Jak na funkční vrstvy oblečení?

Outdoor Český ráj vybavuje (nejen) oblečením mladé, seniory, děti, sportovce i „nesportovce“. Má velké zkušenosti, a proto si do kamenné prodejny v Mladé Boleslavi  k těmto dlouholetým odborníkům chodí pro rady i fundovaní lidé a mnohaletí sportovci. Přichází se radit o vhodných vrstvách na určitý sport, doplňcích i výbavě. Jde o místo, kde se nemusíte bát na cokoliv kolem sportu zeptat. Profesionálové z Outdoor Český ráj vám vždy poradí tak, aby vše fungovalo podle vašich představ. I díky takovému servisu letos slaví 25. výročí existence a v rámci prodejny nabízí 200m2 plochy plné těch nejlepších kousků.  Vzhledem k tomu, že přichází sychravé počasí a zima, zaměřili jsme se tentokrát na funkční oblečení, v jehož výběru se často chybuje. Na otázky nám odpovídal jeden za zakladatelů firmy Jakub Zítka.

Proč vlastně používat funkční oblečení?
Funkční oblečení se používá z důvodu celkového komfortu při jakékoliv aktivitě. Pokud půjde člověk na procházku se psem, běhat, na turistiku, nebo do hor, na lyže, snowboard… funkční oblečení mu vždy zajistí nejvyšší komfort a tím pádem bude mít z fyzické aktivity větší radost. Toto často lidé podceňují u dětí, kde šetří, protože dítě rychle roste, ale pokud není komfortně oblečené, odvíjí se od toho celý rodinný výlet. Určitě proto doporučujeme zaměřit se nejen na sebe, ale i na děti, jejich oblečení a vhodnou obuv. V neposlední řadě je funkční oblečení i ochranou – někdy dokonce života – před mokrem a chladem.

Mnoho lidí si myslí, že je funkční oblečení vhodné pouze pro sportovce. Jak to tedy je, k čemu se ještě hodí?
To je velký omyl. Pro sportovce se samozřejmě velice hodí, ale ještě častěji se stává, že ho využívají i lidé ve svých profesích. Často ti, kdo pendlují mezi klienty, vybíhají do venkovního chladu a zpět do vyhřátých kanceláří. Například bankéři nosí funkční prádlo pod košilemi. Často ale vybavujeme i stavební firmy, pivovary a ve velkém také třeba mladoboleslavskou „Škodovku“. Tedy jde o velice efektivní pomoc v komfortu a vlastně i zdraví v podstatě pro každého.

Jaké chyby v používání funkčního oblečení jsou nejčastější?
Spousta lidí si koupí jen funkční prádlo a pak si navrch vezme bavlněné triko, což naprosto zničí potřebnou funkci a efekt. Totiž bavlna pot neodvádí, a proto se bude vracet zpět do funkčního prádla a člověk bude mít pocit, že investice byla zbytečná, protože nefunguje. Omyl, funkce je narušena právě špatně zvolenou další vrstvou.

ČTĚTE TAKÉ:  Jak vařit efektivně, rychle, zdravě a podle kuchařských mistrů Master Chef? Thermomix!

Důležité je tedy dodržet funkční vrstvy, jaké jsou a jak na ně?
Ano, to je pravda. První vrstva je funkční prádlo – měla by v první řadě odvádět pot od těla. Její výběr se dále dělí podle aktivity, na kterou ho budeme používat. Člověku, který půjde na běžky, doporučím něco jiného, než člověku, který půjde na vycházku se psem. V zimě může mít tato první vrstva i zahřívací funkci.
Druhá vrstva – může jí být například fleecová bunda – odvádí také pot, ale už reguluje teplotu. Tedy pokud se člověk aktivitou zahřívá, odvádí přebytečné teplo, pokud člověku bude naopak zima, vrstva bude hřát. Třetí vrstva – pokud budeme využívat v zimě, když mrzne – je touto vrstvou péřová bunda, nebo slabší péřový svetr, který je čím dál oblíbenější. Je to bunda naplněná peřím, což je nenahraditelný přírodní materiál, je lehký, skladný a hřeje. A čtvrtá – poslední – vrstva je membránová. Ta chrání proti dešti a větru. Všechny tyto vrstvy může člověk nosit v podstatě celoročně a jen kombinovat – přidávat a ubírat podle aktuálních podmínek venku. Tedy v létě může mít jen třeba první vrstvu, a když začne pršet, přidá čtvrtou. To mluvíme především o horní části oblečení. Důležité jsou ale i kalhoty. U sportovců j skvělé, že i tam mohou vrstvy různě kombinovat podle svého pohybu a krevního oběhu.

Jak je to s funkčností ponožek?
Mnoho lidí si koupí drahé boty, ale často zapomíná na ponožky. Pro někoho možná překvapivě, nejsou vhodné bavlněné ponožky, ale důležité je použít sendvičové ponožky, které skvěle fungují. První vrstva ponožky odvede pot do druhé, která se pak s vlhkostí pere podle toho, co má člověk za obuv, celokožená bota například odvádí vlhkost pomaleji než třeba běžecká teniska. Ponožky navíc musí sednout, doporučujeme často o půl nebo celé číslo menší, protože jsou mnohem lepší a funkční než velké ponožky.

Přemýšlíte o svém komfortu během sportu nebo při procházkách a jiných pohybových aktivitách? Pak funkční prádlo rozhodně nepodceňujte. Je to základ, který umí zázraky. O to více, necháte-li si poradit od opravdových profesionálů.
Outdoor Český ráj, Staroměstské náměstí 20/21, Mladá Boleslav • www.ceskyraj.com

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: