PAULUS YOGA: „ Život je dar a vy máte jedinečnou příležitost jej naplnit zkušeností“

Žijí spolu, pracují spolu, milují jógu a žijí jógou a ájurvédou. Manželé Kristýna a Daniel Paulusovi – Paulus Yoga. Nepřehlédnutelná dvojice ve světě jógy, která jde do podstaty a hloubky jógy. Jejich projev i lekce jsou velmi příjemné a vnitřně uklidňující, smysluplné. Povídali jsme si o józe i o životě. Zažít a na vlastní kůži prožít je můžete i vy, letos se totiž vydají do Českého ráje v rámci letní akce Jóga kemp v Českém ráji., který se uskuteční 17. a 18. července 2021.

Jak se vy díváte na jógu a na život s jógou?
Kristýna:
Přijde mi to zcela přirozené a nyní po 23letech se cítím v souladu sama se sebou, s životem i jeho plynutím. Jóga mi dala pevnou půdu pod nohama, otevřela srdce a učí mě, jak žít s větší elegancí a jak efektivně využívat vnitřní potenciál a energii.  
Daniel: Jóga zarámovala a pojmenovala můj pohled na lidské hodnoty a smysl života v nějakém poslání. Její studium mi pomáhá lépe porozumět věcem, které se odehrávají ve mně a ve světě.

Jak jste se k józe dostali?
Kristýna:
Asi jako většina lidíJ. Přišla jsem na veřejnou lekci jógy. Po čtrnácti letech jsem se rozhodla odjet do zahraničí a udělat si kurz jógového učitele. Neměla jsem záměr učit. Díky znalostem z kurzu jsem si uvědomila, že jóga v Česku na tom není moc dobře. Že z toho velkého klenotu se zde učí jen promile, a ještě ne zcela dobře. Vnímám, že za poslední rok, se české prostředí trochu ozdravilo a učitelé, kteří jógu berou jako svoji životní cestu, a ne jako byznys, jsou více vidět a mají větší prostor ke sdílení.
Daniel: Já se k józe dostal vlastně díky Kristýně. Dvacet let jsem pracoval v korporátu ve vrcholovém managementu a do Španělska mě firma poslala na rok a půl. Kristýna mě tehdy překvapila poukazem na kurz, který si na Bali udělala ona. Do té doby jsem jako sportovec bral jógu spíš jako strečink, na který chodí holky. Začal jsem postupně odhalovat, jak rozsáhlá jóga je a že fyzická praxe je pouze malou částí celku.

A vůbec…jaké to je, být manželé, mít spolu děti, pracovat spolu, žít spolu, mít společné lekce, praktikovat spolu? V podstatě to vypadá, že jste spolu 24 hodin každý den? 
Kristýna: Hezky se nám spolu dýchá :-) A možná i díky tomu, že jsme se potkali, když už jsme měli nějaké životní zkušenosti, vážíme si toho druhého, společného času i toho, že nás pojí i jóga. Za mě je moc krásné, že se spolu můžeme učit, diskutovat, podporovat a pomáhat si růst. Praxi máme každý v jiný čas (já brzy ráno, Daniel přes den), neboť jsme každý jiný typ, ale jinak jsme spolu rádi, a to i mlčkyJ.
Daniel: Pro mě je to splněný sen. Jsem nadšený, že spolu můžeme tvořit, podporovat se a doplňovat. Já bych určitě nebyl tam kde jsem nebýt Kristýnky.

Co pro vás jóga znamená?
Kristýna:
Pro mě je to život sám o sobě. Je v ní všechno. Když se pohyb spojí s dechem, ovlivní mysl. Když ztišíte mysl, můžete vidět víc. Vidíte, že život je dar a vy máte jedinečnou příležitost jej naplnit zkušeností. Poznávat, studovat, cítit a vnímat. Být v těle, a přesto nad ním.
Daniel: Praktická životní filozofie, která mi pomáhá hledat odpovědi na důležité otázky. Neustále mě udivuje, kolik hloubky v ní je a přitom jak praktický systém to je. Pro mě je to především cesta studia, porozumění, disciplína, klid, meditace. To, že mohu některé věci z ní i sdílet je dar.

ČTĚTE TAKÉ:  7 konceptů pro lepší nastavení mysli

Kolik vlastní praxe zvládáte?
Kristýna:
Den začínám praxí.  Ta sestává z ásanové části, pranayami, meditace a osobní mantry. Není to pro mě „zvládání“. Je to stejný rituál jako čištění zubů. Je to běžná (přesto posvátná) součást dne.
Daniel: Záleží, co si člověk představí pod praxí jógy. J Pokud myslíte, kolik času strávím při ásánové praxi, tak to bude velmi málo. Já jsem spíš ten typ, co leží v knihá, studuje a poznává. Tomu se říká Jnana Yoga. To, že člověk naplňuje univerzální hodnoty a nezapomíná naplňovat své poslání je Karma Yoga. To se děje 24/7, vlastně tak neexistuje čas, kdy člověk nepraktikuje nějakým způsobem jógu. Nicméně se asi ptáte na to běžné pojetí praxe a to bude u mě někde kolem hodiny, kdy dělám především Kriya a Pranayama techniky a samozřejmě to vede k meditaci.

Pokud vím, žijete i s principy ájurvédy, co vám dává?
Kristýna:
Ano. Ajurvéda dává doporučení, kdy je pro daného člověka podle jeho typu vhodné vstávat, kdy a jaké aktivity má dělat. Jaké jídlo je pro něj vhodné, jak má o sebe pečovat, v jakém prostředí mu bude dobře. Jejím cílem je vracet člověka do souladu, nebo chcete-li do harmonie se sebou samotným, aby se těšil plnému potenciálu – mentálnímu i fyzickému. Ajurvéda a jóga jdou ruku v ruce.  Co nám ajurvéda dává? To, co vidíte – to, jak vypadáme a jak se cítíme.
Daniel: Ajurvéda je nedílnou součástí naší tantrické tradice Sri Vidya. Vzájemně se tyto tři proudy moudrosti doplňují a v celosti nemůže dost dobře fungovat jedna bez druhé. Cíl ajurvédy je dosažení a udržení fyzického a mentální zdraví. Cíl jógy je poznání sám sebe a světa. Cíl tantry je práce s mocí, schopnostmi. Moc (tantra) bez moudrosti (jóga) je nebezpečná. Moudrost bez moci věci měnit a dosahovat je neúčinná.

Letos vás a vaše lekce zažijeme na Jóga kempu, na co se můžeme těšit?
Kristýna:
Já se těším velmi! Na praktikující, na atmosféru a na společný čas! Máme pro vás připravenou společnou praxi, kterou vás provedeme oba. Daniel vás provede přípravnou prací a následnou hlubinnou relaxací. A věřím, že bude příležitost, kdy vám zodpoví vaše otázky týkající se jógy.  Já si s vámi dovolím sdílet nedělní dopolední praxi s vedenou savasanou a přednášku o významu pozic na fyzické, energetické i psychické úrovni, tak abyste si mohli prohloubit vaši osobní praxi.
Daniel: Jak někdo z našich studentů dobře nazval „Daniel je tady od mluvení“. J Rád diskutuji a předávám z jógy víc, aby se neredukovala pouze na zábavné pozice. Rád vás provedu ucelenou praxí, meditací, pranayamou, Kriya technikami, jóga Nidra.

Co v rámci jógy chcete lidem předat?
Kristýna:
Ráda jsem a budu průvodcem na vaší cestě přesně tam, kde mě potřebujete. V lekcích vás vedu od stability těla, ke stabilitě mysli a k otevření se plnosti života.
Daniel: Konečným cílem (nejen) jógy je evoluce vědomí, směřovat k většímu porozumění, znalostem, schopnostem. Pokud vám jóga pomůže porozumět sobě, je to i největší dar pro svět. Jóga je cesta ke šťastnějšímu, vědomějšímu, laskavějšímu životu. Můžete začít ozdravením a posílením těla na podložce a může to vést až kam si dovolíte pustit svou fantazii.

Děkuji za rozhovor.Jitka Maděrová

Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru a skvělý jógový víkend v Českém ráji, jděte na www.jogakempvceskemraji.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

577 komentářů: „PAULUS YOGA: „ Život je dar a vy máte jedinečnou příležitost jej naplnit zkušeností“

Komentáře nejsou povoleny.