Dobře se vyspat je základ celého dne. Jak na to?

 • Dobře se vyspat je základ celého dne, potažmo života. Jak obecně na to?
  Kdo pravidelně čte náš seriál o zdravém spaní, jistě ví, že matrace nezmůže vše. Je ale dokázáno, že hraje v kvalitě spánku významnou roli. Investice do matrace je investicí do spánku, jímž trávíme 1/3 života. A platí, že jaká noc, takový den.Samozřejmě připomeňme, že před spaním bychom měli vynechat kofeinové nápoje, alkohol, fyzickou námahu a ani se nepřejídat. Je dobré omezit maximální možnou měrou používání elektronických zařízení – a pokud už to nejde jinak, aktivovat u nich alespoň režim nočního čtení, který omezuje podíl modrého světla, které si se spánkem zrovna příliš nerozumí. Faktorů ovlivňujících spánek je celá řada – může to být psychická pohoda, ale třeba i teplota v ložnici. Doporučuje se kolem 18 stupňů a rozhodně bychom měli před spaním krátce vyvětrat.
 • • Pojďme se věnovat komponentům, které dělají dobré ležení a spánek. Jaká jsou pravidla pro výběr matrací?
  Pravidlo je především jedno – matraci si vyzkoušet. Oko odborníka dokáže odhalit příliš tuhou i příliš měkkou matraci nebo matraci, která může být při používání nešetrná například k bolavým kloubům. Nicméně, než vyrazíte do obchodu, změřte si rozměr postele (šířku a délku) a v neposlední řadě také výšku roštu od země, na nějž budete matraci pokládat. Tento údaj je důležitý pro výběr správné výšky matrace, aby vstávání a uléhání do postele bylo pohodlné vzhledem k výšce postavy.

  • Z jakých druhů matrací můžeme vybírat a podle čeho si máme vybrat matraci pro sebe? Matrace můžeme rozdělit do skupin dle typu materiálu (pěnové, pružinové, latexové či kombinované), třídy nosnosti, možnosti polohování, účelu použití – pro děti či dospělé, tuhosti apod. Budeme se opakovat, ale bez vyzkoušení matrace to bude vždy jen vědecké cvičení u internetu „naslepo“.
  Nasměrovat se nechte odborníkem, připravte si – pokud máte představu – co od matrace očekáváte a jaké rozměry by měla mít. Odborný prodejce Vás už nasměruje a zúží Vám výběr na vhodné typy matrací pro daný účel, Vaši postavu a případné zdravotní obtíže. V závěrečném výběru pak samozřjemě hraje významnou roli Váš pocit – jak se na matraci cítíte.• Blíží se Vánoce, mnoho lidí určitě i přemýšlí nad matrací jako dárkem pod stromeček – jak vybírat matraci pro někoho jiného a lze to vůbec doporučit?
  Určitě jsou případy, kdy tušíme, jakým výběrem se obdarovanému trefíme do vkusu. Nicméně my spíše doporučujeme využít možnosti dárkového poukazu a umožnit obdarovanému, aby si matraci vyzkoušel a vybral sám. Jen tak můžeme zaručit, že bude s dárkem, který ostatně vybírá na delší dobu, spokojen.

  • Další důležitou věcí na posteli jsou rošty. Jaké jsou druhy, které jsou nejlepší a jak správně vybrat?
  V zásadě lze podklad v posteli rozdělit na tři typy. Nejméně vhodný je pevný podklad /deska bez otvorů, který nedýchá (ten lze doporučit spíše jen pro pružinové matrace). Dalším typem jsou laťkové rošty. Ty zajišťují dobré odvětrání lůžka, pokud tedy není postel zespodu zakryta neprodyšným úložným prostorem.
  Avšak kvůli tomu, že nepruží, nedokáží z matrace dostat maximum jejích funkčních kvalit. Prostě takový rošt poněkud snižuje funkčnost matrace v jednotlivých zónách. Třetím typem jsou lamelové rošty – ať už pevné nebo polohovatelné. Jejich výhoda je v tom, že odvětrávají lůžko a díky pružnosti skvěle a spolupracují s matrací (to znamená větší úlevu uramenním kloubům díky změkčení ramenních zón a zároveň pevnější bederní část, kde je potřeba opora).
  Z toho vyplývá, že nejvhodnější je rošt lamelový. Základem však zůstvává kvalitní matrace a rošt je vždy potřeba vnímat jako její doplněk.

  Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová. Odpovídal Miloš Haken.

Více informací a profesionály najdete na www.matrace-haken.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY: REPELENTNÍ ROSTLINY