do 21. 6. • FENOMÉN MERKUR – výstava KIS Lomnice nad Popelkou

Nestárnoucí Merkur na zámku
   Mezi nejoblíbenější hračky, zejména u kluků, vždy patřily a dosud patří stavebnice. Dlouhá desetiletí jím byla jedna, která se pro české děti v minulosti stala legendou. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Vyrostly na ní celé generace pozdějších techniků, konstruktérů, přinášela radost do každé rodiny.
   Řeč je o Merkuru – nestárnoucí stavebnici Jaroslava Vancla plné koleček, pásků, matiček a šroubků, ze které vznikaly úchvatné funkční modely aut, vlaků, jeřábů a dalších vozidel a strojů, které se hýbou, se kterými se dá dál hrát a popouštět uzdu fantazie.

   V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí okolo devíti desetiletí. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik. V současné době jí vyrábí firma Merkurtoys. Byla a je tu stále s námi. Pro nás i pro naše děti a vnuky. Stačí otevřít krabici, vzít z krabičky šroubek a spojit první dva dílky…

   Přijďte tuto fenomenální stavebnici obdivovat na interaktivní výstavu FENOMÉN MERKUR z rozsáhlé sbírky sběratele Jiřího Mládka, která se koná v rámci Léta na zámku 2018 v Zámecké minigalerii od soboty 21. dubna do 21. června kterou pořádá Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou. Přečtete si panely o historii stavebnice, uvidíte stovky modelů ze sbírky patřící k největším na světě, připravena je herna a dílna s možností postavit si vlastní model a vystavit ho na výstavě.

   Sběratel a „Merkurový král“ Jiří Mládek žijící u Roudnice nad Labem se narodil v roce 1946 a již ve čtyřech letech dostal svou první stavebničku Merkur, což ho ovlivnilo na celý život. Po studiích pracoval ve strojírenství a později ve stavebnictví. Svému koníčku, dětským kovovým stavebnicím, se věnuje od roku 1980, intenzivněji v posledních letech. Zajímá se o historii těchto hraček nejen v Čechách, ale i ve světě, věnuje se i psaní knihy o tomto tématu. Spolupracuje s několika muzei, mimo jiné s Muzeem stavebnice Merkur v Polici nad Metují, kde je vystaveno i jeho Ocelové město inspirované romány Julese Verna o délce 10 m a hmotnosti cca 1200 kg – jde o největší stavbu postavenou z Merkuru a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů. Podle dosažitelných informací patří Jiří Mládek mezi 5 největších sběratelů dětských hraček na světě.

ČTĚTE TAKÉ:  23. 2. • SALSA NIGHT: 10th Anniversary - Eurocentrum Jablonec nad Nisou

   Zahájení výstavy Fenomém Merkur proběhne v sobotu 21.4. v 9 hodin v Tylově divadle v rámci LHJ 2018, výstava je otevřena od 10 do 16 hodin,od 14 hodin se koná komentovaná prohlídka výstavy se sběratelem Jiřím Mládkem.

   Otevírací doba (mimo státní svátky a prázdniny): Út a St 10 – 13 hodin, Čt a Pá 13 – 16 hodin, So 10 – 16 hodin, jindy na objednání. Jednotné vstupné 20 Kč

Více informací: http://www.kislomnice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200190&id=2995&n=nestarnouci-fenomenalni-stavebnici-merkur-uvidite-v-zamecke-minigalerii-21-4-21-6-2018

Ukažte tento článek i vašim přátelům: