SPÁNEK A ÚZKOST SPOLU ÚZCE SOUVISÍ

Stále více lidí se potýká s úzkostmi. Ať už je psychika člověka „atakována“ vědomým nebo nevědomým důvodem, výsledek bývá totožný. Úzkost. Jak tyto nepříjemné psychické stavy ovlivnit?

Spánek se skládá ze čtyř spánkových fází, které se odehrávají vždy ve stejném pořadí. Každý ukončený spánkový cyklus trvá 60 až 90 minut. Zpočátku spíme lehce. Jde o fázi přechodu mezi bdělostí a usínáním. Zpomaluje se nám srdeční tep a dýchání, svaly se uvolňují. Navazující fáze znamená přípravu na hluboký spánek. Srdeční tep a dýchání se zpomalí ještě víc, dochází i ke zpomalení aktivity mozku. Dostáváme se do hlubokého spánku. V této fázi je tělo zcela uvolněné a mozek odpočívá. V těle se začínají odehrávat opravné a regenerační procesy. Poslední fází je REM, kdy se rychle pohybují oči, svaly jsou paralyzované a zdají se nám sny.

Správné množství kvalitního spánku je zásadní pro naše emoční a kognitivní funkce. Během hodin, kdy spíme, se náš mozek zregeneruje a připraví se na další den. Pozitivní účinky dobrého spánku také ovlivňují naši schopnost soustředit se, pamatovat si věci, řešit problémy a motivovat se.

Délka hlubokého spánku je pak zásadní pro prevenci úzkosti. Po probdělé noci jsme k úzkosti náchylnější. Studie u skupiny osmnáctiletých lidí prokázala, že probdělá noc zvyšuje hladinu emočního stresu až o 30 %. Po takové noci měli vypnuté oblasti prefrontální mozkové kůry, naopak emoční centra byla nadměrně aktivní.

Úzkostnými poruchami trpí stále více lidí a bohužel se výskyt zvyšuje také u dětí a teenagerů. Ukazuje se, že probdělá noc narušuje tzv. crkadiánní rytmus, který je pro naše tělo životně důležitý. Potřebuje ho ve správné „nenarušené“ formě každá naše buňka, každý orgán. Jsme pak náchylnější k únavě, k psychickému vypětí a méně efektivnímu řešení náročných situací, ale také ke zhoršení paměti. Pokud pak našemu tělu věnujeme častější noci bez spánku, ovlivněné jsou velmi zásadně nervové buňky. A tím může docházet k úzkostem. Lékem – nebo ještě lépe prevencí – na úzkost a spoustu dalších psychických i fyzických problémů, je tedy jednoduše kvalitní spánek.
Ten si zajistíme tím, že se o sebe budeme starat, budeme si věnovat častý pohyb, kvalitní jídlo, méně modrého světla (monitory, mobily, počítače, TV) a také si pro spánek připravíme vhodnou matraci a postel. To vše je základ, který – když je stabilní – může pomoci žít kvalitnější a zdravější život.

ČTĚTE TAKÉ:  Síla, pohyblivost a stabilita – tři pilíře zdravého těla

TIP: Pro podporu svého kvalitního spánku neváhejte zajít do Všeně do firmy Matrace Haken, kde vám poradí a pomohou s výběrem přikrývek, polštářů, postelí i matrací – www.matrace-haken.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: