěl splnit?
„Mám jich opravdu mnoho, ale prozrazovat je nebudu, neboť by se pak nemusely naplnit. Život bez snů si neumím představit.“
A něco závěrem? Na co především byste pozval své obdivovatele, obdivovatelky v rámci koncertu s Gipsy Way Ensemble v Sedmihorkách?
„Pozval bych je na příjemný večer s dobrou hudbou. Do malebného místa v Českém ráji se na vás všechny velmi těším.“
Rozhovor Jitka Maděrová, foto: archiv Pavel Šporcl
Pavla Šporcla & Gipsy Way Ensemble můžete vidět na jevišti Sedmihorského léta 16.července 2015.
Vstupenky na koncert budou již brzy v prodeji. Sledujte proto www.sedmihorskeleto.cz, kde naleznete také celý program festivalu.
SEDMIHORSKÉ LÉTO 2015
18.6. – Michal Hrůza & Kapela Hrůzy
30.6 – PRACHY!!! divadelní představení – Ondřej Vetchý, Vanda Hybnerová a další
16.7. – Pavel Šporcl & Gipsy Way Ensemble
23.7. – Na stojáka – Lukáš Pavlásek, Karel Hynek,
Daniel Čech, Arnošt Frauenberg
30.7. – Věra Špinarová & Adam Pavlík Band
13.8. – Vlasta Redl
20.8. – Pátá dohoda & Jaroslav Dušek
PŘEČÍST V NOVINÁCH
PŘEČÍST ROZHOVOR S JAROSLAVEM DUŠKEM
PŘEČÍST ROZHOVOR S VĚROU ŠPINAROVOU