O projektu v Milovicích píše prestižní magazín Science

foto Michal Köpping

O projektu s divokými koňmi a zubry nedaleko Českého ráje jsme vás již několikrát informovali (vrátit se k těmto článkům můžete tady). Jak pokračuje dál? Své úspěchy má také v zahraničí. Posuďte sami…
Úspěchem se mohou pochlubit vědci, kteří spolupracují na projektu návratu velkých kopytníků. V jeho rámci se během letošního roku v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá objevili divocí koně dovezení z anglického Exmooru, zubři dovezení z polských rezervací a také zpětně šlechtění pratuři pocházející z Nizozemí. Právě jim je věnován článek v prestižním vědeckém časopise Science ve svém prosincovém vydání.

Profilový text o projektu nizozemské nadace Taurus Foundation si všímá významu praturů pro ekosystém, historii jejich zpětného šlechtění i lokalit, kam se tato zvířata vracejí. Mezi nimi jsou od října letošního roku také středočeské Milovice.
„Odkaz na naše aktivity v periodiku jako Science je prestižní záležitost, protože sem se dostane jen první liga. Mimochodem, v roce 2015 se u nás podařilo realizovat hned dva projekty návratu velkých kopytníků, což je svého druhu evropský unikát a zmínka v Science je jasná známka toho, že o nás zahraničí nejen ví, ale bere nás vážně,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
„Naše projekty jsou založeny na spolupráci s vědci z předních českých institucí a univerzit, stejně jako na kooperaci se zahraničními organizacemi a projekty. Především díky tomu se zmínka o milovické rezervaci nyní dostala do tak prestižního titulu, jakým je magazín Science. Pro tuzemské vědce, kteří se na projektu podílejí, je to se závěrem roku symbolický vánoční dárek,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Výzkumného ústavu živočišné výroby, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

ČTĚTE TAKÉ:  JARO V BOZKOVĚ! KATAPULT, PANOPTIKO, BRUTUS ČI ENDURO PLES

„Systematicky získáváme praktické zkušenosti u zahraničních partnerů na lokalitách, kde jsou realizovány podobné projekty, jako ty u Milovic a Benátek nad Jizerou. Bereme si příklad z dobré praxe tam, kde začali s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků dříve než my a učíme se i z omylů jiných. To se nyní  ukázalo jako velké plus. Naše stáda zubrů a divokých koní jsou součástí oficiálních záchranných chovů, naši pratuři jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat,“ dodává Miloslav Jirků. „Se zahraničními partnery také slaďujeme metody studia vlivu kopytníků na jejich prostředí tak, aby bylo možné naše výsledky srovnávat. Ty dosavadní prezentujeme na mezinárodních konferencích. Neděláme vlastně nic zvláštního, prostě děláme věci tak, jak by se dělat měly,“ podotýká Miloslav Jirků.

Není to poprvé, kdy se projekt objevil ve významných zahraničních médiích. O návratu divokých koní referoval například magazín Horse.com, o koních a dalších kopytnících z milovické rezervace informovaly New York Times, Washington Post, BBC, Fox News, CBS News, ABC, Die Welt, Focus, Der Standard, ARD, New Zealand Herald, Mail Online, Blik, The Australian, Japan Times, 24heures, 20minutes, Libération, El Universal a další média na pěti kontinentech.

Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stal letos vůbec prvním místem na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Tedy divocí koně, zubři a pratuři.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “O projektu v Milovicích píše prestižní magazín Science

Komentáře nejsou povoleny.