ROZHOVOR: HONZA NEDVĚD: „Moje múza je život, který žiji.“

HONZA NEDVĚD: „Moje múza je život, který žiji.“

Honza Nedvěd (*1946) je bezesporu hudební legenda. V průřezu všech generací snad není člověka, který by ho neznal. Děti se od mala učí ze zpěvníků jeho písně a nejen u táboráků mají jeho skladby převahu nad všemi ostatními. Během let prošel několika kapelami i různými hudebními styly. Ustálil se však v poloze, která mu dozajista sedne nejlépe.  Letos slaví neuvěřitelných 50 let na scéně a oslavit toto významné jubileum přijede 4. srpna na Sedmihorské léto 2016 do Sedmihorek u Turnova. Zeptali jsme se, jak žije, skládá nebo prožívá koncerty a co letos čeká jeho fanoušky…

Po téměř dvouleté pauze se vracíte na podia. Má první otázka tedy nutně musí znít, jak se vlastně na svůj návrat těšíte, jak se těšíte na fanoušky, atmosféru i koncerty samotné? Už jsem hrál a tak jsem svá vystoupení prožil. Je to stejně silné a krásné. Lidé přijdou, zpívají si, smějí se a pak dlouho tleskají a nechtějí jít domů

Kromě toho, že jde o návrat na pódia, slavíte letos neuvěřitelných 50 let na scéně. Jak hodláte toto výročí uchopit a to jak hudebně, tak třeba i soukromě?nedved_ HONZA - ČESKÝ RÁJ V AKCI - SEDMIHORSKÉ LÉTO
Nikdy jsem nic neslavil. Mám rád soukromí a okolo sebe jen blízké lidi. Tak to bude i v den mých 70 let. Strahov byl víceméně protest proti tomu co se u nás v muzice dělo, jen strašná stoka západní a té nejhorší hudby v TV i rozhlasu, nevěřil jsem a nechtěl aby to pokračovalo, tak jsme si šli zpívat na Strahov s panem |Suchým a dalšími. Byl jsem naivní. Celou generaci už tito pouštěči vychovali, hudbu plnou hrubosti a agresivity, nemelodickou hloupou, plná divadla hvězdiček s obrovskou technikou po celém světě odnaučila velkou část děti hudebnímu citu.

Letos vystoupíte na Sedmihorském létě. Vracíte se tam vlastně po čtyřech letech. Na co se tedy mohou posluchači těšit konkrétně? Jaké budou koncerty v roce 2016, zazpíváme si s Vámi hity i nějaké novinky?
Zazpíváte si se mnou vše co jsem kdy napsal, vše. Hity nehity hraju na podiu to co si lidé přejí když mi píší. Je mi to jedno, rád zpívám, když si zpívá i sál.
Vaše písně zná doslova každý. Jaký je to pocit, když si je lidé broukají, zpívají u táboráků a nebo se je učí ze zpěvníků? Jsem rád a vždy budu. To je opravdu jediná duchovní odměna, peníze utratíte, ale písničky, které si lidé zpívají zůstanou.

Když své písně skládáte, přemýšlíte třeba právě nad tím, že by to mohla být další píseň, kterou si oblíbí celý národ a bude těšit všechny generace? Ne, to nejde, autor většinou při skládání na nic nemyslí, jen na písničku. To až lidé rozpoznají co je hit.

V písních se objevuje často téma trempování, romantiky, Sázavy, lásky, někdy romanticky podaná tvrdá realita běžného života…co je Vaší největší múzou při skládání textů i hudby?
Moje múza je život, který žiji. Domov, Pavlínka, řeka, stromy co se sklánějí až k vodě, city lidí okolo mě, krásné knihy, filmy, obrázky…

Čtenáře by určitě zajímal také proces Vašeho skládání. Zda máte vždy stejný postup, kdy přijdou jako první slova a pak pro ně hledáte vhodnou hudbu, či obráceně. A nebo je to úplně jinak?
Sednu si s kytarou a začnu si brnkat akord, který je mi v tu chvíli a den příjemný, inspirující. Nad ním se najednou objeví melodie v nějakém brum brum brum a když se mi to brum líbí začnu psát text. Povede-li se první verš je písnička skoro hotovo. Je-li ten verš násilný, je nepravdivý a je po písničce. Mažu a začnu své brum znova.

logo Sedmihorské léto 2016 www-sedmihorskeleto-cz - český ráj v akci

Máte nějakou píseň, bez které si prostě koncert nedovede představit? Nejoblíbenější píseň z Vašeho repertoáru? Ne nemám. Ale lidé chtějí Valčíček, Frankyho, Kohouta, Podvod a asi 20 dalších.

 A naopak tedy, umím si představit, že kvůli oblíbenosti písně Vašimi fanoušky některou hrajete stále. Může se stát, že se zpěvákovi taková píseň zprotiví, nebo je třeba rád, když ji má na koncertě „konečně za sebou“?Honza nedved_50 let na scéně - sedmihorské léto 2016 - český ráj v akci
Nikdy se mi žádná písnička, byť sebevíc opakovaná neznelíbila. Budu hrát Podvod po tisící a vždy ho prožiju. Nikdy jsem se nemusel do ničeho nutit a tak je mi příjemné zpívat si co lidé chtějí.

Pokud se vrátíme ještě k oslavě 50 let na hudební scéně, během nichž jste si prošel kapelami jako Bronstosauři, Spiritual Kvintet, Příbuzní, vyzkoušel si různé hudební styly atd… za celou dobu jste vydal desítky alb a stovky písní. Máte přehled kolik alb a písní jste přesně složil a vydal?
Ne nemám. Vůbec nevím kolik jsem toho napsal a nemám ani většinu alb a CD. Rozdal jsem je lidem když už je nemohli sehnat. Ale mám výhodu, že si je kdykoliv můžu přehrát svým hlasem…

Nelze se nezeptat, na které okamžiky ve své kariéře vzpomínáte nejvíce, nebo nejraději. Jak již bylo řečeno, prošel jste mnoha érami, kapelami, zažil například obrovský a nevídaný koncert na Strahově…?
Ano mám zážitek. Když si na Strahově v tichu večera zpívalo 100 000 lidí písničky se mnou. Srdce mi mohlo puknout obrovským návalem citů..

Jste známý také svým humorem. Na koncertě během písní mnohdy pronášíte vtipné průpovídky nebo celé vtipy. Průvodní slovo si chystáte, nebo reagujete na publikum a vymýšlíte povídání také během koncertu? Ne, vše co říkám je věcí okamžiku. Někdy si nasbíráme slova z minulých koncertů, ale většinou je to jak se moderně říká live.

ČTĚTE TAKÉ:  5 věcí, které jste o spánku možná netušili

V posledních letech je folková a trampská hudba spíše menšinovou záležitostí. Pokud se však řekne Jan Nedvěd, nejen, že Vás zná celý národ, ale také jste legenda s obrovským množstvím fanoušků a aktivních posluchačů. V čem myslíte, že tkví Vaše kouzlo?
Mé kouzlo (jestli nějaké je) je v touze pomoci lidem písničkou. Zúčastnit se jejich života, podat jim ruce svým jakýmsi nadáním, pohladit je a říct to bude dobré, svět je fajn když je láska, úcta a svědomí a dobří lidé, kteří se nestarají jen o sebe.

Poslední album jste vydal se svým bratrem pod názvem Souhvězdí jisker, což bylo v roce 2011. Tedy je nasnadě otázka, zda plánujete něco nového třeba právě k návratu a významnému výročí? Nové album, nové písně? Případně Ne, nic neplánuji, vše musí vyplynout, nových písniček je tolik, že ty mé musí být právě jen Nedvědovské, pomáhající, vysvětlující a laskavé. A v mém věku už je těžké říct sám sobě „Ano to je ona”. A tak píši a vracím se k napsanému a hledám. To je má vize.

Na co byste Vy sám pozval své fanoušky a posluchače do Sedmihorek?
Přijďte si zazpívat staré i nové písničky, a podívat se, že ještě jsem, že žiji navzdory rokům a době a že jako Vy padám a zdvihám se a zase padám, a když je nejhůř zpívám, nahlas, snad i křičím, že dokud zpívám dýchám a doufám.

Děkuji za rohovor.

ČÍST DALŠÍ ROZHOVORY

Foto: archiv Jan Nedvěd a Jitka Maděrová
Rozhovor: Jitka Maděrová

VSTUPENKY NA KONCERT HONZY NEDVĚDA a další akce Sedmihorského léta ZAKOUPÍTE NA WWW.SEDMIHORSKELETO.CZ a WWW.EVSTUPENKA.CZ

Sedmihorské léto 2016:

Kategorie A
30.6. – Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete? – Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava, Kateřina Hrachovcová a další – divadelní představení
05.7. – Ondřej Havelka & jeho Melody Makers
14.7. – Poslední recitál Marty Kubišové
21.7. – Aneta Langerová – Na Radosti 2016
28.7. – Rodina je základ státu – Miroslav Etzler, Sabina Laurinová, Robert Trsťan a další – divadelní představení
04.8. – Honza Nedvěd – Návrat – 50 let na scéně
18.8. – VYSAVAČ – Bohumil Klepl – One man show

Kategorie B (na tyto akce se nevztahují permanentky):
12.7. – JELEN
28.8. – Veselá Trojka
Sedmihorské léto – hudební a divadelní
Místo konání: Areál Sedmihorského léta, Sedmihorky u Turnova, Český ráj. www.sedmihorské léto.cz
Koncerty a divadlo v Českém ráji

Sedmihorské léto  2016 - program - český ráj v akci

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: