ROZHOVOR: MARTA KUBIŠOVÁ: „RADĚJI HLEDÍM KUPŘEDU“

MARTA KUBIŠOVÁ: „RADĚJI HLEDÍM KUPŘEDU“

Marta Kubišová (*1942) je známá osobnost nejen z hlediska hudebního, ale také z hlediska veřejného života. Aktivně a z celého srdce se angažuje především v pomoci zvířatům. Kromě toho se stala v době sametové revoluce jednou z nejvýznamnějších osobností. Během své hudební kariéry pak zažila etapu s legendárními Golden Kids i slávu jako sólová zpěvačka. Divák ji mohl vidět i v několika filmech. Marta Kubišová je oblíbená, charismatická osobnost, která má stále obrovské množství příznivců. Ti ale pomalu začínají smutnit. Tato zpěvačka s neopakovatelným hlasem totiž oznámila v roce 2017 konec hudební kariéry. Na pódiu v rámci koncertu ji tak mohou fanoušci vidět už jen párkrát. Jednou z posledních možností tak bude koncert připravený na čtvrtek 14. července. Marta Kubišová vystoupí se svým Posledním recitálem v rámci Sedmihorského léta v Sedmihorkách u Turnova.

Nedá mi to nezačít od úplného začátku… Pokud mám správné informace, začínala jste svou kariéru u divadla. Jak to probíhalo, jak a kdy jste se tedy dostala ke zpěvu?
Amatérsky zpívat jsem začala s taneční kapelou, kterou sestavili muzikanti z lázeňského promenádního orchestru Poděbrady. A v nedalekém Nymburce jsem zpívala na odpoledních čajích s orchestrem Bohuslava Sedlatého. V letech 1959-62 jsem byla zaměstnaná v poděbradských sklárnách a tři roky jsem marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. Maminka tehdy objevila v Literárních novinách inzerát na konkurz do pardubického Stop divadla. Zkusila jsem štěstí, vyšlo to a jednu sezónu (1962-63) jsem v tomto divadle vystupovala. V roce 1963 jsem získala angažmá v divadle Alfa v Plzni. Od září 1964 jsem byla konečně v Praze – v Divadle Rokoko na Václavském náměstí.

Sedmihorske_leto_marta_kubisova.Divadlo a hudba Vás tedy provází celý život. Obě činnosti stejnou měrou, nebo k některé máte blíž? Když pominu tu dvacetiletou pauzu, tak mě provází a baví obě činnosti stejnou měrou.

V současné době vystupujete na jevišti například s Anetou Langerovou (která na Sedmihorském létě mimochodem zahraje týden po vás), je to vaše jediné představení, nebo vás lze vidět ve více polohách?
Konkrétně s Anetou Langerovou spolu vystupujeme v muzikálu Touha jménem Einodis, v srpnu budeme zase na Letní scéně Divadla Ungelt, jinak máme každá vlastní koncerty.

Mnoho lidí si pamatuje na slavné trio Golden Kids. Jak vzpomínáte na tuto životní etapu?
Bylo to krásných patnáct měsíců spolupráce, ale bohužel to skončilo dřív, než jsme předpokládali.

A ve vašem životě, ale samozřejmě i v životě celého národa, proběhla ještě jedna význačná etapa. Sametová revoluce. Byla jste jednou z nejvýznamnějších osobností Sametové revoluce. Jak jste tuto dobu prožívala? Co pro vás znamenala? A jak na ni vzpomínáte?
Vzpomínám na ni jako na jeden nepřetržitý kotrmelec v mém životě.

Zajímalo by mne, jak se na Sametovou revoluci díváte zpětně po více než 20 letech?
Já se zásadně neohlížím, moc nevzpomínám, raději hledím kupředu.

Pojďme tedy k současnosti. Loni jste oznámila definitivní konec své pěvecké kariéry. Co vás k tomu vedlo a znamená to konec i divadelní?
Jsem rozhodnutá, že definitivně skončím se svou kariérou v roce 2017, protože v nejlepším se má přestat.

Nebude se vám po koncertech stýskat?
To ani náhodou, byť to vypadá velmi nevděčně, tak stýskat se mi opravdu nebude.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Letos vydáváte i své poslední album. Jaké bude?
Vyjde na podzim. Doufám, že se bude lidem líbit. Producentsky jej hlídá Petr Malásek. Právě na něm začínáme pracovat…

Co od Posledního recitálu mohou diváci očekávat? Nesmrtelné hity, písně z nové desky… jaký bude koncept koncertu?
Na jevišti se mnou je kapela Petra Maláska nebo Karla Štolby. Hostem je tradičně Milan Hein. Diváci uslyší nejen známé hity, ale i několik zcela nových skladeb z připravovaného alba.sedmihorky.indd

Na co nejvíce ve své hudební kariéře vzpomínáte? Když jste začínala, měla jste asi sny jako každý… Baví mě ta „pěna dní“ v mém životě… Cítím se svobodná, ať už mi osud přinese cokoliv.

Příští tok tedy pověsíte hudební kariéru na hřebíček, jak si pak představujete plynutí vašeho života?
Pokusím se dát dohromady knihu. Zatím s pracovním názvem „Jak jsem to všechno viděla já“. Budu mít tedy několik let o zábavu postaráno.

Svůj život naplňujete také dalšími aktivitami jako je například pořad na pomoc zvířatům „Chcete mě?“ Co vám tato práce dává?
Nepřemýšlím o tom co dává mně, ale hlavně co znamená pro ta zvířata. Je to podle mě smysluplná práce, kterou jen tak neopustím.

Je něco, co byste ve svém životě udělala jinak, pokud byste mohla? Obávám se, že bych se vždy zachovala stejně.

Na co byste pozvala diváky na váš koncert na Sedmihorském létě? Diváci se mohou těšit nejen na oblíbené hity z mé „první“ a „druhé“ kariéry, ale uslyší i několik nových písní.

Děkuji za rozhovor a těšíme se na Sedmihorském létě. www.sedmihorskeleto.cz
Jitka Maděrová

číst v novinách

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ROZHOVORY

Marta Kubišová01 (Tomáš Lébr) - český ráj v akci - sedmihorské létoO MARTĚ KUBIŠOVÉ
Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. V roce 1952 se přestěhovala s rodiči a bratrem do Poděbrad, kde vystudovala gymnázium. Po maturitě pracovala v poděbradských sklárnách a tři roky marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. V roce 1962 vyhrála konkurz do pardubického Stop divadla. V roce 1963 získala angažmá v divadle Alfa v Plzni. Od roku 1964 působila v pražském Rokoku. O rok později se v tomto divadle poprvé sešla s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 založila legendární trio Golden Kids. Po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, se stala její píseň Modlitba pro Martu doslova národním protestsongem. Znelíbila se režimu a od roku 1970 následoval zákaz umělecké činnosti. V roce 1977 se stala signatářkou Charty 77. Byla dvakrát vdaná – v roce 1969 se stal jejím manželem režisér Jan Němec, který později emigroval do USA. Jejím druhým manželem se stal v roce 1974 režisér Jan Moravec. V roce 1979 se jim narodila dcera Kateřina. Sametová revoluce v roce 1989 Martu Kubišovou opět rozezpívala.  V roce 1991 začala s moderováním Adventních koncertů pro ČT a v roce 1992 začala moderovat i pořad na pomoc zvířatům „Chcete mě?“.  Nyní oznámila konec své hudební kariéry, který připravuje v roce 2017. Proto mají fandové jednu z posledních šancí vidět Martu Kubišovou na pódiu.

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “ROZHOVOR: MARTA KUBIŠOVÁ: „RADĚJI HLEDÍM KUPŘEDU“

Komentáře nejsou povoleny.