PÁTÝ ROČNÍK HOROLEZECKÉHO FESTIVALU NADCHNE KAŽDÉHO – Rozhovor o festivalu, přípravách a programu s Borisem Hlaváčkem a Petrem Buditelem Švermou

Horolezecký festival do Českého ráje prostě patří. Region, který je vyhledávaný kvůli krásám skal a přírody, již pátým rokem ožije tematicky. Festivalem. Ne ledajakým. Festival, který v Českém ráji dlouho chyběl, se zabývá horolezectvím, outdoorem a mnoha dalšími sporty, které lidi baví. Navíc na jednom místě můžete za jedno vstupné nashromáždit obrovské množství zážitků – besedy, akce, filmy, osobnosti i výuku. Tentokrát se akce uskuteční ve Svijanech, což pro účastníky znamená bezesporu větší komfort i dostupnost než v minulých ročnících, kdy byl festuival na Hrubé Skále. O tom, co nás na Horolezeckém festivalu 20. až 22. září 2019 čeká, jsme si povídali s jeho zakladateli – Borisem Hlaváčkem a Petrem Buditelem Švermou.

Horolezecký festival se letos uskuteční popáté. Pokud bychom se vrátili na začátek. Proč vlastně vznikl?
Chtěli jsme oživit Český ráj, kde nic takového nebylo. Český ráj je Mekka horolezectví. Původně jsme začali pouze tématem horolezectví, ale postupně jsme přidali outdoor, který zajímá stále více lidí. Připadalo nám, že už je horolezeckých festivalů více než samotných horolezců.

  Letos se z původního místa konání na Hrubé Skále stěhujete do Svijan. Proč?
Na Hrubé Skále je sice krásné prostředí, ale byl tam velký problém s parkováním a obecně s místem. Některé akce se musely konat dole v Sedmihorkách, což s sebou neslo velké komplikace a přesuny. A musíme říci, že nám na „Hrubici“ drželi palce a spolupráce s vedením zámku byla výborná, ale hlavním důvodem nakonec bylo to, že nás roky nezištně materiálově podporoval pivovar Svijany. Letos Hrubá Skála uzavřela smlouvu s jiným pivovarem a ředitel Svijanského pivovaru Ing. Roman Havlík reagoval spontánně. Náš festival se mu moc líbil a nechtěl přijít o vzájemnou spolupráci. Takže nám nabídl k dispozici celý areál zámku Svijany. Samozřejmě nebylo o čem dlouze přemýšlet. Svijanský zámek nám poskytuje veškeré zázemí pro kemp, prodejní stánky, koncerty, besedy, filmové projekce, výstavy, veškeré outdoorové dění – vše komfortně na jednom místě, což je podstatná věc pro všechny návštěvníky. Dalším plusem je skvělá dostupnost z dálnice, kdy zámek Svijany je od ní pět minut.

Komu je tedy festival určen?
Každému, kdo inklinuje k outdooru, ale i lidem, kteří jsou bikeři, horolezci… Nabízíme bohatý program pro děti, takže jsme zaměřeni i na rodiny s dětmi. Festival je opravdu pro širokou skupinu lidí, každý si najde to své. V areálu zámku budou lezecké stěny pro amatéry i pokročilejší, včetně základní metodiky lezení, bezpečnosti pohybu na horách… Programy pro děti, výuka slackline, ranní jóga, a mnoho dalších zábavných akcí. Dále samozřejmě prodejní stánky, kde bude prodáváno zboží se slevou, což určitě návštěvníky potěší.

ČTĚTE TAKÉ:  Podle čeho vybrat správný polštář?

A co se týká hostů – na jaké osobnosti se můžeme těšit?
Z hlediska hostů máme velmi významné špičky v oboru. Osobnosti, které u nás budou, mají přednášky vždy vyprodané a ty stojí kolem čtyřista korun.  To u nás návštěvníci zažijí mnoho osobností za jednu cenu a na jednom místě. Bude to skvělý zážitek pro každého! Besedy a projekce budou mít – mimo jiné Mára Holeček, Láďa Nosek, Radek Jaroš, Honza Kopka – extrémní cyklista, Klára Kolouchová – která nedávno zdolala K2, nejlepší slacklinerka – Anna Kuchařová, Jan Venca Francke – extrémní ultramaratonec, z Polska přijede i Alax Lwow a další. Tito lidé budou mít svou přednášku s fotkami, videem. Kromě besed se budou promítat také špičkové outdoorové filmy ze světové produkce.

Čím letošní ročník festivalu odstartujete?
Začínáme v pátek 20. září v 18 hodin besedou Radka Jaroše, následovat bude beseda Honzy Kopky. V sobotu a v neděli už to poběží podle programu, který zájemci najdou podrobně na webových stránkách festivalu.

Jak je tedy letos řešen kemp pro zájemce o přespání?
Kemp bude asi 200 m od zámku a bude zřízen speciálně pro festival. Je možno přijet i obytňákem, nebo spát ve svém stanu. Bude za mírný poplatek. Veškeré informace k ubytování i vstupnému najdete na webu festivalu.

Jak je to s doprovodným programem a třeba i stravou na festivalu?
Účastníci se mohou těšit kromě jiného třeba i na výuku jógy, fotografickou výstavu Alexe Lwowa,což je jeden z nejlepších polských horolezců. A co se gastronomie týče? V nabídce bude velmi dobré jídlo – kromě jiného veganská kuchyně, ale i klasická česká samozřejmě.

Na co se vy osobně nejvíce těšíte?
Těším se na všechno, ale bohužel z celé asi neuvidíme nic. Organizátorské povinnosti náus odvelí.

Kdo za organizací festivalu stojí?
Oba jsme měli velké zkušenosti z festivalu z Adršpachu, kde jsme byli u jeho vzniku. Hlavní organizátor tam byl Miroslav Šmíd. Já (Boris Hlaváček) jsem ho s ním několik let uváděl a připravoval výstavy, besedy a jiné akce. A tak jsme si řekli, že něco podobného, ale nesoutěžního, zorganizujeme v Českém ráji. Po třech letech se českorajský Horolezecký festival zalíbil klukům z firmy Outdoor Český ráj – takže se Mirek Žďánský a Jakub Zítka stali součástí organizačního týmu. Samozřejmě vše neděláme sami, ale máme spoustu dobrovolných pomocníků – kamarádů, rodinných příslušníků a podobně. Celkem se na orgranizaci podílí téměř čtyřicet lidí. Záštitu nad letošním ročníkem převzal náměstek hejtmana libereckého kraje Mgr. Petr Tulpa.

Děkuji vám za rozhovor. Jitka Maděrová
Foto: Pavlína Martin
Podrobné informace k celému festivalu najdete na www.hfcr.cz.

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: