Šance pro důchodce a obyvatele pobírající příspěvek na bydlení na pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny zcela zdarma

Pobíráte starobní důchod a vlastníte dům, nebo vlastníte dům a nejste ve starobním důchodu, ale pobíráte příspěvky na bydlení? Tak možná právě pro vás je aktuálně připraven speciální dotační program tzv. ZELENÁ LIGHT, který zafinancuje 90 000 Kč na fotovoltaický ohřev vody a napájení ostatních spotřebičů.

Program je určen pro celkové snížení energetické závislosti. Kromě fotovoltaického ohřevu vody program Zelená Light ještě zahrnuje výměnu oken, vchodových dveří a zateplení. Jaké parametry je třeba splnit pro získání dotace, se dočtete níže. Nyní uvažujme v rovině, že tyto nenáročné parametry splňujete. Pojďme se tedy zaměřit na fotovoltaický ohřev vody a napájení ostatních spotřebičů např. infrapanelů, které dále mohou efektivně šetřit úsporu elektrické energie ve vaší domácnosti. Jak to celé funguje a může fungovat ještě efektivněji?

  • Fotovoltaický ohřev vody zahrnuje solární panely na střeše (4 a více kusů) MPPT měnič, který přeměňuje energii z panelů na energii pro boiler, jež ohřívá vodu prostřednictvím elektrické patrony.
  • Obecně platí, že čím více panelů, tím více energie, proto není podmínkou mít pouze 4 panely. Zároveň by bylo vhodné, aby systém mohl využívat přebytky pro ostatní spotřebiče, jako jsou například infrapanely. Proto je nutné se při výběru dodavatele informovat o technickém provedení celého systému, aby se tím zajistila maximální možná efektivita.

Musím na celý systém doplácet nebo stačí zmiňovaných 90 000 Kč?
Za 90 000 Kč může mít klient kompletní malou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) zajišťující ohřev teplé vody a napájení ostatních spotřebičů. Tzn. 6 ks FV panelů (většinou na střeše), střídač, boiler a instalaci celého systému. Po dohodě není problém již od začátku počítat s větším systémem, klient obdrží zmiňovaných 90 000 Kč a zbytek doplatí ze svého.

Doma k ohřevu teplé vody používám plyn. Dá se to využít i na to?
Ano, dá. K plynovému systému se buďto paralelně připojí elektrický boiler. To znamená, že teplou vodu ohřívá jenom elektrický bojler, nebo se k plynovému kotli připojí bojler sériově, to znamená, že vodu předehřívá a do plynového kotle jde již předehřátá voda. Zde je potom zajímavé, že pokud by se zvolil při instalaci kotel s výměníkem, klient může předhřívat vodu i pro topení.

Jak je sytém náročný na údržbu?
Systém je zcela bezúdržbový. Protože jsme montážním partnerem DZD Dražice, jak pro fotovoltaiku, tak pro ohřev teplé vody montujeme právě dražické výrobky. Zmiňoval jste vytápění infrapanely. Ano, jedná se beze sporu o nejjednodušší a velmi ekonomické topení, neboť tam nedochází k téměř žádným ztrátám a dá se velmi jednoduše propojit se zmiňovaným FVE systémem, kdy právě přebytky mohou jít do infrapanelů.

ČTĚTE TAKÉ:  KOUTEK PRO RODIČE: Jak dětem zlepšit psychomotorické dovednosti

Přiblížíte nám, jak vlastně infrapanely fungují?
Podobně jako krbová kamna, kdy cítíme příjemné sálavé teplo. Je to stejné, jako když nás ohřívá sluníčko. Při topení klasickým způsobem (plyn, uhlí, dřevo, tepelné čepadlo), dochází hned ke dvěma ztrátám: ohřevem vody v kotli (v tepelném čerpadle) = první ztráta. Druhá ztráta je pak v radiátoru nebo podlahovém vytápění ohřevem vzduchu, od kterého se hřejeme. U infrapanelů dochází k ohřátí přímo nás samých, i proto je nám teplo velmi rychle a bez ztrát.

Zůstaňme tedy stále u infrapanlů, lze ještě snížit účty za elektřinu resp. za vytápění?
Ano. Díky zmiňované vlastní FVE se dají infrapanely napájet „vlasními silami“. Právě z tohoto důvodu stoupá poptávka. Když už ne po úplné, tak alespoň po částečné nezávislosti na elektrické energii. Toho můžeme docílit pořízením již zmiňované fotovoltaické elektrárny. Má to ale svá ale. Klasická fotovoltaická elektrárna s velkým úložištěm vás může vyjít i na půl milionu korun. Proto je potřeba dodavatele pečlivě vybírat a najít tak vhodné řešení. Pro každého z nás je to „vhodné řešení“ jiné.

Jak máme postupovat, abychom získali dotaci Zelená Light?
Nejprve je potřeba kontaktovat firmu, která by FVE instalovala. Ta by s klientem měla již například po telefonu zjistit, zda má žadatel nárok na dotaci. Pokud to vypadá, že žadatel splňuje podmínky, firma kontaktuje přímo kancelář zpracovávající vyřízení dotace, která již klienta zkontaktuje a projde s ním veškeré kroky. Proces od začátku do převedení peněz na účet klienta většinou trvá do dvou měsíců. Zajímavé na tom je, že klient má po poukázání zmiňovaných peněz 21 měsíců na realizaci celého systému.

Pojďme si ještě jednou připomenout, jaké podmínky tedy musíme splňovat pro dosažení dotace…
Ano. Aby žadatel splňoval podmínky dotačního programu, musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem rodinného domu nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci, kde je trvale hlášen déle než od 12. září 2022. Kromě toho musí žadatel a všichni členové jeho domácnosti ke dni podání žádosti: • pobírat starobní důchod • nebo pobírat invalidní důchod 3. stupně • nebo v období mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádosti pobírat příspěvek na bydlení.

Pokud hledáte komplexní ideální řešení, firmu, která vám vyřeší dotaci i instalaci, neváhejte se osobně, telefonicky nebo e-mailem spojit s firmou SunnyHouse, kterou najdete hned u vlakového nádraží v Semilech.
SunnyHouse • www.sunnyhouse.cz • 800 100 979 • info@sunnyhouse.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “Šance pro důchodce a obyvatele pobírající příspěvek na bydlení na pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny zcela zdarma

Komentáře nejsou povoleny.