OBJEVUJTE ČESKÝ RÁJ: Kam za pohádkou? Kopicův statek

Kopicův statek (dříve Jirošova rychta) v Kacanovech je roubená usedlost pojizerského typu z 18. století. Jedná se o kulturní památku a krásný příklad zachovalé lidové architektury Českého ráje. Není takovým překvapením, že tato chráněná krajinná oblast je často navštěvována filmovými štáby, zejména pokud natáčejí pohádky nebo historické snímky. Kopicův statek nalezneme hned v několika pohádkách.

První film je známý především tím, že se jedná o zpracování oblíbené pohádky. Film Princ Bajaja (1971) natočil v letech 1970–1971 podle literární předlohy Boženy Němcové režisér Antonín Kachlík, v hlavních rolích se objevili slovenští herci Magda Vášáryová, Ivan Palúch a František Velecký. Kachlíkovy filmy charakterizuje velmi široká žánrová paleta. Ve snímku Princ Bajaja se režisér pokusil nahradit klasickou pohádkovou atmosféru realistickým ztvárněním, což nakonec nepřineslo kýžený efekt. Pohádkový příběh byl z velké části natočen na území Českého ráje, například na zámku Hrubá Skála, kde žila princezna Slavěna, nebo v Adamově loži (ve filmu Bajajovo lože), jež se nachází nedaleko zámku v tamějších skalách. Kopicův statek představuje hostinec, kde princ Bajaja zachrání kouzelného koně a ten ho na oplátku vyveze z obklíčení loupežníků. Několikaminutová sekvence se natáčela pouze na dvoře usedlosti. I když celý objekt statku není ve filmu nasnímán, patří tato scéna mezi nejznámější, které se zde natáčely.

Další velmi známá pohádka se na Kopicově statku natáčela o několik let později; Princ a večernice (1978) v režii Václava Vorlíčka patří mezi populární romantické pohádky. Samotného Vorlíčka můžeme zařadit mezi režisérské klasiky v žánru československých a českých pohádek i komedií. Scénář snímku Princ a Večernice napsal na motivy národních pohádek, zejména O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku, Jiří Brdečka. V hlavních rolích se představili Juraj Ďurdiak jako princ Velen a Libuše Šafránková jako Večernice, Mrakomora hrál Radoslav Brzobohatý. Tvůrci si schválně do hlavní role vybrali neokoukanou tvář. Pro Juraje Ďurdiaka to byl velký posun v herecké kariéře, avšak role prince Velena zůstala nejznámější postavou v jeho filmografii. V pohádce se Velen zamiluje do krásné Večernice, jenže na ni si dělá nárok také zlý čaroděj Mrakomor. Ten Večernici dokonce unese a princ ji musí zachránit. Hledá Mrakomorův hrad a cestou se zastaví v hostinci U Zemské koule. Právě tato část filmu se natáčela v Kacanovech. Kopicův statek znovu představoval pohádkovou hospůdku; točilo se především na dvoře statku, ale i v blízkém okolí. Princ byl ve filmu při návštěvě hostince okraden a musel si na jídlo a nocleh vydělat vlastníma rukama. Několik dalších lokací se nachází v Českém ráji; nejznámější je Mrakomorův hrad (točilo se na Troskách). Snímek patří mezi divácky úspěšné a oblíbené pohádky. Není proto tak překvapivé, že se objevuje pravidelně o vánočních svátcích v televizním programu.    

ČTĚTE TAKÉ:  HARLEJ V BOZKOVĚ ROCKOVĚ ODSTARTUJE ADVENT!

Z dalších pohádek jmenujme alespoň Nesmrtelná teta (1993), Paní Mlha (2000), seriál O ztracené lásce (2001) či Jak chutná láska (2002). Kopicův statek nalezneme tedy v mnoha pohádkách, které se natáčely v Českém ráji. Vzhled Kopicova statku je vhodný zejména pro pohádkové a historické filmy, byl však už využitý také v dramatech ze současnosti. Roubená budova je především ideální lokací pro vesnickou chaloupku na samotě, zemědělskou usedlost či hostinec. Současní majitelé stále udržují historický ráz stavby, a proto bude jistě možné ji zhlédnout v nějakém filmu i v budoucnu.

 

                                                                                                                      Text a foto: Jaroslav Kříž

Více o filmování u Kopicova statku se dočtete v regionálním časopise Od Ještěda k Troskám z roku 2019, č. 4, s. 244–248. Další informace naleznete také v publikaci Kacanovy – Ve stínu lesa a na slunných stráních, Obec Kacanovy 2016.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: