Tipy: Zdravě a funkčně proti rýmě, bolesti hlavy, nebo ztuhlým svalům

Trpíte rýmou? A je jedno, jestli je zima, jaro nebo léto, rýma prostě obtěžuje. Na nosních kapkách, které lze koupit v lékárně, vzniká závislost, proto je možné používat je pouze pár dní. Co si ale vyrobit vlastní „kapky“, které nos protáhnou? A navíc jsou multifunkční.

Nejde totiž ani tak o kapky, jako o všem známou Tygří mast, kterou lze použít při bolesti hlavy na spánky, při rýmě a ucpaném nosu si jí potřít pod nosem a nebo pro osvěžení použít na zápěstí, při kašli ji můžete namazat na hrudník a pomůže i při ztuhlých a bolavých svalech. Záleží už jen na vás, jestli si ji uděláte silnější, nebo jaký mix éterických olejů (EO) použijete tak, aby vám voněl. Důležité ale je, že jde o přírodní, velmi lehce vyrobitelný prostředek, který vám uleví a zároveň si do těla nepřidáte ani kousek chemie. K tomu jako bonus bude účinkovat jako aromaterie díky obsaženým vonným silicím v použitých olejích.

Při výrobě je pouze potřeba počítat s tím, že každé tělo reaguje jinak a proto míchejte a používejte tak, aby v receptu nebyly ingredience, na které jste alergičtí, nebo které vaše tělo špatně snáší. A  teď už s chutí do tvoření!

Základ masti tvoří včelí vosk s olejem. Olej můžete vybrat jaký vám nejlépe vyhovuje. My doporučujeme mandlový, který nemá vlastní vůni a zároveň se rychle vstřebává aniž by zanechal mastný pocit. Na pleti pak působí regeneračně a doporučuje se především pro suchou pleť.

Po promíchání oleje a včelího vosku vznikne hmota, která svou konzistencí připomíná vazelínu (tato ale narozdíl od vazelíny není ropný výrobek). Pokud toužíte po zdravé alternativě vazelíny, pak v tomto okamžiku můžete přestat s tvořením a máte hotovo. My ale pokračujeme dále. Jak víte, Tygří mast je silná, „pálivá“ a intenzivně voňavá…má prostě fungovat a má nás „protáhnout“. Proto v tuto chvíli přidáme esenciální oleje, které právě naši „vazelínu“ přetvoří na chtěnou mast.

ČTĚTE TAKÉ:  Recept: Zeleninové karbanátky z brokolice, mrkve a žampionů

Jaké oleje použít? Ideální kombinace je máta, eukalyptus, kafr a tee tree.

Máta – jde o velmi silný EO, se kterým je dobré zacházet opatrně. Funguje už při velmi nízké koncentraci. Účinně posiluje žaludek, pročišťuje a osvěžuje mysl, při přepětí, bolestech hlavy, starostech. Požívá se při nachlazení, zahlenění, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a zánětech dutin, ale i nechutenství. Vyvolává pocení. Celkově osvěžuje a stimuluje.

Kafr – je antiseptický, pomáhá při nachlazení, chřipce, revmatismu, působí sedativně při napětí a šoku, stimuluje trávicí systém. Není vhodný pro epileptiky, při vysokém krevním tlaku a pro těhotné ženy

Eukalyptus – při veškerých plicních problémech, pro vykašlávání, při zánětu dutin, bolestech v krku, je antiseptický na rány a pořezání. 2% emulze ve spreji zahubí 70 % stafylokoků v místnosti. Je antivirální, snižuje horečku. Posiluje při vyčerpání, podporuje mentální koncentraci, snižuje bolest hlavy, působí proti průjmu i zácpě, vypuzuje střevní parazity. Hojí popáleniny, poranění, jizvy, krvácení, léčí revmatismus.

Tee Tree – proti zárodkům různých druhů bakterií, virů a plísní, při zánětlivých procesech v oblasti krku, dásní, poševní sliznice, při prochlazení, na akné, opary. Stimuluje obranyschopnost organizmu, dezinfikuje rány.

INGREDIENCE:  80 g mandlového oleje, 15 – 20 g včelího vosku, 20 kapek EO – kafr, 25 kapek EO – máta peprná, 30 kapek EO – tea tree, 20 kapek EO – eukalyptus

POSTUP: Do nádoby vložte olej a vosk a dejte do vodní lázně, nechte zcela rozpustit a zamíchejte. Poté přidejte všechny EO a promíchejte. Poté už stačí přelít do nádobek s víčkem a nechat vystydnout.

foto: freepic.com

Ukažte tento článek i vašim přátelům: